Paspārne – tilts uz labāku dzīvi

© Ojārs Lūsis

Krīzes centrs ģimenēm ar bērniem Paspārne šogad svin savas darbības piecu gadu jubileju.

Lai arī centra direktore Ruta Šenkevica atzīst, ka darbs nav rozēm kaisīts, tomēr gandarījumu rada fakts, ka šo gadu laikā izdevies sniegt palīdzīgu roku vairāk nekā 900 grūtībās nonākušiem vai no vardarbības cietušiem bērniem un sievietēm.

Centra mērķis ir sabiedriskā labuma darbība – sniegt atbalstu veselīgas un stipras ģimenes veidošanai, veikt bērnu un sieviešu tiesību aizstāvību un ar to saistītu programmu īstenošanu. Paspārnes speciālisti, sadarbojoties ar sociālajiem dienestiem, bāriņtiesām, policiju, mācību un medicīnas iestādēm, mēģina rast risinājumu katrai situācijai.

Bērni paliek novārtā

Centra klienti pamatā ir bērni, kuri cietuši no emocionālas, fiziskas un seksuālas vardarbības. Divas trešdaļas bērnu, kuri nonāk krīzes centrā, ir ar dažādiem attīstības traucējumiem, kuri izveidojušies nepietiekama uztura, uzmanības, vecāku rūpju un mīlestības trūkuma rezultātā. Bērnu dzīves apstākļi pirms nonākšanas Paspārnē bieži vien ir bijuši ļoti smagi – vecāku bezdarbs un ļaušanās kaitīgiem ieradumiem bērniem ir liegusi iespēju saņemt pilnvērtīgu uzturu, apģērbu, medicīnisko palīdzību. Izmisums vecākus ir spiedis uz neapdomīgu rīcību. Arvien izplatītāka kļūst tāda sociālā parādība kā vardarbība ģimenē, kas gandrīz vienmēr neatgriezeniski traumē ģimenē augošos bērnus. Viņi vardarbību iemācās kā uzvedības modeli un vienīgo iespējamo problēmu risinājumu.

«Dažkārt pietiek ar mazumiņu, lai atgrieztos cerība, ģimene atkal varētu būt kopā un radīt drošu pamatu saviem bērniem,» teic R. Šenkevica, taču ne vienmēr viss atrisinās tik gludi – tur, kur kaut reizi pacelta roka pret bērnu vai sievieti, vardarbība bieži vien atkārtojas, tāpēc cietušajiem tiek meklēts jauns patvērumus, kur sākt jaunu, labāku dzīvi. «Es gribu pateikt milzīgu paldies visam centra darbinieku kolektīvam, jo, tikai pateicoties ikkatra nesavtīgajam darbam ikdienā, ir iespējams sniegt palīdzību, sirds siltumu un mieru mūsu klientiem,» uzsver centra vadītāja.

Ziedotāju atbalsts

Centra darbība tiek nodrošināta, pateicoties dažādiem finanšu avotiem. 70% veido finanses, kas tiek iegūtas, sniedzot valsts finansētus pakalpojumus, daļu finansējuma veido Ventspils pilsētas un citu Kurzemes reģiona pašvaldību pirktie centra pakalpojumi savu pašvaldību iedzīvotājiem. Būtisku atbalstu sniedz arī ziedotāji, kas palīdz padarīt gaišāku krīzes centra ikdienu. «Liels paldies jāsaka gan vietējiem Ventspils uzņēmumiem, gan akciju sabiedrībai Latvijas valsts meži, kas ir viens no lielākajiem atbalstītājiem jau vairākus gadus. Pateicoties visiem ziedotājiem, šogad varējām ierīkot jaunu rotaļu istabu, un, pateicoties Latvijas valsts mežu atbalstam, iegādāta automašīna,» norāda Paspārnes direktore. «Tā ir neatsverams ieguvums, jo ar mašīnu tagad varam bērnus, sievietes no visas Kurzemes nogādāt uz krīzes centru un pēc rehabilitācijas uz turpmāko viņu dzīvesvietu. Tāpat automašīna tiek izmantota, lai cietušos nogādātu pie speciālistiem, kas iesaistījušies rehabilitācijas procesā, vai bērnus uz un no mācību iestādes, ja tā atrodas tālu no centra vai viņš nesen sācis iet skolā. Mašīnas iegāde ir atrisinājusi virkni problēmu, kas iepriekš sagādāja raizes,» priecīga ir R. Šenkevica, piebilstot – spēkrats arī lieti noderot, bērniem kopīgi dodoties kādos nelielos atpūtas izbraucienos Ventspils apkārtnē.

Rīt Atvērto durvju diena

Lai sniegtu vairāk informācijas un vairotu izpratni par sociālpsiholoģisko rehabilitācijas pakalpojumu nozīmi sabiedrībā, krīzes centrs rīt no pulksten 11 līdz 14 organizē Atvērto durvju dienu. «Cilvēkiem joprojām vēl ir neskaidra izpratne, ko tad īsti dara šādi centri, kādus pakalpojumus sniedz un kāda ir to darbības nozīme. Lai rastu atbildes uz šiem jautājumiem un iepazītos ar mūsu centra ikdienas darbu, pie sevis ciemos gaidām visus interesentus, kā arī speciālistus, ar kuriem ikdienā sadarbojamies un radām krīzes centrā nonākušajos cilvēkos ticību, ka izeju no viņu likstām kopīgi spēsim atrast.

Svarīgākais