Digitālais centrs – durvis uz IT pasauli

© Ojārs Lūsis

Ventspils Digitālā centra darbība nav koncentrēta tikai uz Ventspils iedzīvotāju, pašvaldības un uzņēmēju vajadzību nodrošināšanu.

Tā praktiskā darbība aptver visu Latviju, sniedzot atbalstu bibliotekāriem darbam ar datoriem un interneta tīklu, dabas zinātņu skolotājiem darbam ar datoriem, interaktīvajām tāfelēm un digitālajiem mācību līdzekļiem. Jaunākais Ventspils Digitālā centra projekts, kas aptver visu Latviju, ir inovatīva, interaktīva multimediju apmācību programma Latvijas vispārizglītojošām skolām, kam dots nosaukums skudrulauva.lv.

Mazajiem par zvēriņiem, augiem un cilvēku

Ar Norvēģijas finanšu instrumenta atbalstu Ventspils Digitālais centrs ir izstrādājis interaktīvu dabas zinību mācību programmu 1. līdz 6. klases audzēkņiem. Projektu vadītājs Kristians Jacevičs vēsta: «Radot šo projektu, mūsu speciālistu atbalsts bija skolotāji, kuri ikdienā strādā klasēs ar skolēniem, labi zina bērnu psiholoģiju un dabas zinību priekšmetu. Nevar noliegt, ka no skolotāja radošās pieejas ir atkarīgs, cik interesants šis priekšmets būs bērniem, cik daudz no stāstītā viņi uztvers un atcerēsies. Vizuālajam multimediju mācību materiālam piemīt tās īpašības, kas caur spēli un atraktivitāti vislabāk paliek bērnu atmiņā un padara šo priekšmetu īpašu. Tagad skolotājam vairs nav nepieciešamības pašam meklēt materiālus internetā, izgatavot aplikācijas un citu vizuālo materiālu – mūsu speciālisti to jau ir izdarījuši un līdz ar to ir atvieglojuši arī skolotāju darbu. Visa informācija www.skudrulauva.lv ir pieejama bez maksas.»

www.skudrulauva.lv ir pieejams visā Latvijā, un tajā zināšanas var gūt ne tikai skolas nodarbību laikā, bet arī mājās vai jebkurā citā interneta pieejas vietā. Šeit ir ievietoti arī zināšanu pārbaudes testi, ko katrs pats var pildīt mājās, gatavojoties kontroldarbiem, vai izmantot tos klasē mācību procesā, projicējot uz interaktīvās tāfeles. No skolotājiem ir saņemtas vislabākās atsauksmes, jo bērni šo programmu uztver ātri un ar prieku.

Jāatzīmē, ka sākotnēji projekts paredzēja līdzīgu programmu izstrādi arī citiem mācību priekšmetiem, bet, kā skaidro Jacevičs, arī vienas programmas izstrāde bija ļoti darba un laika ietilpīga, tāpēc tika pieņemts lēmums koncentrēties uz dabas zinību priekšmetu. Turpmākajam darbam tiek meklēti ārvalstu sadarbības partneri, kurus interesētu jau izstrādātā programmatūras platforma un kas vēlētos to integrēt savās valstīs un dalīties pieredzē ar saviem sasniegumiem citu priekšmetu apmācību programmu izstrādē. Papildus tiek meklēta iespēja piesaistīt ES fondu līdzekļus un izstrādāt mācību materiālus arī citiem priekšmetiem. Tāpēc ir pamats cerēt, ka arī citi priekšmeti kļūs par skolēniem interesantākiem un mācību process sniegs labākus rezultātus.

Māca izmantot jaunākās tehnoloģijas

Jau dibinot Ventspils Digitālo centru, par galveno tā uzdevumu tika izvirzīts mērķis dot iespēju izmantot mūsdienīgus risinājumus dzīves kvalitātes uzlabošanā, iemācīt cilvēkus lietot pieejamās tehnoloģijas un izmantot tās savā labā. Šeit apmācību izgājuši vairāk nekā 3000 cilvēku, kas apguvuši nepieciešamās iemaņas darbam ar datoru vai konkrētām programmām.

Līdz ar to, ka gaidāmā mācību gada sākumā visiem Ventspils skolotājiem lietošanā tiks piešķirti portatīvie datori, Ventspils Digitālais centrs rīko apmācību un zināšanu atsvaidzināšanas kursus, kurus apmeklēs visi Ventspils skolotāji. Plānoti arī padziļināti kursi, kas būs balstīti uz dažādu priekšmetu apmācības specifiku.

Kā jau iepriekš teikts, Digitālais centrs izstrādājis programmu skudrulauva.lv, tās izmantošanai nodrošinot atbalstu lietotājiem visā Latvijā. Līdzīgs atbalsts tiek sniegts arī tiem, kuri izmanto tehnoloģijas, kas uzstādītas mūsdienīgajos dabas zinību kabinetos, jo tehnika ir sarežģīta, bet informāciju par tās lietošanu un kļūmju novēršanu var sniegt tikai zinoši datorspeciālisti. Jacevičs uzsver: «Tehnikas piegādātāji ir vieni, bet mēs esam atbalsta nodrošinātāji lietotājam. Ja jautājums attiecas uz programmatūru lietošanu, tad atbild mūsu speciālisti, ja problēma ir pašā tehnikā, tad mēs palīdzam lietotājam problēmu identificēt, paziņojam tehnikas piegādātājam un sekojam, lai remonta darbi tiktu izpildīti laikus un labā kvalitātē.»

LatSTE notiks Ventspilī

LatSTE – Latvijas Skolu iTehnoloģiju Ekspozīcija – šogad noritēs jau četrpadsmito reizi, un šogad tiesības to rīkot izcīnījusi Ventspils. Atgādināšu, ka ideja organizēt šādas ekspozīcijas pieder Auces, Ogres un Smiltenes skolu informātikas pasniedzējiem, kuri jau pirms 14 gadiem saskatīja šo tehnoloģiju strauju attīstību un to nozīmi skolu mācību procesos. Konferences dalībniekiem pirmajā dienā būs iespēja iepazīties ar jaunāko tehnikas un programmu piedāvājumu pasaules un Latvijas tirgos, bet otrā dienā demonstrēt savus risinājumus un uzzināt kolēģu pieredzi.

Projektu vadītājs atzīst, ka liela daļa skolotāju ir ļoti radoši un šādās izstādēs sniedz savu pieredzi plašam kolēģu lokam. Ļoti svarīgi, ka tiekas ne jau tikai informātikas pasniedzēji, bet gan mācību priekšmetu skolotāji, kuri raduši risinājumus, kā izmantot tehnoloģijas vēstures, matemātikas, literatūras un citos priekšmetos. Faktiski tās ir neizsmeļamas iespējas. Ne vienmēr viss ir jāiemācās pašam – ļoti noderīga ir pieredze, ko citi jau izdomājuši, atliek vien to integrēt savā darbā, tādējādi padarot mācību procesu dinamiskāku un vieglāk uztveramu.

Vasaras brīvdienas – laiks radošam darbam

Vasarā brīva laika ir daudz un liela daļa bērnu to pavada pie datora – bezmērķīgi spēlē spēlītes un klejo interneta vidē, kas nebūt nav droša pat pieaugušajiem, kur nu vēl bērniem. Sadarbībā ar pašvaldību Digitālā centra telpās tiek organizēti dažādi kursi un nodarbības Ventspils skolēniem. Šovasar tiek akcentētas nodarbības pirmo līdz ceturto klašu skolēniem, dodot tiem iespēju iemācīties ne tikai spēlēt spēles, bet gan izmantot datoru jaunu zināšanu apgūšanai un izmantot tās savā labā. Bērni mācās sacensties komandu spēlēs, izmantot interaktīvo tāfeli, ko viņiem vajadzēs vecākajās klasēs, sazināties vienam ar otru sociālajos tīklos, turklāt darīt to droši un atbildīgi; zīmēt, apstrādāt fotogrāfijas, veidot filmiņas, konstruēt un darboties ar robotiņiem.

Bērniem tiek piedāvāta iespēja iemācīties strādāt arī ar profesionāliem un īpaši moderniem rīkiem, tostarp fotoaparātiem un videokamerām. Nenoliedzami, tas šo spēli un mācīšanos padara īpaši aizraujošu.

Latvijā

Saeima šodien galīgajā lasījumā atbalstīja grozījumus Autortiesību likumā, kas paredz iespēju Nacionālajai elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomei (NEPLP) ierobežot pirātiskās tīmekļvietnes, kas nelegāli piedāvā kinofilmas, mūziku un citus autordarbus.

Svarīgākais