Japāna atsakās atvainoties Ķīnai

Japāna ir noraidījusi Ķīnas prasību atvainoties par tās kuģa kapteiņa aizturēšanu pēc sadursmes, kas pirms divām nedēļām notika Austrumķīnas jūrā. Iepriekš Japāna bija pakļāvusies Ķīnas spiedienam un tās pilsoni atbrīvojusi, bet tālāk piekāpties negrasās.

Džaņs Cjisjuns tika arestēts pēc tam, kad viņa vadītais traleris sadūrās ar divām Japānas robežpatruļas laivām netālu no Senkaku salām, par kuru piederību abām valstīm ir strīds. 14 cilvēku lielā apkalpe, kas atradās uz tralera, līdz ar visu kuģi atpakaļ tika nosūtīta nekavējoties.

Pēc kapteiņa aresta Ķīna paziņoja par ministriju līmeņa kontaktu pārtraukšanu ar Japānu, un arī pēc viņa atbrīvošanas diplomātiskā ķilda turpinās. Pagājušajā nedēļā Ķīna arestēja četrus Japānas pilsoņus, kuri ir Japānas būvkompānijas darbinieki un tiek turēti aizdomās par militāro objektu filmēšanu. Tūkstoši ķīniešu atcēla ieplānotos ceļojumus uz Japānu, bet Ķīnas varasiestādes atcēla Šanhajā ieplānoto Japānas zēnu grupas SMAP koncertu. Kāda tirdzniecības kompānija Japānā paziņoja arī, ka ir pārtraukts arī retu un elektronikā izmantojumu materiālu eksports no Ķīnas, lai arī Ķīnas Tirdzniecības ministrija to noliedz.Kapteinis Džaņs Ķīnā atgriezās pagājušajā piektdienā. Viņam pakaļ speciāli tika nosūtīta lidmašīna, vēsta BBC. Pēc nosēšanās viņš paskaidroja, ka ir bez vainas, pateicās par izpestīšanu un sacīja, ka viņa kuģim pie Senkaku salām ir bijušas tiesības atrasties. "Salas ir daļa no Ķīnas. Es tur devos zvejot. Tas ir likumīgi," sacīja Džaņs. "Tie cilvēki mani sagrāba – tas gan bija nelikumīgi." Viņš izteica gatavību arestēšanas vietā atgriezties, lai turpinātu zvejošanu.

Pēc tam Ķīnas Ārlietu ministrija izplatīja paziņojumu, kurā atkārtoti uzsvēra savu protestu pret Japānas rīcību un paziņoja, ka tās pretenzijas uz strīdus salām neesot apšaubāmas. "Japānas pusei par notikušo ir jāatvainojas un jāsamaksā kompensācija par incidentu," teikts paziņojumā. Šādā veidā Ķīna izgaisināja cerības uz ātru konflikta risinājumu, raksta AP.

Savukārt Japānas Ārlietu ministrija šo prasību nodēvējusi par pilnīgi nepamatotu, un Japāna ir rīkojusies stingrā saskaņā ar savu likumdošanu. Japānas premjerministrs Naoto Kans paziņoja, ka Japāna atvainoties negrasās.

Opozīcija uzskata, ka, izdodot aizturēto Ķīnas pilsoni, Japāna ir piekāpusies ārējam spiedienam. Lielākās opozīcijas partijas – Liberāldemokrātu – ģenerālsekretārs šo ir nodēvējis par sliktu diplomātiju un solījis panākt, ka augstākās amatpersonas par notikušo sniedz liecības. Savukārt valdošās Demokrātiskās partijas ģenerālsekretārs Kacuja Okada izdošanu un valdības īstenoto krīzes vadību ir aizstāvējis. "Pastāv uzskats, ka šī lieta ir bijusi pilnīga sakāve Japānai, bet patiesībā tas bija zaudējums Ķīnai. Ķīna pārējai pasaulei ir parādījusi, kas par valsti tā ir," viņš teica.

Japānas prokuratūra ir atzinusi, ka lēmums kapteini atbrīvot pieņemts, ņemot vērā aizvien pieaugošo diplomātisko strīdu. Izmeklētājiem nebija pierādījumu, ka sadursme ar robežpatruļas laivām bijusi tīša, tāpēc viņi atzinuši, ka Džaņu apcietinājumā ilgāk turēt nav pamata.

Japāna Austrumķīnas jūrā esošās Senkaku salas sev pievienoja 1895. gadā paziņojot, ka neviena cita valsts uz tām nav pieteikusies. Pēc Otrā pasaules kara tās atradās ASV pārvaldībā, bet 1972. gadā tika atdotas atpakaļ Japānai. Uz salām pretenzijas izteikusi ne tikai Ķīna, bet arī Taivāna.

Pasaulē

“Radio brīvā Eiropa” un “Radio brīvība” (RFE/RL) Krievijas biroja līdzstrādnieki Marks Krutovs* un Sergejs Dobriņins* izanalizējuši slepenu militāro pētījumu centru, kas ir bēdīgi slavens ar savu lomu Padomju Savienības bioloģisko ieroču programmā un kopš Krievijas iebrukuma Ukrainā ir ievērojami paplašinājies.

Svarīgākais