«Šis gads mūsu augstskolai ir ļoti darbīgs,» akcentē Vidzemes Augstskolas (ViA) Investīciju un finanšu departamenta vadītājs Igors Klapenkovs. Un kā nu ne – pavisam nesen ar Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) atbalstu ir uzsākts vērienīgs projekts, kas paredz augstskolā izveidot modernu inženierzinātņu studiju kompleksu, kas tiks aprīkots ar jaunākajām laboratoriju un pētnieciskajām iekārtām un tehnoloģijām.
Tādējādi augstskola ir soli tuvāk sava viena no būtiskākajiem mērķa izpildei, proti, ViA vēlas stiprināt mācību iestādes kapacitāti inovatīvu, starpdisciplināru un pielietojamu pētījumu un studiju programmu īstenošanai reģionam nozīmīgās jomās.
Vecajās telpās par šauru
Bet ceļš līdz projekta uzsākšanai nebija viegls. «Projekts tika iesniegts 2009. gada septembrī, projektam zaļā gaisma tika dota 2010. gada maijā, bet reāli darbi uzsākti 2011. gada sākumā,» stāsta augstskolas Investīciju un finanšu departamenta vadītājs.
Projekts kopā izmaksās 1,86 miljonus latu, ERAF finansējums projektam veido 85% no projekta kopējām izmaksām. «Šobrīd projekta īstenošanai esam saņēmuši avansa maksājumu no valsts, kas palīdz mums īstenot projekta aktivitātes. ViA jānodrošina projektam arī pašu līdzfinansējums vairāk nekā 143 000 latu apmērā,» teic I. Klapenkovs.
Viņš arī norāda, ka jaunā studiju kompleksa būvniecība bija akūta nepieciešamība, «jo inženierzinātnes ir ViA stratēģiskā prioritāte. Jau pašreiz ViA ir nopietns inženierzinātņu izglītības un pētniecības piedāvājums informācijas tehnoloģiju, sociotehnisku sistēmu modelēšanas, virtuālās un papildinātās realitātes, radiofrekvenču identifikācijas un loģistikas sistēmu, mobilo tehnoloģiju, multimediju, elektrotehnikas, mehatronikas un citās jomās. Pašreiz ViA Inženierzinātņu fakultāte ir lielākā augstskolā, un jaunais inženierzinātņu studiju komplekss ir rūpīgi plānots nākamais solis ViA attīstībā. Turklāt inženierzinātnēm valstiski un arī Vidzemē ir nākotne un ieguldījums jauna kompleksa izveidē nesīs pievienoto vērtību visa reģiona konkurētspējas palielināšanai».
ViA ir vienīgā augstskola Vidzemē, lai arī reģionā atrodas citu augstskolu filiāles. «Filiāles ne tuvu nevar konkurēt ar ViA piedāvājumu. ViA ir augstu kvalificēti mācībspēki, profesionāli veidotas starpdisciplināras studiju programmas, laboratorijas, tehniskais nodrošinājums studijām un pētniecībai, moderna bibliotēka – vienīgā integrētā bibliotēka Baltijas valstīs. Ar mums rēķinās gan uzņēmēji, gan pašvaldības. Pat neskatoties uz krīzi un tā saukto demogrāfisko bedri, ViA ir viena no nedaudzajām Latvijas augstskolām ar pozitīvu studējošo skaita dinamiku, skatoties pēdējo piecu gadu griezumā. Tas apliecina ViA piedāvājuma kvalitāti,» akcentē augstskolas pārstāvis.
Studentiem bagātā pilsēta
Jauno studiju kompleksu iecerēts pabeigt 2013. gada augustā. Nesen tika izsludināts projektēšanas konkurss, būvdarbus iecerēts sākt 2012. gada sākumā. Paredzēts renovēt esošo ēku un izveidot modernu piebūvi, kopā inženierzinātņu studiju komplekss aizņems apmēram 2400 kvadrātmetru. Renovētā un jaunā celtne būs pieejama arī studējošajiem ar funkcionāliem traucējumiem. «Izsludinātajā projektēšanas konkursā prasām nodrošināt iespēju studēt klātienē cilvēkiem ar kustību, dzirdes un redzes traucējumiem. Līdz šim pie mums reāli arī studēja cilvēki ar funkcionāliem traucējumiem, bet, projektam noslēdzoties, šis nodrošinājums tiks pacelts augstākā kvalitātē,» uzsver I. Klapenkovs.
Viņš stāsta, ka, ņemot vērā Valmierā studējošo un Valmieras visu iedzīvotāju skaitu, Valmiera ir viena no studentiem bagātākajām pilsētām Latvijā. «Vidzemes uzņēmēji un pašvaldības novērtē augstskolas devumu, jo viņi labprāt izmanto studentu un mācībspēku potenciālu, piemēram, piedāvājot prakses iespējas, pieņemot darbā absolventus, pasūtot pētījumus. Mums visas studiju programmas ir profesionālas, visiem studentiem katrā studiju gadā ir jāiziet obligāta prakse, tāpēc ļoti novērtējam šo sadarbību ar uzņēmējiem. Ieguvēji ir visi – studenti iegūst tik vitāli svarīgo pieredzi un vieglāk atrod savu vietu darba tirgū, bet darba devēji bieži vien atrod potenciālos darbiniekus. Darba devēji aktīvi iesaistās arī studiju programmu pilnveidē,» teic ViA Investīciju un finanšu departamenta vadītājs.
Ieguldījums Latvijas attīstībā
I. Klapenkovs nepiekrīt publiskajā telpā izskanējušajiem pārmetumiem, ka augstskolas sagatavo potenciālos bezdarbniekus. «Par visu augstākās izglītības sistēmu nevaru izteikties, bet tas noteikti nav attiecināms uz mūsu augstskolu. Studiju process ir vērsts uz praktisku iemaņu apgūšanu, pilnvērtīgas izglītības un prakšu nodrošināšanu tepat Latvijā un ārpus valsts robežas. Darām visu, lai studentiem saikne ar darba devējiem veidotos jau no pirmajiem studiju gadiem. Mums ir uzkrāta plaša pieredze, sagatavojot ne tikai darba ņēmējus, bet arī uzņēmējus, jaunus darba devējus,» norāda I. Klapenkovs.
Savukārt augstskolas rektore Vija Daukšte piebilst: «Mūsu absolventi ir devuši nozīmīgu ieguldījumu Latvijas attīstībā, gan veidojot savus uzņēmumus, gan strādājot valsts pārvaldē – radījuši dzīvotspējīgus un sekmīgus IT uzņēmumus, pētījumu aģentūras, digitālās komunikācijas uzņēmumus, restorānus un viesu mājas, strādā par augsta līmeņa padomniekiem un speciālistiem starptautiskās organizācijās, Latvijas valsts pārvaldes institūcijās un pašvaldībās.