Ventspils Digitālais centrs attālināti pārklāj visu Latviju

Vēl pirms dažiem gadiem praktiski neiespējami šķita datoru Daugavpilī labot ar globālā tīmekļa starpniecību no Ventspils, nedz arī aklam cilvēkam klejot internetā un iepazīt pasauli, toties šodien tas viss ir realitāte.

Viens no vadošajiem IT nozares uzņēmumiem Latvijā ir Ventspils Digitālais centrs, kas dzīvē īsteno arvien jaunus IT risinājumus; tos apgūst paši un māca arī citus tos izmantot. Ventspils Digitālā centra direktora vietniece Aija Gaile saka: "Attīstās visa pasaule, un IT risinājumi vienmēr iet soli pa priekšu. Mēs, Digitālais centrs, arī vēlamies augt, tāpēc latiņa, ko uzliekam mērķu sasniegšanai, kļūst arvien augstāka."

Aizvadītajā gadā Ventspils Digitālais centrs konkursa kārtībā ieguva tiesības apmācīt vājredzīgus un neredzīgus cilvēkus izmantot datorus un internetu. Aģentūras Kultūras informācijas sistēmas bibliotēku attīstības programmas ietvaros tagad katrā Latvijas rajona bibliotēkā ir pieejama tehnika, ko var izmantot vājredzīgi un neredzīgi cilvēki, tāpēc apmācīt vajadzēja arī bibliotēku darbiniekus, turklāt ne tikai vienreiz parādīt, bet ik pa laikam nodrošināt papildu informāciju par jaunumiem programmatūrās. Aija Gaile skaidro: "Vājredzīgajiem un neredzīgajiem tiek izmantotas dažādas tehnoloģijas un programmatūras. Tiem, kuri kaut vai nedaudz, bet redz, tiek piedāvāts strādāt ar diviem augstas izšķirtspējas monitoriem – vienā ir redzama informācija kā jebkurā citā datorā, bet blakus esošajā tās detalizēts un palielināts attēls. Vēl viens variants šādiem cilvēkiem ir izmantot tele~ vai video lupu, kas būtiski palielina attēlu. Savukārt tiem, kuri redzi ir zaudējuši pavisam, vienīgā informācija pieejama ar skaņas palīdzību. Šādu iespēju nodrošina programma JAWS, kas nolasa visu, kas redzams uz ekrāna. Arī par paša lietotāja uzrakstītā teksta pareizību var pārliecināties, kad dators to nolasa priekšā. Jāteic gan, ka angļu valodā programmatūra strādā nevainojami, krievu valodā labi, bet latviešu valodā novērojamas zināmas izrunas īpatnības; tomēr cilvēks, kas izmanto šo programmu, pie tām ātri pierod un informāciju saprot. Tā ir unikāla iespēja arī cilvēkiem ar sliktu redzi vai pat bez redzes atlikuma, tāpat kā pārējiem klejot pa internetu, lasīt, mācīties, sazināties pa epastu un darīt visu pārējo, ko ikviens no mums."

Jāatzīmē, ka šīs iekārtas ir ļoti dārgas un maz ir tādu, kas to varētu iegādāties lietošanai mājās – izmaksas ir tūkstošos latu.

Bez iepriekšminētās sadarbības ar bibliotēkām Ventspils Digitālais centrs piedāvā arī attālinātu bibliotēkas datoru un interneta uzturēšanu kārtībā. Vienā no centra telpām iekārtots pakalpojumu sniegšanas centrs, kurā strādā seši puiši ar augstāko IT izglītību. Monitoros ir redzami visu 874 Latvijas bibliotēku 4000 datori. Tiklīdz rodas problēmas, vienā no ekrāniem parādās informācija, un IT speciālisti kļūmi novērš vai paziņo klientam jebkurā pilsētā, kas viņam jādara, vai vajadzības gadījumā sazinās ar datorspeciālistiem, kas novērš tehniskas problēmas. Pārējo visu var izdarīt attālināti, pieslēdzoties tīklam un katram datoram atsevišķi.

Aija Gaile šādai pieejai datortīklu uzturēšanā saredz lielas perspektīvas attālināti var uzturēt gan veselības iestāžu, gan skolu un valsts iestāžu datorsistēmas. Tā ir daudz lētāka, daudz profesionālāka un ātrāka problēmu novēršana un datortīklu darbības nodrošināšana, nekā katrā iestādē algot veselu štatu datoristu.

Ļoti labi pārzinot interneta vidi un briesmas, ko tā var sagādāt, Ventspils Digitālais centrs aktīvi iesaistījās kampaņā Drošs internets. Sadarbojoties ar Ventspils pilsētas bibliotēku un firmu Microsoft Latvia, pavasarī apmēram 800 bērni un ģimenes uzzināja par iespējamām nelaimēm, kas slēpjas internetā. Direktora vietniece ir pārliecināta: "Lai mēs veiksmīgi izmantotu iespējas, ko dod internets, ir jāzina noteikumi.

Tas ir tāpat kā staigāt pa ielu, nezinot satiksmes noteikumus – jo labāk tos pārzini, jo drošāk jūties pats un tavi tuvinieki. Mēs, kā IT provaideri un moderatori nevaram aizslēgt visus nevēlamos portālus, kontrolēt visus epastus un tamlīdzīgi, bet mēs varam iemācīt cilvēkus, it īpaši bērnus, pareizi rīkoties un neiekrist lamatās.

Latvijā

Šogad ir pārsteidzoši daudz baktērijas - mikoplazmas ierosinātu infekciju un slimību, un dažkārt pacienti nonāk arī intensīvajā terapijā, intervijā TV3 raidījumā "900 sekundes" sacīja Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas infektoloģe, profesore Ludmila Vīksna.

Svarīgākais