SIA Preiļu saimnieks ir viens no nedaudzajiem uzņēmumiem Latvijā, kas sniedz visu komunālo pakalpojumu klāstu. "Apkalpojam visu Preiļu novadu – pilsētu un četrus pagastus," apliecina uzņēmuma valdes priekšsēdētājs Jānis Mūrnieks.
SIA Preiļu saimnieks darbība ir ļoti plaša. Uzņēmums veic siltuma ražošanu un pārvadi, tīklu apkalpošanu, pārzina novada ūdenssaimniecību, nodarbojas ar ūdens sagatavošanu un novadīšanu pa tīkliem līdz klientiem, ūdens attīrīšanu, pilsētas labiekārtošanu, apzaļumošanu, apsaimnieko 110 namus, kā arī rūpējas par kārtību kapsētās un nodrošina pilnu apbedīšanas pakalpojumu klāstu. "Daudzās mājās ir nomainītas ieejas durvis – ielikām gan ar kodu atslēgu, gan bez tās, esam sākuši veco logu nomaiņu ar pakešlogiem koplietošanas telpās. Divām daudzdzīvokļu mājām šogad izdevās nomainīt 50 gadu laikā nokalpojušos jumtus," paveikto uzskaita J. Mūrnieks. Vaicāts, vai Preiļu iedzīvotāju atsaucību guvusi aktivitāte Daudzdzīvokļu māju siltumnoturības uzlabošanas pasākumi, kuras ietvaros iespējams veikt daudzstāvu dzīvojamo māju siltināšanu, J. Mūrnieks atbild noliedzoši. Daļēji nosiltināta viena māja, kas kalpo par paraugu, tomēr vairākums iedzīvotāju pret projektu izturas piesardzīgi. "Manuprāt, informācijas par šo projektu ir pietiekami daudz, bet cilvēki to līdz galam neizprot," secina J. Mūrnieks.
Uzņēmuma pārziņā ir arī atkritumu saimniecība. Kopumā pilsētā ir 18 atkritumu šķirošanas punkti, un papīrs un plastmasa regulāri tiek vesti nodot otrreizējai pārstrādei. "Maksa par atkritumu izvešanu pie mums ir viena no mazākajām republikā. Arī ūdens pie mums joprojām ir lēts," saka uzņēmuma valdes priekšsēdētājs.
Nozīmīgu ieguldījumu Preiļu novada ūdenssaimniecības sakārtošanā un attīstībā devusi piedalīšanās Kohēzijas fonda projektu konkursā. Projekta Ūdenssaimniecības pakalpojumu attīstība Preiļos mērķis ir paaugstināt sniegto pakalpojumu kvalitāti un pieejamību, efektīvāk izmantot dabas un elektroenerģijas resursus, kā arī samazināt piesārņojuma ietekmi uz vidi un uzlabot tās kvalitāti. Pirmajā kārtā veikta dzeramā ūdens sagatavošanas iekārtu izbūve, sakārtota notekūdeņu sistēma un 60 procentos no pilsētas teritorijas nomainīti tīkli, savukārt 80 procentos siltumtrašu ierīkotas jaunas caurules, lai novērstu siltuma zudumus trasēs. Tāpat tika sakārtotas visas katlumājas. Projekta otrajā kārtā, kas sāksies 2011. gada pavasarī, plānots darbus turpināt. "Ja viss izdosies, kā iecerēts, 95 procentiem Preiļu iedzīvotāju būs iespēja pieslēgties pie ūdens un kanalizācijas tīkliem."
Tuvojas apkures sezona, ko ar bažām gaida gan liela daļa iedzīvotāju, gan arī namu apsaimniekotāju. Kāda solās būt situācija Preiļu novadā? "Parādnieki mums ir, bet viņu nav daudz – principā nav samaksāts viena mēneša apjoms, un tas noteikti nebūs par pamatu, lai neuzsāktu apkures sezonu. Preiļu iedzīvotājus ziemā, lai cik tā arī auksta būtu, negaidīs nepatīkami pārsteigumi. Arī apkures tarifi nebūs lielāki par tiem, kādi ir apstiprināti," sola J. Mūrnieks. Viņš piebilst, ka Preiļi ir viena no tām vietām, kur daudzdzīvokļu mājām karstais ūdens pieejams visu gadu.