BBC atvainojas Bobam Geldofam par nepatiesām ziņām

Britu raidsabiedrība BBC ir atvainojusies labdarības grupas Band Aid līderim Bobam Geldofam par izplatītajām ziņām, ka viņa vāktie labdarības līdzekļi izlietoti nevis cīņai ar badu, bet gan kaujinieku ieroču iegādei.

Šā gada martā BBC vēstīja, ka miljoni dolāru, kas pagājušā gadsimta 80. gados tika savākti cīņai ar badu Etiopijā, nonāca teritorijās, kur saimnieko nemiernieki. Konkrētāk, 95 procenti no simts miljoniem saziedoto dolāru, kas tika nosūtīti uz Tigrajas provinci Etiopijā, izlietoti ieroču iegādei. No BBC ziņām varēja noprast, ka šādi tērēta arī mūziķu apvienības Band Aid nopelnītā labdarības nauda, ne tika rietumvalstu valdību Etiopijai piešķirtie līdzekļi.

Band Aid aprīļa sākumā iesniedza protesta vēstuli, bet BBC ģenerāldirektors Marks Tompsons 19 lappušu garā vēstulē atbildēja, ka BBC Āfrikas korespondenta Mārtina Plauta sagatavotais sižets ir "spēcīgas un izcilas žurnālistikas paraugs". Pēc izmeklēšanas BBC savu kļūdu tomēr atzinusi.

Raidkorporācija paziņojusi, ka tās pārraidītās ziņas radījušas "maldinošu un negodīgu iespaidu", ka lielākā daļa no Band Aid savāktās naudas ir aizgājusi neceļos, bet izmeklēšanas laikā nav atrasti pierādījumi, ka grupas Band Aid, kā arī 1985. gadā B. Geldofa rīkotā festivāla Live Aid laikā nopelnītie līdzekļi būtu nonākuši nemiernieku rokās.

B. Geldofs notikušo bija nodēvējis par "neparasti zemu standartu izpausmi". "Tieši BBC žurnālista Maikla Birka ziņojumi no notikuma vietas Etiopijā mani mudināja izveidot Band Aid, un es atzīstu būtisko lomu, ko BBC ieņēma mūsu stāstā," paziņojis Bobs Geldofs. "Esam gandarīti par šo atvainošanos un ceram, ka var sākties publiski ziņu labojumi, lai mazinātu daļu no pastrādātā kaitējuma, un mēs varētu virzīties tālāk."

Kāds masu saziņas līdzekļu nozares pārstāvis laikrakstam Daily Telegraph notikušo raksturo kā divkāršu BBC izgāšanos: ne tikai tika pieļauta rupja kļūda, bet raidsabiedrība arī aizstāvēja sākotnējo ziņojumu, vēl pirms bija noslēgusies izmeklēšana, un kopumā jautājuma atrisināšanai bija nepieciešami septiņi mēneši. BBC gan uzsver, ka izmeklēšanas rezultāts arī apstiprina to, ka kopumā ziņas par to, ka daļu no humānajai palīdzībai piešķirtās naudas nudien saņēma nemiernieku grupējums Tigrajanas Tautas atbrīvošanas fronte, ir bijušas pamatotas.

Pasaulē

“Radio brīvā Eiropa” un “Radio brīvība” (RFE/RL) Krievijas biroja līdzstrādnieki Marks Krutovs* un Sergejs Dobriņins* izanalizējuši slepenu militāro pētījumu centru, kas ir bēdīgi slavens ar savu lomu Padomju Savienības bioloģisko ieroču programmā un kopš Krievijas iebrukuma Ukrainā ir ievērojami paplašinājies.

Svarīgākais