Par šonedēļ Maskavas Domodedovas lidostā notikušā terora akta rīkošanu Krievijas varas iestādes aizdomās tur islāma ekstrēmistus no Ziemeļkaukāza.
Ja neskaita tādas atklātu konfliktu zonas kā Irāku, Afganistānu un arī Pakistānu, Krievijā pēdējos desmit gados ir notikuši vieni no plašākajiem teroristu uzbrukumiem, un tas parāda Krievijas pretterorisma stratēģijas problēmas, raksta žurnāls Time.
Terorisms, kas attīstījies Ziemeļkaukāzā, ir rezultāts aptuveni 200 gadu ilgai Krievijas politikai šajā reģionā, mēģinot iekarot Čečeniju, norāda Time. Čečenija Krievijas sastāvā ir bijusi kopš 1859. gada, un kopš tā laika tur nemiernieku kustība ir uzliesmojusi teju vai ik reizi, kad Krievijā ir bijis nestabilitātes periods. Neatkarību Čečenija ieguva pēc impērijas sabrukuma, tomēr Padomju Savienība neatkarības kustību jau pagājušā gadsimta 20. gados atkal apspieda. 1944. gadā Staļina režīms lielāko daļu tur mītošo čečenu un ingušu izsūtīja uz Centrālāziju, bet viņu ciemus nodedzināja. Ņikitas Hruščova laikā 50. gados viņiem tika ļauts atgriezties tēvzemē.
Pēc Padomju Savienības sabrukuma čečenu politiskie spēki no jauna centās atgūt neatkarību, taču par atbildi Krievija uz Ziemeļkaukāzu nosūtīja karaspēku. Abu Čečenijas karu laikā turpmākajos 20 gados dzīvību zaudēja vairāki desmiti tūkstošu čečenu civiliedzīvotāju. 2009. gadā Krievija oficiāli noslēdza "pretterorisma operāciju" Čečenijā; tur pie varas ir Krievijai lojālais Ramzans Kadirovs, un Freedom House 2009. gadā Čečeniju iekļāva pasaules 21 represīvākā pasaules režīma sarakstā. Arī Krievijas cilvēktiesību organizācija Memorial 2009. gada ziņojumā atzina, ka R. Kadirova režīmam ir totalitāras iezīmes un tas balstās uz vardarbību un bailēm. Čečenijas sekulārā separātiskā kustība, tik ilgu laiku apspiesta, kļūst aizvien ekstrēmistiskāka un ir bijusi neizvēlīga, pieņemot palīdzību un atbalstu – arī no islāma ekstrēmistiem. "Pretterorisma operācijas" laikā Čečenijas pilsoniskā sabiedrība bija iznīcināta, valstī siroja kaujinieku bandas un valdīja anarhija. Uz šo reģionu devās islāma kaujinieki, lai cīnītos pret neticīgajiem, un viņus sponsorēja musulmaņu fundamentālisti no Saūda Arābijas un citām valstīm, atgādina Time.
Pēc sprādziena Maskavas lidostā Krievijas premjerministrs Vladimirs Putins paziņoja, ka "atmaksa ir nenovēršama". Prezidents Dmitrijs Medvedevs solīja iznīcināt organizācijas, kas šādus uzbrukumus rīko, un norādīja, ka terora aktu skaita palielināšanās ir signāls: drošības spēkiem ir jāstrādā labāk. Tādējādi viņi ir izziņojuši kārtējo vardarbības ciklu. Kā norāda Time, pašlaik Krievijai vairs nav izvēles, jo čečenu nemiernieku kustības kodols neapšaubāmi ir islāma ekstrēmisms, ko nedrīkst ignorēt. Tomēr citāda iepriekšējā politika būtu nodrošinājusi, ka situācija nav ne kontrolējama un tāda līmeņa ekstrēmisms neattīstās.