Ūdens sagatavošanas staciju plānots nodot ekspluatācijā jau šogad

Jau kopš 2005. gada Salaspils novada dome un tiešais Kohēzijas fonda atbalsta saņēmējs pašvaldības SIA Valgums-S piedalās Eiropas Savienības Kohēzijas fonda līdzekļu apgūšanā, iesaistoties projekta Ūdenssaimniecības attīstība Austrumlatvijas upju baseinos realizācijā Salaspilī.

Kopējais finansējums attiecināmo izmaksu segšanai, kura lielāko daļu piešķir ES Kohēzijas fonds, kā arī atbalsta valsts un pašvaldība, ir 13,7 miljoni eiro.

Patlaban ir noslēgušies pieci projekta ietvaros paredzētie līgumi: Aprīkojuma piegāde neuzskaitītā ūdens samazināšanas programmai 18 Austrumlatvijas upju baseinu pilsētās, kura ietvaros uzņēmumam piegādātas un nodotas lietošanā noplūžu noteikšanas un novēršanas iekārtas; Ūdensvada un kanalizācijas tīklu paplašināšana un rekonstrukcija Salaspilī, izbūvējot 12,7 km ūdensvada, 10,3 km kanalizācijas tīklu un piecas kanalizācijas sūkņu stacijas par kopējo vērtību 6 404 553,37 eiro, ieskaitot PVN. Ekspluatācijā nodotas arī rekonstruētās notekūdeņu attīrīšanas iekārtas, kas kopumā izmaksāja 4 053 719,12 eiro ar PVN. Līdz gada beigām plānots pabeigt arī dzeramā ūdens sagatavošanas un atdzelžošanas stacijas rekonstrukciju, kurā ieguldīti 5 187 825,64 eiro, ieskaitot PVN. Notekūdeņu attīrīšanas iekārtu vadītājs Mihails Gilodo atzīmē, ka tagad Daugavā nonāk videi draudzīgs ūdens – tas ir attīrīts no organiskā un neorganiskā piesārņojuma atbilstoši ES direktīvām. Vadītājs atzīst, ka problēmas rada iedzīvotāju attieksme pret kanalizācijas tīkliem – klozetpodos tiek mesti pamperi un citas higiēnas preces, kas bieži aizsprosto kanalizācijas sistēmu un rada avārijas situācijas. Tāpat iepriekš minētie priekšmeti uzkrājas priekšattīrīšanas ietaisēs. Viens no risinājumiem ir uzstādīt smalcināšanas iekārtas, bet tas saistīts ar papildu kapitālieguldījumiem, kas var ietekmēt arī tarifu. Ne tikai Latvijas, bet arī daudzu citu valstu problēma ir dūņas, kas paliek pāri pēc ūdeņu attīrīšanas. Dažviet tās noglabā poligonos, citur atdod lauksaimniekiem, vēl dažās vietās sadedzina vai iegūst metāna gāzi, ko izmanto elektroenerģijas ražošanā. Salaspils uzņēmums, kamēr nav atrasts piemērotākais risinājums, dūņas uzkrāj.

Vaicāts par centralizētās ūdens apgādes sistēmas pieejamību Salaspils aglomerācijas iedzīvotājiem, pašvaldības SIA Valgums-S valdes loceklis Staņislavs Anošins skaidro: "Pēc šā projekta realizācijas ūdensvada un kanalizācijas sistēma pieejama ap 92% iedzīvotāju. Tas neatbilst ES kritērijiem, kas paredz centralizētā ūdensvada un kanalizācijas sistēmas pieejamību 95% iedzīvotāju, tāpēc jau nākamā gada maijā iesniegsim tehniski ekonomisko pamatojumu projektam par tīklu rekonstrukciju un paplašināšanu, kas nodrošinātu iepriekšminēto kritēriju izpildi." Lielāks uzsvars šobrīd tiek likts uz ūdens sagatavošanu, kas atbilstu ES noteiktajiem raksturlielumiem, tāpēc esošajā atdzelžošanas stacijā notiek nopietni rekonstrukcijas darbi, kā arī jaunu artēzisko urbumu izveidošana.

Uzņēmuma valdes loceklis skaidri iezīmējis turpmākās attīstības virzienus: pirmām kārtām ir jāveido sadarbība ar namu apsaimniekotājiem un katrā daudzdzīvokļu namā jāuzstāda kopējais ūdens skaitītājs, kā arī pilnvērtīgi jāizmanto pieejamās 21. gadsimta informācijas tehnoloģijas un jāveido interaktīva saikne starp iedzīvotājiem un pakalpojumu sniedzējiem. Plānota iespēja nodot rādījumus un veikt apmaksu internetā.

Latvijā

Latvijas Mākslas zinātnieku un kuratoru biedrība (LMZKB) un vairākas radošo nozaru organizācijas aicina noteikt viena gada moratoriju to pieminekļu pārvietošanai, kas tiek pamatota ar totalitāro režīmu slavināšanu, šajā laikā aicinot diskutēt par kultūrvides pārmaiņām.

Svarīgākais