Rīgas skolās modernizēti dabaszinātņu kabineti

Jaunas mēbeles, mācību līdzekļi, uzskates materiāli, izremontēta mācību vide, portatīvie datori, interaktīvās tāfeles – šādas pārmaiņas piedzīvojuši 227 Rīgas vispārizglītojošo skolu matemātikas, bioloģijas, ķīmijas un fizikas kabineti.

«Rīgas Imantas vidusskolas dabaszinātņu kabineti pēdējo reizi tika remonti pirms aptuveni 10 gadiem. Mācību vide un inventārs bija novecojis. Taču tagad (noslēdzoties remontdarbiem) ar pilnu pārliecību varu teikt – ir patīkami ienākt klasē un pasniegt mācību priekšmetu, arī audzēkņi atzīst, ka pārmaiņas motivē mācīties, modernizētie kabineti padarījuši izglītošanās procesu interesantāku,» uzsver Rīgas Imantas vidusskolas fizikas skolotāja Ruta Muskare.

Izaicinājums pedagogiem

Viņa norāda, ka šobrīd stundu laikā tiekot izmantots absolūti viss, kas pārmaiņu procesā iegādāts. «Pedagogiem šobrīd viens no lielākajiem izaicinājumiem ir iemācīties pilnvērtīgi izmantot moderno tehnoloģiju sniegtās iespējas. Piemēram, es to daru ar lielu aizrautību, turklāt lieli palīgi šajā ziņā ir arī skolēni,» teic fizikas skolotāja. Viņa gan piebilst – moderno tehnoloģiju ienākšana skolās ir apsveicama, tomēr visu vajag lietot ar mēru. «Nepieciešams atrast līdzsvaru starp ierasto mācīšanās kārtību un jaunāko tehnoloģiju lietojumu. Tehnoloģijas nenoliedzami padara atraktīvāku un skolēniem saistošāku dažādu praktisko darbu izpildi un pētījumus, taču valsts eksāmenos tiek iekļauti ne tikai praktiski uzdevumi, bet arī teorētiskas zināšanas,» uzsver R. Muskare.

Projekts tuvojas finišam

Par kabinetu labiekārtošanu un iespēju audzēkņiem apgūt eksaktās zinātnes moderni aprīkotās klasēs savu gandarījumu neslēpj arī Rīgas klasiskās ģimnāzijas direktors Romāns Alijevs. «Eksaktās zinātnes ir ļoti svarīgas skolēnu pilnvērtīgai attīstībai, un šie priekšmeti ir nepieciešami, iestājoties augstskolās un iegūstot zināšanas nozarēs, kurās ir vispieprasītākie speciālisti,» akcentē direktors.

Kopumā līdz šī gada beigām tiks labiekārtoti 227 dabaszinātņu kabineti. To modernizācija kļuva iespējama, pateicoties Eiropas reģionālās attīstības fonda (ERAF) projektam, kam nu jau rit beigu posms – remontdarbi noslēgušies, arī iekārtas iegādātas un uzstādītas, vienīgi vēl septiņās skolās nepieciešams aprīkot klases ar atbilstošām mēbelēm.

Katrai skolai 100 000 latu

«Projekta īstenošana Rīgas mācību iestādēs ir ļoti būtisks ieguldījums skolu attīstībā, jo vidēji katras skolas finansiālais ieguvums labiekārtošanas darbu veidā ir ap 100 tūkstoši latu, un tik lielu atbalstu mācību kabinetu pilnveidei galvaspilsētas izglītības iestādes sen nav saņēmušas,» teic Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta Vispārējās izglītības skolu nodaļas vadītāja Modra Jansone.

ERAF projekta kopējais budžets ir vairāk nekā

8,5 miljoni latu, no kuriem 5,9 miljonus sedz Eiropas reģionālās attīstības fonds, savukārt 2,6 miljoni latu projektam piešķīrusi Rīgas dome.

Galvaspilsētā kopumā darbojas 119 vispārējās izglītības iestādes (speciālās skolas, pamatskolas un vidusskolas). «Šī projekta galvenais uzsvars bija vidusskolu dabaszinātņu kabinetu labiekārtošana, savukārt speciālās skolas īsteno citu Eiropas Savienības projektu, bet vērienīgāku pamatskolu modernizāciju varētu saistīt ar nākamo Eiropas fondu apguves plānošanas periodu,» skaidro M. Jansone.

ERAF projekts Nr. 2009/0113/3DP/3.1.3.1./08/IPIA/VIAA/075 Kvalitatīvai dabaszinātņu apguvei atbilstošas materiālās bāzes nodrošināšana 63 Rīgas vispārizglītojošajās skolās.

***

KONKURSS

Radi mācību līdzekļus pats

• Lai modinātu interesi eksaktās zinātnes apgūt aizraujošā un jauniešiem saprotamā veidā, skolēni no Rīgas skolām kopā ar skolotājiem tiek aicināti piedalīties konkursā Radi mācību līdzekļus pats un veidot jaunus mācību materiālus četros mācību priekšmetos. Konkursa mērķis ir veicināt matemātikas, fizikas, ķīmijas un bioloģijas popularitāti vispārizglītojošās skolās. Konkursa noslēgumā visi radītie mācību līdzekļi tiks apkopoti, un turpmāk tos varēs izmantot mācību vielas apguvē visās Latvijas skolās.

• Konkursā aicināti piedalīties 10.–12. klašu skolēni. Lai piedalītos konkursā, ne mazāk kā 15 vidusskolēniem kopā ar skolotāju jāsagatavo līdz 2,5 minūtēm garš video mācību materiāls, kuru var izmantot matemātikas, bioloģijas, fizikas un ķīmijas mācību priekšmetos mācību vielas interaktīvai apguvei vidusskolā. Video materiālus un īsu aprakstu par konkursam pieteikto darbu jāiesūta līdz 12. novembrim uz epastu: ERAFkabineti@gmail.com. Visi konkursam pieteiktie video mācību materiāli, kas atbildīs nolikumam, 12. novembrī tiks ievietoti draugiem.lv projekta ERAF dabaszinību kabineti lapā. Uzvarētāji tiks noteikti pēc balsojuma un žūrijas vērtējuma apkopojuma. Balsot par video mācību materiāliem varēs ikviens draugiem.lv lietotājs no šī gada 12. līdz 26. novembrim. Konkursa uzvarētāji tiks paziņoti šī gada 28. novembrī. Konkursa nolikums pieejams interneta vietnē www.eskola.lv.