Inesis Boķis: valmierieši ir optimisti

Intervija ar Valmieras pilsētas pašvaldības domes priekšsēdētāju Inesi Boķi.

– Kā jūs raksturotu šī gada plānoto budžetu?

– Budžeta pieņemšana pašvaldībai bija grūts un ļoti nopietns darbs. Ja mēs salīdzinām 2013. gada plānoto Valmieras pilsētas pašvaldības budžetu ar faktisko budžeta izpildi 2012. gadā, tad budžets šogad ir par 185 tūkstošiem mazāks. Lieki runāt par ekonomisko izrāvienu! Šogad arī atsevišķu valdības un Saeimas pieņemto lēmumu realizācija palielinās pašvaldības izdevumu daļu – nesaņemsim 50% valsts līdzfinansējumu pašvaldības izmaksātajiem pabalstiem garantētā minimālā ienākuma līmeņa nodrošināšanai, pilnībā finansēsim dzīvokļu pabalstu, būs jāveic sagatavošanās darbi plānotajai eiro ieviešanai un jānodrošina darba samaksas pieaugums no pašvaldības budžeta finansēto pedagogu darbam.

Bijām cerējuši uz apsolītajām izmaiņām iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) sadalē, taču valdība lēma citādi un pašvaldības vēl arvien saņems 80%, nevis vairāk. Līdz ar to budžeta sabalansēšana prasīja ļoti pamatīgu rēķināšanu, lai pašvaldība varētu segt strauji augošos izdevumus obligāto funkciju izpildē.

Steidzami būtu jāmaina arī pašvaldību izlīdzināšanas fonda iemaksu sistēma – faktiski ārpus Rīgas un Rīgas reģiona tikai Valmiera, Ventspils un Jelgava ir palikušas finansētāju statusā, kas veic maksājumus izlīdzināšanas fondā. Rezultātā finansētājiem ir mazāk resursu attīstībai un infrastruktūras uzturēšanai nekā tiem, kas saņem atbalstu!

– Vai saspringtais budžets neradīs problēmas ar ES projektu realizāciju?

– 2007.–2013. gada ES finanšu plānošanas periodā pieejamos līdzekļus Valmieras pilsēta ir maksimāli izmantojusi. Piemēram, ielām, Biznesa un inovāciju inkubatora, Valmieras sākumskolas būvniecībai, ūdens apgādes projektiem, mūzikas skolai u.c. Kādas būs programmas nākamajā plānošanas periodā, vēl nav zināms, bet mēs esam gatavi apgūt pieejamos ES līdzekļus un to piesaisti esam izvirzījuši par vienu no prioritātēm.

– Daudz tiek runāts par izbraukušo atgriešanos Latvijā. Kādas ir pēdējo gadu izmaiņas iedzīvotāju skaita ziņā?

– Valmierā dzīvo nedaudz vairāk par 26,2 tūkstošiem iedzīvotāju. No Valmieras aizbraukušo skaits, salīdzinot ar citiem reģioniem, ir neliels. Savā ziņā Valmiera ir «priekšpēdējā pietura», pirms cilvēki izbrauc no Latvijas – pēdējā ir Rīga, kur cilvēki meklē darbu. Vērtējot arī Valmieras dzīvojamā fonda pieejamību, var teikt, ka pilsētā iedzīvotāju skaits nav samazinājies – to vietā, kas aizbrauc uz ārzemēm, nāk cilvēki no apkārtējiem novadiem. Valmierā aktīvi tiek domāts par jaunu ražošanas uzņēmumu attīstību un jaunām darba vietām.

– Vai ir jau kādas konkrētas idejas?

– Paldies mūsu uzņēmumiem, kuri spēja sakārtot savu darbību un krīzes laikā saglabāt pēc iespējas vairāk darba vietu. Patlaban Valmierā ir 8,1% bezdarbnieku no ekonomiski aktīvo iedzīvotāju skaita.

Runājot par jauniem uzņēmumiem – gribētos, lai pozitīvi noslēgtos ES atjaunotā diskusija par speciālo ekonomisko zonu izveidošanu. Tas piesaistītu jaunus investorus ražošanas uzņēmumu izveidošanai Latvijā. Mēs esam gatavi būvēt industriālos parkus, nodrošināt nepieciešamās komunikācijas un infrastruktūru. Mūsu trumpis ir izglītots darbaspēks, kuru varam piesaistīt no visas Vidzemes.

– Ir izsludināts konkurss par Vidzemes Olimpiskā centra turpmāko attīstību. Ko tas ietver?

– Valmierā notiek valsts un starptautiska līmeņa sporta pasākumi, līdz ar to nepieciešama mūsdienīga, starptautiskām prasībām atbilstoša sporta infrastruktūra. Pateicoties Māra Štromberga un visas BMX komandas sasniegumiem olimpiskajās spēlēs, Valmieras vārds kļuvis pazīstams BMX cienītājiem un profesionāļiem visā pasaulē.

No valsts budžeta ir piešķirti līdzekļi būvprojektu izstrādei jaunam sporta kompleksam Valmierā – vieglatlētikas stadiona rekonstrukcijai, vieglatlētikas manēžas celtniecībai, jauna peldbaseina un BMX riteņbraukšanas trases celtniecībai.

– Valmieras pilsētas pašvaldība nesen veica iedzīvotāju aptauju. Kādi ir tās rezultāti?

– Lai arī ekonomisti atzīst, ka pagaidām uzlabojumus valstī vairāk izjūt uzņēmēji, Valmieras iedzīvotāji ir optimistiski noskaņoti. Aptaujas dati liecina, ka 82% valmieriešu ir apmierināti ar dzīvi Valmierā. Iedzīvotāji novērtē ieguldījumus infrastruktūrā, izglītības, kultūras, sporta un citu jomu attīstībā.

Pateicoties iedzīvotāju aktivitātei, Valmiera ir starp līderiem renovēto daudzdzīvokļu māju skaita ziņā. Jau tuvākā nākotnē praktiski puse no daudzdzīvokļu namiem būs renovēta. To, ka šis nav tikai pašvaldībai svarīgs jautājums, apliecina arī iedzīvotāju aptauja – kā vienu no prioritāri veicamajiem darbiem šogad valmierieši min ēku siltināšanu. Arī plānojot pilsētas infrastruktūras uzlabošanas darbus, esam ņēmuši vērā valmieriešu ieteikumus – sakārtotas pilsētas maģistrālās ielas, uzsākta Valmieras Mūzikas skolas ēkas rekonstrukcija un rekonstruēts tilts pār Gauju. Lai arī ir gandarījums par paveikto, jāturpina strādāt un šī gada augustā jāatzīmē Valmieras 730 gadi. Gaidīsim jūs Valmierā!

Latvijā

Vienotā Latvijas Sabiedriskā medija (LSM) valdes priekšsēdētājai noteikta mēneša atlīdzība 9156 eiro, bet valdes locekļiem - 8324 eiro, aģentūru LETA informēja Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomē (SEPLP).

Svarīgākais