Indijā ražo, iespējams, lētāko viedtālruni pasaulē – Freedom 251. Tā cena ir 251 rūpija jeb aptuveni seši ar pusi eiro, bet tam ir visas modernam tālrunim atbilstošas funkcijas – salīdzinoši laba kamera, internets, varens aplikāciju klāsts un citas.
Kad gada sākumā indiešu kompānija Ringing Bells paziņoja par produktu, neviens neticēja, ka tas ir kas vairāk par joku. Šonedēļ pirmie 200 000 eksemplāru ir gatavi izsūtīšanai, un tam reģistrējušies ne tikai Indijas, bet arī Lielbritānijas un ASV iedzīvotāji.
Oficiālajā mājaslapā teikts, ka Ringing Bells nodibināta 2015. gadā, un sevi tā dēvē par visātrāk augošo mobilo telefonu kompāniju Indijā.
Telefonam ir četru collu IPS ekrāns ar 960x540 pikseļu izšķirtspēju, 1,3 GHz procesors un 1 GB operatīvā atmiņa. Iebūvētā atmiņa datu uzglabāšanai ir 8 GB liela, bet iespējams MicroSD karšu atbalsts līdz 32 GB. Tam ir 3,2 MPix kamera aizmugurē un 0,3 MPix kamera priekšā. Tiek izmantota operētājsistēma Android 5.1.
Pēc apraksta un tehniskajiem parametriem telefons šķiet labs, un ja vēl iespējams to iegādāties par nepilniem septiņiem eiro, ko vēl gaidīt? Mobilo telefonu eksperti gan pagaidām vēl par Freedom 251 modeli izsakās skeptiski. Indijas Mobilo telefonu asociācijas prezidenta Pankaja Mohindro viedoklis ir kategorisks: «Tas izskatās pēc joka vai izkrāpšanas gadījuma. Šobrīd tiek veikta izmeklēšana.» Arī IT profesionālis Kristaps Skutelis uzskata, ka par tik mazu naudu viedtālruni uzražot nevar: «Tas varētu būt kāds labs PR triks. Lētākie telefoni ir par aptuveni 50 dolāriem, bet arī tādi nav kvalitatīvi.» Pārdodot tik lētu telefonu, kompānijai nāktos zaudēt milzīgas summas, un eksperti uzskata, ka, pat izmantojot lētākās sastāvdaļas, tik lēti viens mobilais tālrunis izmaksāt nevar.
«Tas ir reāli. Detaļas maksā santīmus, un ir iespējams salikt kopā telefonu, kurš neko daudz nemaksā,» pretējos uzskatos ir sertificēts elektriķis un mikroinženierijas students Daniels Vēbers, kurš vairākus gadus labo telefonus un datorus. «Ķīnieši un indieši strādā pa lēto, un viņi to māk paveikt. Jautājums, cik tie produkti ir kvalitatīvi.»
Artūrs Mednis uzskata, ka šādu telefonu ir reāli uzražot: «Jautājums, vai var pārdot par tādu ciparu. Jāmaksā vēl citiem iesaistītajiem, kas vēlas saņemt komisiju. Liela daļa produktu izmaksā daudz lētāk nekā to cena veikalā. Jautājums, kur šeit ir triks. Es tagad fantazēšu, bet, iespējams, viņiem ir kādi sadarbības partneri vai integrēta reklāma.» Viņš arī pieļauj iespēju, ka šis projekts izgāzīsies, bet par to vēl esot par agru spriest. Pasaulē tādu gadījumu daudz - daži ir veiksmes stāsti, daži ne.