Protestējot pret ES, kanādieši ēd roņus

Parādot attieksmi pret dzīvnieku draugiem un Eiropas Savienību (ES), kas kritizē roņu medības Kanādā, šonedēļ valsts parlamenta kafejnīcā deputāti un viesi tika aicināti mieloties ar roņu gaļu.

Roņu gaļas ēšanas pasākums vienlaikus bija solidaritātes zīme roņu medniekiem. Bet pie parlamenta ēkas pulcējās protestētāji, kas iebilst pret ikgadējām roņu medībām.

Degustētāju pulkā bija gan parlamenta deputāti un ministri, gan arī īpašie viesi, tai skaitā Miss Ņūfaundlenda 2010 Sāra Grīna. Viens no deputātiem bija ieradies roņādas kažokā. "Tiem, kas roņa gaļu nav izmēģinājuši, tas noteikti ir jāizdara," sacīja deputāts Maikls Ignatjefs, kurš pasākumā roņa gaļu bija nogaršojis pirmo reizi. Savukārt senatore Selīna Hervē-Pajete izteicās, ka šis "vēsturiskais" notikums ir paredzēts, lai nomierinātu roņu medniekus "un parādītu, ka mēs viņus atbalstām".

Roņu medībās, kas notiek martā un aprīlī, ik gadus piedalās apmēram 6000 kanādiešu, vētsa AFP. 25 procenti no ienākumiem, ko šajā nodarbē gūst, tiek nopelnīti, eksportējot no roņiem izgatavotu produkciju uz Eiropu. Tomēr pērnā gada jūlijā visas 27 ES dalībvalstis vienojās par šāda veida izstrādājumu importa aizliegumu, sākot ar šo gadu – tas bija iznākums vairākus gadu desmitus ilgajiem roņu medību pretinieku centieniem, ziņo Reuters. Aizlieguma dēļ roņu medībās nodarbināto cilvēku ienākumi ir krietni samazinājušies. Zivsaimniecības ministre Geila Šea izteicās, ka viņas ministrija iegulda daudz pūļu, lai dažādotu roņu gaļas tirgus un nodrošinātu, ka mednieki no šīs nodarbes var pelnīt iztiku.

Kanāda ik gadus ļauj nogalināt 338 tūkstošus roņu un uzskata, ka šis skaitlis neapdraud roņu populāciju. Tomēr dabas draugi pret šādu praksi iebilst, un dzīvnieku aizsardzības organizācijas šāda veida medības pasludinājušas par barbariskām. Otavas Dzīvnieku aizsardzības līgas pārstāve Emīlija Lavendera pie parlamenta sacīja, ka komerciālas roņu medības to ādas dēļ ir novecojusi nodarbe un no tās būtu jāatsakās.

Dzīvnieku aizstāvji arī atsaucas uz publiskā viedokļa aptaujām, kuru dati vedina domāt, ka arī vairums kanādiešu šāda veida medības neatbalsta. Tiesa, aptauju dati arī rāda, ka vēršanās pret roņu izstrādājumiem kanādiešos ir atmodinājusi nacionālās jūtas un viņi, protestējot pret ES lēmumu, izjūt lepnumu par savu tradīciju.

Svarīgākais