Papua-Jaungvinejā atrod jaunas dzīvnieku sugas

Papua-Jaungvinejai piederošajās Klusā okeāna salās atrasti vairāk nekā divi simti līdz šim nezināmu faunas sugu – tajā skaitā pele ar baltu asti un maza varde ar garu snuķi.

Jaunbritānijas sala un Dienvidu kalnienes province, kur 2009. gadā notika divas ekspedīcijas, ir grūti pieejamas, un tur nokļūt ir iespējams tikai ar kājām vai helikopteru. Šāda noslēgtība ir radījusi vidi, kurā patstāvīgi attīstījušās dzīvnieku šķirnes, kuras atšķiras no līdz šim zināmajām.

"Atrast pilnībā nezināmu zīdītāju ģinti mūsdienās ir visai iespaidīgi," aģentūrai AFP sacīja ekspedīciju vadītājs Stīvs Ričardss, stāstot par jaunatklāto peļu sugu, kurai nav ģenētisku līdzinieku ne ar vienu citu līdz šim zināmo radību. "Cilvēki ir dzirdējuši par paradīzes putniem, ķenguriem, kas kāpj kokos, un tamlīdzīgiem radījumiem, bet, ja rūpīgāk skatās uz mazākām lietām, redzams, ka tur ir pārsteidzoša daudzveidība, par ko mums līdz šim nav bijis nekas zināms."

Papua-Jaungvinejas džun-gļi ir viena no trim pasaulē atlikušajām lietusmežu teritorijām. Pārējās divas ir Amazones baseinā un Kongo. S. Ričardss norāda, ka šie reģioni ir bioloģiskās daudzveidības "noliktavas", kur mīt neskaitāms daudzums citu vēl neatklāto sugu. "Vienalga, kur jūs Papua-Jaungvinejā dodaties, ir garantēts, ka atradīsiet maz zināmas brīnišķīgas sugas," stāsta pētnieks. "No dažām mazāk zināmajām grupām, kuras esam dokumentējuši, tikai pusei ir dots nosaukums, un mēs esam izpētījuši tikai mazu daļu."

No atklātajām sugām vislielāko vērību izpelnījusies jau minētā pele, divus centimetrus garā varde ar snuķi, varde ar dzelteniem punktiem, briljantzaļš sienāzis ar gaiši rozā acīm. Tomēr tie ir tikai daži no jaunieguvumiem: zirnekļu un insektu kārtā vien ir dokumentētas simts līdz šim nezināmu sugu.

"Mūsdienās ir daudz pamatotu bažu par bioloģiskās daudzveidības mazināšanos, klimata izmaiņām, tā ietekmi uz bioloģisko daudzveidību un ko tas nozīmē mums," stāsta S. Ričardss. "Tomēr, iesaistoties šādos pētnieciskos projektos, atklājam, ka joprojām pastāv krāšņas šķirnes un ka ir izdzīvošanas potenciāls. Šādi atklājumi parāda, cik maz mēs joprojām zinām par pasauli."

"Jaunu sugu atklāšana ir būtiska, jo palīdz dokumentēt planētas daudzveidību un, kas vēl svarīgāk, parāda, ko varam zaudēt, ja nerūpēsimies par vidi," aģentūrai AP sacīja Kvīnslendas universitātes zooloģijas profesors Kreigs Frenklins, vērtējot materiālus, ko S. Ričardsa vadītās ekspedīcijas pētnieki pārveduši no džungļiem.

Pasaulē

Svētdien Azerbaidžānas galvaspilsētā Baku noslēdzās divu nedēļu ilgā COP29 klimata konference. Ar šīs konferences rezultātiem īsti apmierināts nav neviens. Vieni ir neapmierināti, ka dabūjuši mazāk naudas nekā cerēts, citi ar to, ka bez šīs naudas dalīšanas nekādi citi, klimata jautājumiem izšķiroši lēmumi netika pieņemti.

Svarīgākais