DHB – augstas raudzes būvniecības uzņēmums

© Andrejs Terentjevs F64

Daugavas hidroelektrostaciju būvniecība, tagad saukta akciju sabiedrība DHB, dibināta pirms 60 gadiem.

Sākotnēji uzņēmuma galvenais uzdevums bija līdzdalība Pļaviņu, Rīgas, Ķeguma hidroelektrostaciju, kā arī Rīgas termoelektrocentrāļu būvniecībā, taču, mainoties pieprasījumam, uzņēmums pielāgojas situācijai un veic arī citus valsts, pašvaldības un privāto investoru celtniecības darbu pasūtījumus.

A/s DHB valdes priekšsēdētājs Viktors Pasečņiks norāda: "Savulaik uzņēmumā bija ap 300 strādājošo un 5,5 miljoni latu apgrozījums gadā. Ekonomiskā recesija ir ieviesusi izmaiņas mūsu darbībā, un tagad mūsu kolektīvā ir 105 cilvēki, bet pagājušajā gadā apgrozījums noslīdējis līdz 1,2 miljoniem latu. Ilggadējā pieredze, tradīcijas un uzņēmuma labā slava mums neļauj padoties grūtībām, tāpēc meklējam jaunas darbības nišas, kas mums ļautu pārdzīvot šo sarežģīto laiku. Galvenokārt tāpēc, lai saglabātu mūsu augstās raudzes speciālistus, kuri ir gatavi uzbūvēt ne tikai hidroelektrostacijas un termoelektrocentrāles, bet vajadzības gadījumā arī atomelektrostacijas. Ir notikušas vairākas pārrunas ar iespējamiem šādu projektu pasūtītājiem ārpus mūsu valsts robežām, bet pagaidām konkrētu sadarbības līgumu nav. Taču nav izslēgts, ka būs."

A/s DHB ir Salaspils uzņēmums – par to liecina ne tikai juridiskā adrese, bet arī vietējo darbinieku lielais īpatsvars – daudzi salaspilieši visu savu darba mūžu nostrādājuši šajā uzņēmumā un tagad šajā pilsētā pavada vecumdienas. Arī pilsētas būves un ēkas liecina par DHB klātbūtni. Pēc pašvaldības pasūtījuma veikta kultūras nama Rīgava un Mūzikas un mākslas skolas rekonstrukcija, bet šovasar renovēta bērnudārza Jāņtārpiņš fasāde, labiekārtota apkārtne un iekārtots bērnu spēļu laukums. "Ir sākusies aktīva ES ēku siltināšanas programmā paredzēto līdzekļu apgūšana. Mūsu uzņēmumam bērnudārza siltumefektivitātes uzlabošanas projekts bija pirmais šāda veida objekts, taču ļoti labi tikām galā ar visiem darbiem un nodevām to ekspluatācijā 15. jūnijā. Faktiski mēs bijām pirmie Latvijā, kuri šīs programmas ietvaros izsolītajos objektos pabeidza visus darbus. Ir noslēdzies konkurss par bibliotēkas rekonstrukciju, kurā mēs saņēmām tiesības veikt visus darbus. Tas nebūs viegls uzdevums, jo sešu mēnešu laikā vajadzēs pilnībā renovēt veco ēku. Faktiski paliks tikai ārsienas – pārējo būvēsim no jauna." Runājot par siltināšanas projektiem, būvnieks vērš uzmanību uz tehnoloģiskā cikla ievērošanu, kas šovasar sagādāja zināmas problēmas, – nedrīkst veikt siltināšanas darbus, ja gaisa temperatūra ir zemāka par +5 vai augstāka par +20 grādiem. Tāpēc meistariem vajadzēja strādāt ļoti agri no rītiem un vēlu vakaros. Šāds darba režīms deva iespēju izvērtēt katra darbinieka atbildības līmeni un patieso vēlmi strādāt celtniecības uzņēmumā. No vairākiem nācās šķirties, bet uzņēmuma vadība to nenožēlo, jo labākie un lojālākie palika. Arī turpmāk DHB vadība plāno piedalīties ēku siltināšanas projektos, jo nu jau pieredze arī šajā jomā ir iegūta. Turklāt turpmākajos gados paredzams vēl lielāks ar ES atbalstu realizējamo objektu skaits un būvniecības jaudu var pietrūkt.

Svarīgākais