Naftas plankums apdraud Austrāliju

© Scanpix

Dabas draugi ir nobažījušies, ka naftas noplūde, ko izraisīja negadījums Timoras jūrā, apdraud dzīvo dabu Austrālijas ūdeņos.

Nafta no platformas West Atlas jūrā ir tecējusi trīs nedēļas. Glābēji izmanto ķimikālijas, lai neitralizētu naftu, tomēr paies vēl vismaz trīs nedēļas, līdz caurums tiks aizlāpīts, ziņo Austrālijas raidsabiedrība ABC. Timoras jūrā, kas atrodas Austrālijas ziemeļos, no platformas ik dienu ietek līdz 400 bareliem naftas. Uzņēmums PTTEP Australasia, kas apkalpo platformu, sola samaksāt visus zaudējums.

Austrālijas jūras drošības dienests paziņojis, ka glābējiem ir izdevies mazināt naftas plankumu, no kura lielākā daļa joprojām atrodas ap platformu – apmēram 170 kilometru no Austrālijas krastiem. Pateicoties mierīgajiem laikapstākļiem, plankums nav aizdreifējis tālāk. Tomēr dabas draugi uzskata, ka arī tagad plankums rada nopietnus draugus Austrālijas jūras ekosistēmai, turklāt tas tuvojoties sauszemei. Organizācijas Rietumaustrālijas saglabāšanas padome pārstāvis Pīrss Verstēgens sarunā ar BBC noplūdi nodēvēja par ekoloģisku katastrofu. "Uz šo jūru dzemdēt dodas kuprvaļi, kas ir apdraudēta suga," sacīja ekologs. "Nafta, cik mums tas ir zināms, virzās uz Kimberlijas krastiem, un tā pilnīgi noteikti skar teritorijas, ko izmanto šie vaļi un delfīni."

Zvejnieki esot redzējuši arī apdraudētu bruņrupuču sugu pārstāvjus, kas ir notriepušies ar naftu. Ir ziņas, ka ar to saindējušās ir arī zivis un čūskas. Dabas aizstāvji uzskata, ka Austrālija, cenšoties apgūt dabas resursus, riskē nodarīt neatgriezeniskus postījumus savām jau tā trauslajām ekosistēmām.

Iepriekšējo reizi Austrālijas krastus nafta apdraudēja martā, kad vētras laikā no kuģa noslīdēja 31 konteiners ar mēslošanā izmantojamo alumīnija nitrātu, izsita kuģa korpusā caurumu, un ūdenī noplūda 30 tonnas naftas. Tā bija lielākā šāda veida katastrofa pēdējo 30 gadu laikā.

Svarīgākais