ASV iebilst pret Google bibliotēkas risinājumu

© Reuters

ASV Tieslietu ministrija ir aicinājusi tiesu noraidīt interneta uzņēmuma Google piedāvāto autortiesību konflikta risināšanas shēmu, kas tam ļautu izveidot pasaulē lielāko digitālo bibliotēku, kā arī pārdot miljoniem grāmatu tiešsaistē.

Tieslietu ministrija pagājušajā nedēļā Ņujorkas apgabaltiesā ir iesniegusi dokumentus, kuros norāda, ka veids, kādā Google mēģina novērst šķēršļus bibliotēkas izveidei, rada bažas par monopolstāvokli un neatrisina autortiesību jautājumus. „Tiesai vajadzētu noraidīt piedāvāto risināšanas modeli tā pašreizējā formā un aicināt puses turpināt sarunas, lai to mainītu,” teikts ministrijas iesniegumā.

Lietā par Google, Autoru ģildes un Amerikas Izdevēju asociācijas strīda risināšanu noklausīšanās ir paredzēta 7. oktobrī. 2008. gadā Google autoriem un izdevējiem piedāvāja strīdus risinājumu: uzņēmums ir gatavs arī izveidot neatkarīgu Grāmatu tiesību reģistru, kurā reģistrētos autori un izdevēji un kas tiem pārskaitītu naudu par viņu darbu izmantošanu. Autortiesību kompensācijām Google ir gatavi piešķirt 125 miljonus dolāru.

Google konkurenti — programmatūras gigants Microsoft, interneta veikals Amazon un meklētājs Yahoo! pret Google piedāvāto modeli iebilst, jo ir nobažījušies, ka šādā veidā Google kļūst par monopolistu grāmatu digitalizēšanā. Iebildes ir izskanējušas arī no Francijas un Vācijas valdības, privātuma aizstāvjiem un arī patērētāju tiesību aizsardzības organizācijām. Vienošanos aizstāv Sony Electronics, kas ir izstrādājis elektronisko grāmatu lasītāju Sony Reader, un arī 32 amerikāņu ekonomikas un tiesību zinātnes profesori tiesā ir iesnieguši savus atzinumus, kuros atbalsta vienošanos, ziņo AFP.

Savukārt ASV Tieslietu ministrija ir norādījusi vairākas izmaiņas, ko tā vēlētos redzēt vienošanās tekstā. Piemēram, iekļaut ierobežojumus to darbu izmantošanai, kuru autors nav zināms, kā arī ņemt vērā arī ārzemju autoru un izdevēju intereses. Tieslietu ministrija arī grib, lai tiktu izveidots mehānisms, kā pie grāmatu kolekcijām tikt var Google konkurenti.

„Piedāvātā vienošanās var iedvest dzīvību miljoniem grāmatu, kas pašlaik nav pieejami sabiedrībai,” teikts ministrijas iesniegumā. „Tomēr vienošanās plašums, it īpaši saistībā nākotnē paredzamajiem uzņēmējdarbības līgumiem, raisa būtiskus juridiskus jautājumus.” Pēc ministrijas domām, pašreizējais risinājums sniegtu Google visu varu pār darbiem, kuru autori vai izdevēji nav zināmi, kā arī ārzemju autoru un izdevēju grāmatām. Ārvalstu darbu tiesību turētājiem vienošanās neparedz reģistrēties tādā pašā veidā, kā amerikāņu autoriem un izdevējiem.

ASV Tieslietu ministrija paziņojusi, ka izmeklēšana, vai piedāvātā vienošanās pārkāpj ASV pretmonopola likumus, vēl nav pabeigta, bet jau tagad tā ir nobažījusies par iespējamo situāciju. Ministrija domā, ka pašreizējā redakcijā vienošanās dotu izdevējiem iespējas ierobežot cenu konkurenci, bet citiem digitālā satura izplatītājiem radītus šķēršļus, lai piedalītos digitālo bibliotēku uzņēmējdarbībā.

Ministrijas viedoklis ir publiskots nedēļu pēc tam, kad ASV Autortiesību birojs paziņoja, ka Google piedāvātā vienošanās ir pretrunā ar „autortiesību pamata principiem”, jo vienošanās neuzliek Google par pienākumu meklēt iespieddarbu tiesību īpašniekus un neliek arī pirms darba publicēšanas iegūt īpašnieku atļauju šādam solim.

Pasaulē

Vācijas ārlietu ministre Annalēna Bērboka brīdinājusi spīdzināšanā iesaistītos gāztā Sīrijas prezidenta Bašara al Asada atbalstītājus nemeklēt patvērumu Vācijā, sakot, ka pret viņiem tiks vērsta visa likuma bardzība.

Svarīgākais