Līdz ar siltāka laika iestāšanos reti kurš Latvijas iedzīvotājs atviegloti nenopūšas, jo maksa par siltumu iecērt krietnu robu katra iedzīvotāja budžetā.
Vasara nav tikai laiks, kad atvilkt elpu, bet īstais brīdis padomāt, kā nākamziem izvairīties no milzu rēķinu maksāšanas – var pagūt nomainīt logus, durvis, sakārtot bēniņus un pagrabus un uzstādīt regulējamus radiatorus un siltuma uzskaites sistēmu katrā dzīvoklī. Tādējādi, pat neveicot visas mājas siltināšanu un energoefektivitātes uzlabošanas pasākumus, savus nākamās ziemas rēķinus varam samazināt vismaz par 20%.
Valmierā ir viens no zemākajiem siltuma tarifiem Latvijā, un daudzi citu pilsētu iedzīvotāji noteikti apskauž valmieriešus. Atgādināšu elementāru patiesību – siltuma tarifu veido tiešie ražošanas izdevumi, no kuriem 80 līdz 85% ir izmantojamā resursa izmaksas. Taču arī resursus var izmantot dažādi – efektīvākais veids ir koģenerācija, kas ne tikai ražo siltumu, bet arī elektrību – tātad viens resurss tiek izmantots divkārt. Valmierā pirms vairāk nekā gada ekspluatācijā tika nodota a/s Jaunā fabrika realizētā koģenerācijas stacija, kas ar siltumu spēj nodrošināt ap 80% Valmieras pilsētas. Praktiski līdz ar objekta nodošanu mainījās uzņēmuma akcionāri, un nu jau gadu 100% Jaunās fabrikas akciju, kas ir mātes kompānija uzņēmumam Valmieras enerģija, pieder SIA Dalkia Latvija. Līdz ar to Dalkia kontrolē 52% daļu a/s Valmieras enerģija, bet 48% pieder pašvaldībai. Dalkia pārstāvis Guntars Kokorevičs skaidro: "Dalkia ir lielākais centrālizētās siltuma apgādes uzņēmums Eiropā. Tas, ko piedāvājam Latvijas pilsētām, radikāli neatšķiras no mūsu piedāvājuma Eiropā, un šā piedāvājuma atslēgas vārds ir efektivitāte. Mēs jau desmit gadu strādājam Baltijā un labi pārzinām padomju mantojumu un centienus modernizēt siltuma ražošanas un apgādes tehnoloģijas. Manuprāt, vissvarīgākais, ko vajadzētu zināt iedzīvotājiem – Dalkia neienāk Latvijā ātras un lielas peļņas gūšanai. Esam sociāli atbildīgs investors, kurš darbojas komunālo pakalpojumu jomā un izprot šo pakalpojumu svarīgumu iedzīvotājiem. Dalkia darbība vienmēr ir vērsta uz redzējumu nākotnē – vismaz 10–20 gadu perspektīvā, investējam vismodernākajos tehnoloģiskajos risinājumos, diversificējam izmantojamo kurināmo un tādā veidā panākam maksimālu darbības efektivitāti, kas nodrošina pieņemamus siltuma rēķinus iedzīvotājiem un garantē stabilu peļņu arī mums. To pierāda mūsu projekti – Valmierā nodrošinām viszemāko koģenerācijas tarifu Latvijā, esam uzsākuši darbību Cēsīs un darīsim visu iespējamo, lai īstermiņā stabilizētu siltuma tarifu jautājumus arī šajā pilsētā. Lietuvā un Igaunijā esam jau paguvuši realizēt ļoti lielus investīciju projektus, kuros kā galvenais kurināmais siltuma ražošanā tiek izmantota vietējā biomasa. Atsevišķās pilsētās tas jau tagad ir devis ievērojamu tarifa samazinājumu attiecībā pret pilsētām, kur siltums tiek ražots, izmantojot tikai gāzi."
Valmieras enerģija ir mūsdienīgs un efektīvs uzņēmums, tāpēc tuvāko gadu laikā nav nepieciešamas lielas investīcijas siltuma ražošanas modernizācijā. Vēlētos uzsvērt, ka Valmierā siltumu ražo un piegādā divi atsevišķi uzņēmumi, ražotājs ir Valmieras enerģija, bet piegādātājs Valmieras siltumtīkli. Lai arī Dalkia konceptā par prioritāti ir iezīmēta biomasas izmantošana siltuma ražošanai, Valmierā mainīt izmantojamo resursu, kas šobrīd ir dabasgāze, nav nedz nepieciešams, nedz tas dotu arī kādu ekonomisko efektu. Savukārt runājot par tendencēm, Guntars Kokorevičs uzsver atjaunojamo resursu nozīmīgumu un perspektīvu siltuma ražošanā. "Katrā pilsētā, kur būsim atbildīgi par siltuma apgādi, pirmām kārtām izvērtēsim iespēju izmantot atjaunojamos un Latvijā iegūstamos resursus. Tas nodrošinās jaunas darba vietas Latvijā, samazinās gāzes patēriņu un līdz ar to arī Latvijas enerģētisko atkarību no šā kurināmā veida," teic Kokorevičs.
Vaicāts, kā Valmierā ir izdevies saglabāt tik zemu siltuma tarifu un vai jaunā sezona nenāks ar nepatīkamiem pārsteigumiem iedzīvotājiem, Dalkia pārstāvis skaidro: "Valmieras gadījumā, kur jau ir radīta ļoti efektīva koģenerācija, tarifs principā ir atkarīgs no gāzes cenas un tā, cik efektīvi strādā iekārtas. Valmierā mums ir izdevies izveidot arī ļoti labas attiecības ar vietējo pašvaldību, visus svarīgākos jautājumus pārrunājam kopīgi, un pašreizējā situācijā prioritāte ir nevis maksimāla iespējamā peļņa, bet efektīva uzņēmuma pārvalde, lai noturētu tarifu pēc iespējas zemāku un tādā veidā atbalstītu iedzīvotājus."
Vaicāts par iespējām samazināt siltuma izmaksas, Kokorevičs uzsver: "Iedzīvotāji šo rēķinu vistiešākajā viedā var ietekmēt paši – caur ēku siltināšanu, iekšējo ēku mezglu sakārtošanu. Pastāv efektīvi enerģijas taupības instrumenti arī ar mazākām investīcijām, piemēram, dzīvokļu apkures uzskaites un regulēšanas individualizācija. Bet iedzīvotājiem jāsaņemas, jāsanāk kopā, jānolemj un jārīkojas. Es no Dalkia puses varu apsolīt tiešām sociāli atbildīgu darbību, respektējot situāciju, bet tajā pašā laikā jāsaprot, ka mēs nākam un investējam naudu, lai sakārtotu šo sistēmu ilgtermiņā. Beidzot taču ir jāsāk kaut ko darīt.