Laikā, kad glābēji mēģina novērst kodolkatastrofu Japānā, trūkst informācijas par apdraudējuma līmeni un iespējamajiem situācijas attīstības scenārijiem. It īpaši par to satraukušies cilvēki, kuri dzīvo apdraudētās Fukušimas atomelektrostacijas (AES) tuvumā, bet arī valdības vadītājs ir publiski atzinis, ka aktuālo informāciju par notiekošo saņem ar novēlošanos.
Sakarsušos Fukušimas kodolreaktorus vakar mēģināja atvēsināt Japānas bruņoto spēku helikopteri, virs tiem izlejot vairākas tonnas okeāna ūdens. Ja izdosies atjaunot elektrības piegādi AES, pastāv cerības no jauna iedarbināt dzesēšanas iekārtu sūkņus. Ja tie joprojām būs lietošanas kārtībā, tas nozīmēs, ka reaktoros tiks uzturēta droša temperatūra.
ASV Kodolregulācijas komisijas priekšsēdētājs Gregorijs Jačko šotrešdien paziņoja, ka radiācijas līmenis Fukušimas AES blokos ir "ārkārtīgi augsts" un ka ASV valdība līdzīgā situācijā būtu izziņojusi plašāku evakuācijas teritoriju. Cilvēki ir evakuēti 20 kilometru rādiusā ap kodolobjektu. Japānas valdība uz šo paziņojumu atbildēja vakar, sakot, ka nav konstatēts tāds radiācijas līmenis, kas būtu uzskatāms par bīstamu, un ka panikai nav iemesla. Japānas kodoljautājumu regulācijas aģentūra gan ir atzinusi, ka tai nav informācijas, vai ceturtā bloka dzesēšanas baseinā ūdens vēl ir atlicis, jo objektam pašlaik ir grūti piekļūt. Turpretim G. Jačko laikrakstam New York Times stāstīja, ka no Japānas elektroenerģijas kompānijas TEPCO ir saņemta informācija, ka dzesēšanas baseinā ūdens nav. Ja kodoldegvielas stieņi neatrodas ūdenī, sadegot tie veido radioaktīvu gāzi, tādējādi piesārņojuma noplūde ir krietni reālāka.
Situāciju kontrolēt un iegūt nepieciešamo informāciju pašlaik ir sarežģīti arī Japānas valdībai. Japānas premjerministrs Naoto Kans ir atzinis, ka TEPCO nesniedz pilnīgu informāciju par notiekošo AES, piemēram, par trešajā blokā šonedēļ notikušo sprādzienu viņš esot uzzinājis tikai pēc tam, kad šī informācija parādījusies ziņās. Un tikai pēc tam, kad ārvalstu speciālisti bija norādījuši uz bīstamo situāciju, ka ūdens dzesēšanas baseinos izvārīsies, arī TEPCO amatpersonas par to beidzot publiski rāka runāt.
Tas daļai japāņu lika uzdot jautājumi, cik patiesa ir informācija, kas nonāk līdz viņiem, ja jau pat valdība nezina, kas notiek AES. Apkārtnes iedzīvotāji ir neizpratnē par to, ka valdība viņus nekad iepriekš nav brīdinājusi par iespējamiem riskiem, taisni otrādi – kāds evakuētais izdevumam Time stāstījis, ka cilvēkiem allaž ir teikts, ka dzīvot AES tuvumā ir droši, un nekad nav notikušas nekādas mācības, lai gatavotos iespējamiem negadījumiem.
Situāciju pēc zemestrīces un cunami pasliktina arī laikapstākļi. Japānā pašlaik ir vēss, lietus mijas ar slapju sniegu, un tas sagādā grūtības gan glābējiem, kuri pārmeklē gruvešus, gan arī cietušajiem, kuri izmitināti pagaidu patversmēs. Tajās atrodas aptuveni 450 tūkstoši cilvēku. Daudzviet Japānā ir arī problēmas ar elektrības piegādi.