Iespēja apgūt aktuālās amata prasmes

Grāmatvedis, klientu apkalpošanas operators, noliktavas pārzinis, šuvējs, tūrisma informācijas konsultants, elektriķis, dārznieks, galdnieks – tās ir tikai dažas no profesijām, ko iespējams apgūt Profesionālās izglītības, tālākizglītības un eksaminācijas centra (PITEC) paspārnē.

PITEC piedāvā izglītoties profesionālās pilnveides izglītības programmās, profesionālajās tālākizglītības, interešu un neformālās izglītības programmās, kā arī kursos. Turklāt programmas ir izstrādātas, ņemot vērā darba devēju ieteikumus, jo viņi pārzina, pēc kādām darba rokām izjūtams vislielākais deficīts un kādas iemaņas katrā amatā ir obligāti jāapgūst. Centrs nodrošina arī eizglītību jeb iespēju mācīties tālmācības ceļā (www.pitec.lv). Mācības notiek virtuālajā vidē. PITEC mērķauditorija ir bezdarbnieki, kuriem tiek nodrošināta profesionāla apmācība ar mērķi veicināt viņu ātrāku atgriešanos darba tirgū un nodrošināt iespēju papildināt savu zināšanu bagāžu.

Kupons – iespēja – izglītība

Kopš maija PITEC sadarbībā ar Nodarbinātības valsts aģentūru (NVA) Eiropas sociālā fonda (ESF) līdzfinansētā projektā piedāvā dažādas izglītības programmas bezdarbniekiem, kuru laikā viņi var apgūt jaunu arodu vai pilnveidot darbam nepieciešamās prasmes bez maksas, turklāt saņemot 70 latu stipendiju mēnesī. Šo materiālo bonusu var uzskatīt par stimulu apzinīgi apmeklēt nodarbības, jo par katru kavētu stundu stipendijas summa tiek samazināta. Lai pieteiktos mācībām, nepieciešams reģistrēties kā bezdarbniekam un ir jāatbilst NVA mājaslapā (www.nva.lv) noteiktajiem nosacījumiem. «Tad, kad Nodarbinātības valsts aģentūra ir izsniegusi kuponu bezmaksas izglītības iegūšanai, cilvēkam atliek izvēlēties, kurā no piedāvātājam skolām interesējošo specialitāti viņš vēlas apgūt. Izvēle jāizdara 10 dienu laikā. Pēc tam, ja grupa (maksimums 12 cilvēku) ir nokomplektēta, 30 dienu laikā jāuzsāk mācības. Ja tomēr uz konkrēto izglītības programmu nepiesakās tik daudz gribētāju, kupons anulējas un cilvēks var izvēlēties citu specialitāti, bet parasti ar grupas nokomplektēšanu grūtības nerodas,» stāsta PITEC vadītāja Nora Veignere. Mācībās galvenais uzsvars ir praktisko zināšanu apguve, tāpēc lielākoties kā pasniedzēji tiek piesaistīti praktiķi, kas reāli arī strādā attiecīgajā nozarē.

Gandrīz puse atrod darbu

Obligāta mācību sastāvdaļa profesionālajās tālākizglītības programmās ir prakse. «Izejot kvalifikācijas praksi (30 dienu jeb 240 stundu) uzņēmumā, tā ir iespēja iegūt darba pieredzi un varbūt arī patstāvīgu darbu tur,» akcentē N. Veignere. Prakses vietas nodrošina skolas, bet, ja ir vēlme, arī pats izglītojamais var sameklēt sev saistošu uzņēmumu, kur iziet praksi. Pēc izglītības programmas (mācību kopējais ilgums, maksimums, ir 960 stundu) sekmīgas apguves audzēknis saņem valsts atzītu izglītības dokumentu. Taujāta, cik audzēkņu reāli pēc tam arī atrod darbu, N. Veignere norāda, ka 2010. gada statistika liecina, ka aptuveni 42% pēc izglītības dokumenta iegūšanas uzsāk darba gaitas. Pirms krīzes šis rādītājs bija aptuveni 80–90%. «Bet tas lielā mērā atkarīgs no situācijas darba tirgū un arī cilvēka paša motivācijas atrast darbu, jo nekas netiek pasniegts uz zelta šķīvīša – darba meklētājam jāapmeklē mācības, jāizrāda interese un vēlme strādāt. Protams, ir gadījumi, kad darba gaitas uzsāk pilnīgi visi kādas programmas audzēkņi, jo viņu izglītošana notiek pēc kāda konkrēta darba devēja pasūtījuma. Piemēram, Liepājas metalurgs maina tehnoloģijas, un uzņēmums zina, ka drīzumā izjutīs nepieciešamību pēc atbilstošiem speciālistiem. Līdz ar to atbilstoši Liepājas metalurga vēlmēm un vajadzībām izglītojam konkrētu skaitu cilvēku,» stāsta PITEC vadītāja.

Nevēlas sēdēt mājās

Tā kā darba tirgus ir mainīgs, arī profesiju saraksts (to veido Labklājības ministrija) tam tiek pieskaņots. «Ja listē nav tāda aroda, kas vajadzīgs kādam uzņēmumam, bet tāda veida darbinieki ir vajadzīgi, tam ir tiesības lūgt mums viņus sagatavot. Tiesa gan, to parasti dara lieli uzņēmumi, kam vajadzīgi aptuveni 10 jauni strādājošie. Lūgumu pēc viena speciālista apmācībām nav iespējams izpildīt, tas nav rentabli.»

PITEC vadītāja novērojusi, ka Rīgā vislielākā interese ir apgūt ar biroja darbu saistītas profesijas, bet filiālēs (kopumā 18) – amatu programmas, piemēram, montiera, mēbeļu galdnieka specialitāti.

Centrs savus pakalpojumus piedāvā jau astoņus gadus. Vai laika gaitā mainījies bezdarbnieku kontingents? «Pirms astoņiem gadiem mūsu klientiem bija ļoti grūti sadūšoties mācīties. Savukārt šobrīd nereti mūsu pakalpojumus vēlas izmantot cilvēki, kas ieguvuši divus maģistra grādus un ir apņēmības pilni izglītoties un noteikti nevēlas sēdēt mājās,» teic N. Veignere.

Latvijā

Jebkura Krievijas agresija pret NATO dalībvalsti tai izmaksās ļoti dārgi, Latvijas Ārpolitikas institūta (LĀI) rīkotajā diskusijā "Veidojot aizsardzības un drošības nākotni" uzsvēra Ārlietu ministrijas valsts sekretārs Andžejs Viļumsons.