Mangaļsala ir paradīzes stūrītis, kurā dzīvojam jau devītajā paaudzē. Nekad šeit nav bijusi pilsētas sajūta – to, ka dzīvoju Rīgā, apzinājos ļoti vēlu. Mēs, vietējie, vienmēr sakām: jābrauc uz Rīgu. Bērnība bija ļoti komfortabla – peldēšanās jūrā un Daugavā, riteņbraukšana, skrituļošana, sēņošana un ogošana, makšķerēšana, piekrastes zvejnieki ar zivīm un daudz citu iespēju atpūtai pie dabas. Kaut arī Mangaļsalā osta bijusi vienmēr, nekad nejutām tās tuvumu – piebrauca zvejnieku kuģīši pie zivju pārstrādes uzņēmumiem, ienāca kāds vilcienu sastāvs ar naftas produktiem, bet tas viss bija attīstītāks Vecmīlgrāvī, Mangaļsalā bija nemanāms un netraucēja dzīvot saskaņā ar dabu.
Bēda atnāca deviņdesmito gadu sākumā
Tā pa īstam ostas klātbūtni sajutām deviņdesmito gadu sākumā - nobrūnēja un tad arī nokalta lielo apšu siena Rīnūžu ostas pievārtē, kas iedzīvotājus nošķīra no ostas darbības Rīnūžos. Vēlāk, kad darbu uzsāka tagadējā Alfa osta, kurā sāka pārkraut minerālmēslus, kļuva sliktāk. Lai arī šajā terminālī ir pieļauta slēgta tipa minerālmēslu pārkraušana, realitātē netika ievērota vides piesārņojuma atļaujā paredzētā tehnoloģija. Vissliktāk bija 2013. gadā, kad ar minerālmēslu putekļiem tika pārklāta pussala, jau nākamajā gadā tas atsaucās uz dabu - tajā pavasarī reti kurš bērzs uzplauka, citiem augiem bija netipiski lielas lapas. Pagaidām esam panākuši, ka ostas teritorijas uzņēmuma šķeldošanas iekārta, kas rada helikopteram līdzīgu skaņu, pēc desmitiem vakarā vairs naktsmieru netraucē. Mēs, Mangaļsalas iedzīvotāji, nevēlamies, lai ostas uzņēmumu darbība atsaucas uz iedzīvotāju veselību un dzīves kvalitāti, tāpēc vienlaikus esam gan vides aktīvisti, gan policisti.
Radusies telpa dialogam
Kopš Rīgas brīvostas pārvaldnieka amatā ir Ansis Zeltiņš, attieksme ir mainījusies - tagad mums vismaz ir iespēja konstruktīvam dialogam. Runājot par Mangaļsalas turpmākās attīstības perspektīvām, ir jāsaskaņo pilsētas un ostas vīzijas, jo tiek plānota vairāku ostas uzņēmumu attīstība, kas nav saskaņā ar videi draudzīgu uzņēmējdarbību. Tajā pašā laikā ir apstiprināti detaļplānojumi vairākiem meža parka tipa privātās apbūves ciematiņiem. Veidojas klaja pretruna par teritorijas attīstību.
Mēs vēlētos lielāku skaidrību - kur, kas un kāpēc? Gan ostas policijai, gan vides dienestiem ir jāatrod iespēja izsekot ostas uzņēmumu darbībai, jāveic stingrāka uzraudzība un jāpieņem bargi sodi, lai tiktu ievēroti visi noteikumi, kas pasargātu vidi un cilvēkus.
Autors: Ramona INNUSA-GREDZENA, Mangaļsalas iedzīvotāju biedrības valdes locekle