Preiļu vēstures un lietišķās mākslas muzeja, kas dibināts 1985. gadā, 25 gadus cītīgi vāktais krājums atspoguļo novada vēsturi, ievērojamu personību lomu dažādos novada un valsts vēstures notikumos.
"Muzejs ir ne tikai pētnieciska, bet arī izglītojoša iestāde. Ir ļoti svarīgi jaunajiem cilvēkiem stāstīt par labo, kas ir mūsu novadā, stiprināt viņu piederības un identitātes apziņu un iemācīt lepoties ar savu novadu," saka muzeja direktore Tekla Bekeša.
Muzeja pamatkolekcijās ietilpst P. Čerņavska keramika un Preiļu keramiķu kopas darbi, novada iedzīvotāju nodarbošanos un dzīves līmeni raksturojoši darba rīki un sadzīves priekšmeti, fotogrāfijas, dokumenti, Latgales mākslinieku gleznas un grafikas, tekstilijas. Krājums atrodas divās atsevišķās telpās – gan Preiļu kultūras centrā, gan renovētajā Preiļu parka vārstsarga namiņā. Muzejam ir trīs pamatekspozīcijas, kas izvietotas kultūras centrā, keramikas muzejā un Preiļu 1. pamatskolā.
Muzejs novadam devis ne vien bagātīgu vēstures liecību krājumu, bet arī virkni pasākumu, kas ieguvuši tradīcijas statusu, piemēram, Mākslas dienas, Muzeju nakts, 11. novembra atzīmēšana, politiski represēto personu piemiņas pasākumi. Par īpašu notikumu (šogad jau sesto gadu pēc kārtas – aut.) kļuvis muzeja organizētais profesionālo mākslinieku plenērs oktobra pēdējā nedēļā. Tā idejas autors ir Osvalds Zvejsalnieks. Plenēra dalībnieku skaits ar katru gadu pieaug – pirmajā piedalījās vien trīs mākslinieki, bet pērn viņu jau bija desmit. "Esam gandarīti, ka pastāvīgi plenēra dalībnieki ir tādi pazīstami meistari kā Edmunds Lūcis, Jāzeps Pīgoznis, kurš aizņemtības dēļ gan šogad nevarēs piedalīties, lietuvietis Jonass Pleckevičus, gruzīnu izcelsmes mākslinieks Nugzars Paksadze," stāsta T. Bekeša. Plānots, ka plenērs Preiļu rudens notiks divās vietās – Preiļos un Riebiņos.