ES vēl neatcels Zimbabves sankcijas

Eiropas Savienība (ES) nav gatava atcelt sankcijas pret Zimbabvi, tomēr šonedēļ ekonomikas problēmu skartajā valstī ieradīsies ES delegācija, kas tiksies ar Zimbabves politiķiem. Tā būs pirmā tik augsta ranga vizīte pēdējo septiņu gadu laikā.

ES pārstāvju viesošanās Zimbabvē iezīmē šīs valsts starptautiskās izolācijas mazināšanos pēc tam, kad pirms septiņiem gadiem pret prezidenta Roberta Mugabes režīmu cilvēktiesību pārkāpumu un autoritārisma tendenču dēļ tika noteiktas sankcijas.

Nav gaidāms, ka pēc šīs nedēļas nogalē gaidāmajām sarunām ar Zimbabves līderiem ES varētu atcelt pret šo valsti noteiktie iero-

bežojumi. ES ir paziņojusi, ka sankcijas paliks spēkā tik ilgi, kamēr turpināsies cilvēktiesību pārkāpumi un kamēr R. Mugabe nepierādīs, ka no tiesas vēlas sadarboties ar bijušo opozīcijas līderi premjerministru M. Cvangiraju un viņa vadīto politisko spēku. "Teikšu skaidri – ES vēl nav gatava atcelt Zimbabvei noteiktos ierobežojumus," aģentūra AFP citē Zviedrijas premjerministra Fredrika Reinfelda sacīto. "Zimbabvei problēmas rada nevis ierobežojumi, bet gan nepareiza vadīšana." Vakar viņš tikās ar Dienvidāfrikas prezidentu Džeikobu Zumu, kurš līdzīgi kā citi Dienvidāfrikas valstu politiķi atbalsta sankciju atcelšanu.

Eiropas delegāciju vadīs ES prezidējošās valsts Zviedrijas attīstības lietu ministre Gunilla Karlsone un ES attīstības komisārs Karels de Guhts. Delegācijas mērķis ir aicināt Zimbabvi realizēt varas dalīšanas vienošanos. "Visām pusēm ir steidzami nepieciešams izpildīt savus pienākumus, ko paredz vienošanās," vakar sacīja K. de Guhts. "Kad tas tiks izdarīts, ES atkal varēs no jauna saistīties ar Zimbabvi, atsākt sadarbību palīdzības sniegšanā, palīdzēt valstij atgriezties normālā režīmā un uzplaukt."

ES arī iepriekš ir atbalstījusi M. Cvangiraja vadīto vienotības valdību pēc tam, kad viņš pērn parakstīja varas dalīšanas līgumu ar prezidenta R. Mugabes spēkiem. Pērnā gada martā Zimbabvē notika vēlēšanas, kurās sevi par uzvarētāju pasludināja R. Mugabe, tomēr opozīcija to rezultātus apšaubīja. Lai arī Eiropas labvēlība attiecībās ar Harāri pēdējā laikā ir pieaugusi, tā tomēr ir kritiska par R. Mugabes partijas ZANU-PF mēģinājumiem bloķēt jaunā ģenerālprokurora, reģionu gubernatoru un Zimbabves Rezervju bankas vadītāja iecelšanu. M. Cvangiraja vadītās partijas Kustība demokrātiskām pārmaiņām atbalstītājiem joprojām draud izrēķināšanās no varas iestāžu puses.

ES ir aizliegusi uz Eiropu ceļot 203 augstām Zimbabves valdības amatpersonām, tai skaitā R. Mugabem. Ir iesaldēti viņu konti ES bankās, tas pats ir noticis ar 40 uzņēmumiem, kuriem ir saites ar R. Mugabi un viņa partiju ZANU-PF. ES gan turpina uz Zimbabvi sūtīt humāno palīdzību – tā ir apmēram 90 miljoni eiro gadā.

Pasaulē

“Radio brīvā Eiropa” un “Radio brīvība” (RFE/RL) Krievijas biroja līdzstrādnieki Marks Krutovs* un Sergejs Dobriņins* izanalizējuši slepenu militāro pētījumu centru, kas ir bēdīgi slavens ar savu lomu Padomju Savienības bioloģisko ieroču programmā un kopš Krievijas iebrukuma Ukrainā ir ievērojami paplašinājies.

Svarīgākais