ASV diplomāti Krieviju dēvē par korumpētu valsti

Krievija ir kļuvusi par "mafijas valsti", tajā plaši ir izplatīta korupcija un rekets, bet demokrātija nedarbojas – šādi par vidi Krievijā Vašingtonai ziņojuši amerikāņu diplomāti. Šī sarakste ir daļa no dokumentiem, ko šonedēļ publiskoja vietne Wikileaks.

Kādā no telegrammām, kas datēta ar šā gada janvāri un uz Vašingtonu sūtīta no ASV vēstniecības Madridē, citēts Spānijas prokurors Hosē Grinda Gonzaless, kurš izteicies, ka Baltkrievijā, Krievijā un Čečenijā nav iespējams nošķirt valdības un organizētās noziedzības aktivitātes. Tiesnesis ir vadījis ilgu izmeklēšanu par organizēto noziedzību Spānijā, kas saistīta ar Krieviju, un šī izmeklēšana noslēdzās ar vairāk nekā 60 arestiem. Telegrammā arī teikts, ka ir neatbildēts jautājums, cik ļoti V. Putins ir saistīts ar mafiju un vai viņš organizētās noziedzības grupējumus kontrolē.

Kādā citā publiskotā dokumentā teikts, ka V. Putins, visticamāk, ir zinājis par 2006. gadā Londonā notikušo operāciju, kuras mērķis bija nogalināt bijušo Krievijas slepeno aģentu Aleksandru Ļitviņenko, kurš bija izteicies, ka Krievijas specdienesti ir rīkojuši terora aktus, lai vairotu V. Putina varu. Kremlis savu saistību ar A. Ļitviņenko noindēšanu ir noliedzis.

Citi dokumenti vēsta, ka Krievijas Aizsardzības ministrija savus darbības principus informācijas apmaiņā kopš aukstā kara nav mainījusi, Krievija, izmantojot naudu un ietekmi, esot arī mēģinājusi panākt, ka ieroču tirgoni Viktoru Butu Taizeme neizdod ASV.

Lielbritānijas Ārlietu ministrijas Krievijas jautājumu nodaļas direktors Maikls Devenports bija izteicies, ka Krievija ir "korumpēta autokrātija". Savukārt kāds ukraiņu uzņēmējs, kuram ir saites ar gāzes gigantu Gazprom, ASV vēstniekam sacījis, ka viņam, lai nodarbotos ar uzņēmējdarbību, ir nepieciešama Krievijas mafijas bosa Semjona Mogiļeviča atļauja. Arī ASV vēstnieks Maskavā Džons Beirls Vašingtonai bija nosūtījis ziņojumu, kurā norādīja uz kukuļošanas problēmām. "Kriminālajiem elementiem jumtu nodrošina milicija, Federālais drošības dienests, Iekšlietu ministrija un prokuratūra, kā arī Maskavas pašvaldības birokrātiskais aparāts," teikts ziņojumā. Savukārt šā gada februārī nosūtītā ziņojumā ASV aizsardzības ministrs Roberts Geitss ir izteicies, ka "Krievijas demokrātija ir izzudusi" un ka valsti vada drošības dienesti.

Krievijas premjerministrs Vladimirs Putins intervijā CNN, komentējot šos dokumentus, nicīgi pasmējās un atgādinājā, ka pats R. Geitss savulaik ir vadījis Centrālo izlūkošanas pārvaldi. "Ja viņš ir labākais demokrātijas eksperts ASV, tad varu jūs apsveikt," teica premjers, norādot, ka R. Geitss esot "dziļi maldināts". V. Putins aicināja ASV nejaukties Krievijas demokrātijas tradīcijās, tāpat kā Krievija nejaucoties ASV demokrātijas problēmās.

V. Putins pieļāva, ka telegrammu nonākšana atklātībā varētu būt politisks pasūtījums. "Daži speciālisti uzskata, ka kāds maldina Wikileaks, lai mazinātu vietnes reputāciju vai vēlāk izmantotu to politiskiem mērķiem," viņš teica. Par telegrammās lasāmo salīdzinājumu, kurā V. Putins nosaukts par Betmenu, bet Krievijas prezidents Dmitrijs Medvedevs par Betmena palīgu Robinu, V. Putins ir sašutis un uzskata to par daļu no mēģinājumiem sašķelt viņa un D. Medvedeva savienību. "Ja godīgi, mēs negaidījām, ka tas tiks darīts ar tādu augstprātību, ar tādu spiedienu un tik neētiski," viņš teica. Vienlaikus V. Putins atzina, ka notikušais neesot katastrofa.

Svarīgākais