Soli tuvāk nezināmajam

© F64

Ventspils Jaunrades nams ir ēka ar bagātu vēsturi un īpašu auru. Kopš 2010. gada tā ir bērnu un jauniešu interešu izglītības programmu un mūžizglītības programmu mājvieta, zem kuras jumta darbojas Latvijā vienīgais un Baltijā modernākais planetārijs, kā arī ar mūsdienīgu teleskopu aprīkota observatorija.

Rada un attīsta interesi

Par aizvien aktuālāku problēmu Latvijas izglītības sistēmā kļūst audzēkņu skaita kritums skolās. Bet Ventspils Jaunrades namā notiek tieši otrādi – darboties gribošo bērnu un jauniešu pulku šogad vien papildinājuši 200 audzēkņu, tādējādi kopējais audzēkņu skaits sasniedzis teju 1700. Viens audzēknis apmeklē vidēji 2,3 nodarbības. Jāpiebilst, ka nodarbības ir bez maksas.

Ventspils Jaunrades nama mērķauditorija ir bērni un jaunieši no trīs līdz 25 gadu vecumam. «Latvijā ir 50 jaunrades namu un lielākajā daļā no tiem nodarbības ir par maksu. Mūsu privilēģija ir tā, ka sadzīvi uztur pašvaldība, savukārt skolotāju atalgojums ir valsts mērķdotācija. Tas ļauj mums darboties krietni intensīvāk un plašākā mērogā,» stāsta Ventspils Jaunrades nama direktore Daiga Silarāja. Ventspils Jaunrades nams īsteno 47 dažādu veidu interešu izglītības programmas – kopumā 129 apakšprogrammas. Vides studiju Zaļie pirkstiņi un īpašu sporta grupu apmeklē arī bērni ar īpašām vajadzībām. Savukārt mūžizglītības programmām var pieteikties ikviens interesents pēc 25 gadu vecuma. Šīs nodarbības, kas notiek divas reizes nedēļā, ir par simbolisku maksu – deviņiem latiem. Īpaši iecienītas ir tēlotājmākslas un fotografēšanas nodarbības.

Ventspils Jaunrades nama paspārnē ar labiem panākumiem darbojas veloklubs, ko vada entuziasma pilns skolotājs. Tā dalībnieki apgūst velokultūru un veiklību, drošības zinības, kā arī ceļu satiksmes pamatus un vēl citas vērtīgas prasmes. «Sekojot pieprasījumam, plānojam dibināt veloklubu arī pieaugušajiem. Interesanti, ka aktīvākās dalībnieces ir sievietes, jo mūsu skolotājs ir velopraktiķis, kurš iepazīstinās ar velosipēdu apkopes un labošanas pamatiem. Uz ceļa var notikt dažādas neparedzētas situācijas,» tā D. Silarāja.

Ventspils Jaunrades nams novērtē pēctecības lomu personības izaugsmē, tādēļ sadarbojas ar virkni citu izglītības iestāžu. Šeit iegūtās zināšanas un prasmes attīsta un nostiprina augstākajās mācību iestādēs, tostarp Ventspils augstskolā. Kā norāda D. Silarāja, sadarbība ir abpusēja un dod augļus, jo «mēs gatavojam topošos studentus, savukārt topošie speciālisti pie mums strādā savas prakses ietvaros, tādējādi smeļoties praktisko pieredzi un radošu skatījumu».

Izklaide un zināšanas vienuviet

Unikāls objekts ir digitālais planetārijs – vienīgais Baltijā! Nepilnos divos darbības gados planetārijā viesojušies 47 000 apmeklētāju. Mācību gada laikā visaktīvākie apmeklētāji ir skolēni (ventspilniekiem apmeklējums ir bez maksas, – aut.), bet vasaras sezonā tūristi.

Digitālo planetāriju veido kupols, kura diametrs ir astoņi metri un uz kura ar īpašas aparatūras palīdzību tiek projicēti attēli un rādītas filmas. Mūsdienu datorgrafikas iespējas ļauj planetārija apmeklētājam pašam doties kosmosā, pētīt Visuma dzīles, nosēsties uz jebkuras planētas un veiksmīgi atgriezties atpakaļ uz Zemes. Planetārijs vienlaikus paredzēts 40 apmeklētājiem. Viena seansa ilgums – 50 minūšu.

«Repertuārā ir četras filmas un vismaz četri planetārija lektoru autoršovi. Planetārijā darbojas audio gida sistēma, kas ļauj filmu vienlaikus baudīt dažādās valodās,» paskaidro D. Silarāja. Filmu piedāvājums ir veidots tā, lai būtu tīkams dažādām gaumēm, sākot ar nopietnām populārzinātniskām tēmām un beidzot ar multiplikācijas filmām pirmsskolas un sākumskolas izglītības iestāžu audzēkņiem. Repertuārs katru gadu tiek atjaunots ar divām vai trim jaunām filmām.

«Manuprāt, planetārija apmeklējums rada patīkamu emocionālo pārdzīvojumu un sniedz jaunas zināšanas. Tas sasaucas ar Jaunrades nama galveno uzdevumu – radīt interesi un to attīstīt,» spriež nama direktore.

Zināšanu apguves un izklaides vieta ir arī observatorija. Tā aprīkota ar modernu tehniku un diviem unikāliem aizsargfiltriem, lai saudzētu ierīces un novērotāju redzi. Katru dienu pulksten četros pēcpusdienā tiek veikti Saules novērojumi, savukārt skaidrās naktīs observatorija piedāvā Mēness, planētu un miglāju novērojumus. Pateicoties fotokamerai, debess spīdekļus iespējams iemūžināt astrofotogrāfijās. «Gribētāju palūkoties caur teleskopu ir ļoti daudz, bet šī vasara ievieš savas korekcijas – lietus un stipra vēja laikā kupolu atvērt nedrīkst. Ceram, ka pilsētas svētku laikā laika apstākļi būs mums labvēlīgi, jo strādāsim īpašā režīmā. Laipni lūgti!» aicina D. Silarāja.

Latvijā

Saeima šodien galīgajā lasījumā atbalstīja grozījumus Autortiesību likumā, kas paredz iespēju Nacionālajai elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomei (NEPLP) ierobežot pirātiskās tīmekļvietnes, kas nelegāli piedāvā kinofilmas, mūziku un citus autordarbus.

Svarīgākais