Cer izglābt Tasmānijas velnus no vēža

© AFP

Austrāliešu pētniekiem ir izdevies atšifrēt Tasmānijas velnus apsēdušā audzēja ģenētisko kodu, un tas ļauj cerēt, ka šos negantos lapsas izmēra zvēriņus izdosies paglābt no iznīcības.

Austrālijas Nacionālās universitātes zinātnieki ir pabeiguši darbu pie lipīgā vēža ģenētiskās informācijas izpētes. Audzējs tik ļoti sakropļo Tasmānijas velnu seju, ka tie nevar paēst un nomirst no bada apmēram deviņu nedēļu laikā kopš inficēšanās.

„Vēža dēļ bojā gājuši apmēram 60 procentus no Tasmānijas velnu populācijas, un Audzējs varētu šo sugu iznīcināt 30 līdz 50 gadu laikā,” stāsta profesore Dženija Greivsa. Pašlaik zinātniekiem gan vēl nav zāļu, kas palīdzētu izārstēt tos, kas ir inficējušies, un pētniecībā ir vēl daudz darba, piemēram, lai noskaidrotu, kāpēc dzīvnieka ķermenis šo infekciju nenoraida, bet gan pieņem.

Zinātnieki ir salīdzinājuši gēnus, kuri ir aktīvi veselā un slimā dzīvniekā, un, ņemot vērā veselo un slimo īpatņu atšķirības, ieguvuši vēža ģenētisko informāciju. „Vēža raksturojums ir diezgan neparasts, un tajā bija gēni, kas darināti no netipiskiem proteīniem,” skaidro Dž. Greivsa. „Labās ziņas ir tādas, ka vienu no aktīvajiem proteīniem ir viegli noteikt, un tas mums dos iespēju slimību diagnosticēt agrākā stadijā, kas ir svarīgi, veidojot veselīgas Tasmānijas velnu populācijas.” Šis vēža paveids ir nopietnākais apdraudējums šiem dzīvniekiem, tomēr tie, līdzīgi kā cilvēki, ir pakļauti dažādiem citiem vēža paveidiem un var sirgt gan ar krūts vēzi, gan leikēmiju, vēsta BBC.

Pētījuma rezultāti rāda, ka slimība ir attīstījusies no viena dzīvnieka šūnas pirms mazāk nekā 20 gadiem, bet viens otram dzīvnieki to nodod kožot kaušanās laikā. Pirmo reizi šī slimība tika konstatēta 1996. gadā, un kopš tā laika audzējs ir ātri izplatījies. Vienīgā vieta pasaulē, kur mīt Tasmānijas velni, ir Austrālijai piederošā Tasmānijas sala. Šie ir lielākie eksistējošie plēsonīgie somaiņi, raksta AFP.

Velnu nosaukumu šiem dzīvniekiem deva ieceļotāji no Eiropas to šaušalīgās kliegšanas, tumšā kažoka un negantās dabas dēļ. Tasmānijas velni pieder pie apdraudētām dzīvnieku sugām

Pasaulē

Kriptovalūtu vērtība ir strauji kritusies pēc pēkšņā milzīga kāpuma, kas notika pēc Donalda Trampa uzvaras ASV vēlēšanās - “Bitcoin” cena nokrita līdz aptuveni 90 tūkstošiem dolāru par monētu, ziņo “Forbes”.

Svarīgākais