Vakar tiesa ar mūža ieslodzījumu sodīja bijušo valsts līderi Čeņu Šuibjanu, kurš atzīts par vainīgu korupcijā. Viņš pats sevi par vainīgu neatzīst un ir paziņojis, ka tā ir konkurentu politiska atriebība par viņa ilgajiem pūliņiem Taivānas neatkarības saglabāšanā.
58 gadus vecais Čeņs ir vienīgais valsts bijušais prezidents, kas notiesāts krimināllietā. Sprieduma nolasīšanu Taipejas apgabaltiesā politiķis boikotēja. Mūža ieslodzījums tika piespriests ne tikai viņam, bet arī viņa sievai, savukārt dēlam piespriesti divarpus gadi cietumā un meitai – nosacīts cietumsods. Bijušajam prezidentam papildus jāmaksā arī vēl 6,1 miljons ASV dolāru.
Čeņs ieslodzīts kopš pagājušā gada decembra. Viņš atzīts par vainīgu valsts līdzekļu izšķērdēšanā, naudas atmazgāšanā, kukuļu ņemšanā un viltošanā – kopumā viņš neatbilstoši izlietojis 25 miljonus ASV dolāru. "Čeņs izmantoja savu stāvokli, lai nodarītu ļaunumu valstij. Tas ir iemesls, kāpēc viņam piespriests mūža ieslodzījums," aģentūrai AFP skaidroja tiesas preses pārstāvis Huans Čuņmins.
Vakar pie tiesas nama bija pulcējušies vairāki simti cilvēku, kas politiķi uzskata par bezvainīgu un pieprasa viņa atbrīvošanu. Arī bijušais prezidents ar spriedumu nav mierā. "Šī ir acīmredzama politiska vēršanās pret bijušo prezidentu," sacīja viņa pārstāvis Čjans Čimins, savukārt viņa advokāts paskaidroja, ka prezidents uz sprieduma nolasīšanu nav ieradies, jo protestē pret "nelikumīgo un nepamatoto" iznākumu. Atbildētāji iebilst pret to, ka lietas izskatīšanas vidū tika nomainīti tiesneši, vēsta BBC. Pēc Taivānas likumiem ikviens spriedums, ar kuru tiesājamajam tiek piespriests mūža ieslodzījums, automātiski tiek izskatīts apelācijas kārtībā.
Taivāna faktiski neatkarīga valsts ir kopš 1949. gada, tomēr kontinentālā Ķīna joprojām šo salu uzskata par savu teritoriju. Čeņs uzskata, ka tiesāšanā loma ir viņa pēctecim prezidenta amatā Ma Jindzju, kura attiecības ar Pekinu ir krietni draudzīgākas, un viņš izrēķinās ar tiem, kas pretojas šādai politikai. Pašreizējais prezidents šādas apsūdzības ir noliedzis.