Ventspils Jaunrades namā rosība nerimst un dzīve kūsā

© publicitātes

Šajā mācību gadā Ventspils Jaunrades nams piedzīvojis rekordlielu audzēkņu skaitu – kādā no 55 interešu izglītības programmām iespēju sevi radoši izpaust un gūt jaunus iespaidus nolēmuši 1749 audzēkņi.

 Arvien lielāku popularitāti izpelnās arī zinātkāro skola Gudrinieks.

Plāno palielināt gudrinieku loku

Ventspils Jaunrades nama direktore Daiga Silarāja stāsta, ka skola ir saistoša pusaudžiem, kas vēlas paplašināt un padziļināt savas zināšanas dabaszinību priekšmetos. Nodarbībās skolēni uzzina daudz jauna un interesanta par procesiem dabā, veic eksperimentus bioloģijas, ķīmijas un fizikas laboratorijās, mācās saskatīt kopīgo un atšķirīgo sev apkārt, izprast cēloņus un sekas dažādiem notikumiem, attīsta loģisko domāšanu, mācās izteikt un aizstāvēt savu viedokli, attīsta prasmes sadarboties. Nodarbības vada 12 dabaszinību pedagogi. Skolā, kur mācības notiek sestdienās, šogad izglītojas 4., 5. un 6. klases skolēni – kopumā 125. «Skola darbojas jau otro gadu, un aizvien vairāk skolēnu izsaka vēlmi tajā mācīties. Plānots, ka ar laiku Gudrinieks savā pulkā uzņems arī 7. un vecāku klašu audzēkņus. Skolas aktivitātes ļoti atbalsta vecāki, jo viņi ir ieinteresēti, lai viņu bērniem būtu vieta, kur maksimāli izmantot viņu potenciālu un paplašināt redzesloku,» norāda D. Silarāja. Viņa teic, ka nezūdoša interese ir arī par Ventspils Jaunrades nama piedāvātajām kultūrizglītības programmām. «Dejotāji, dziedātāji, teātra spēlētāji – viņu mums ir ļoti daudz, visus gribētājus pat nevaram uzņemt. Šogad dziedātājiem gaidāms kāds ļoti svarīgs notikums – Vispārējie latviešu dziesmu un deju svētki, kuros piedalīsies arī mūsu jauniešu koris Pumpurs,» uzsver D. Silarāja.

Jāpiesakās laikus

Ventspils Jaunrades nama durvis ver ne tikai Ventspils bērni un jaunieši, bet arī citi interesenti un pilsētas viesi, kas vēlas izbaudīt planetārija šovus un gūt jaunus iespaidus observatorijā. «Atsākoties aktīvajai tūrisma sezonai, viesu mums netrūkst. Piemēram, maijā gandrīz visi seansi planetārijā ir jau rezervēti. Pie mums brauc skolēnu grupas, tūristi un regulārie viesi, kas ik pa brīdim mums uzjautā, vai neesam ko jaunu, interesantu sarūpējuši. Un tagad varu droši sniegt apstiprinošu atbildi: šobrīd strādājam pie jaunas animācijas filmas tulkošanas un dublēšanas, lai drīzumā aicinātu uz pirmizrādi. Tai būs divas sērijas, un galvenā mērķauditorija būs bērni un ģimenes, lai kopīgi sekotu līdzi galvenā tēla – kurmīša – piedzīvojumiem. Tāpat rekomendēju noskatīties mūsu populārzinātnisko filmu Gaismas valstība, kam pirmizrāde bija 21. janvārī. Skatītāji ļoti uzslavējuši skaisto un gaumīgo mūziku, kas kopā ar filmā iekļauto informāciju seansu padara par relaksējošu pasākumu. Vienlaikus planetārijs spēj uzņemt līdz 40 cilvēku lielu grupu,» stāsta Ventspils Jaunrades nams direktore.

Ar mērķi ieinteresēt

Apskates vērta ir arī Ventspils observatorija, kas atrodas Jaunrades nama jumta izbūvē un ir aprīkota ar augstas kvalitātes teleskopu, kurā ikviens apmeklētājs var aplūkot ne tikai planētas, to pavadoņus un miglājus diennakts tumšajā laikā, bet arī Sauli – caur speciāliem filtriem diennakts gaišajā laikā kā profesionāls astronoms. Observatorija vienā seansā spēj uzņemt 20 cilvēku lielu grupu. Vasaras mēnešos gan planetārijā, gan observatorijā īpaši seansi ir paredzēti nometņu dalībniekiem, viņi Ventspils Jaunrades namā tiks nodarbināti arī dažādās darbnīcās. Tāpat iestāde ir izstrādājusi programmu nedēļas garumā skolēnu vasaras brīvlaikā, kas domāta jauniešiem, kas vēlas izkopt un attīstīt prasmes un zināšanas astronomijā. «Lai arī sākotnēji apmeklētājiem var šķist, ka astronomija ir sarežģīta un garlaicīga zinātne, tomēr prieks, ka pēc seansa viņu domas mainās. Cenšos informāciju pasniegt tā, lai tā radītu interesi, nevis nogurdinātu,» uzsver Ventspils Jaunrades nama planetārija un observatorijas lektors Jānis Dalbiņš, kurš nesen izglītojies Francijā, lai iepazītu turienes planetārija darbu un labāko pieredzi pārvestu uz Latviju.

Svarīgākais