Ūdenssaimniecība ceļā uz Eiropas standartu

SIA Liepājas ūdens turpina realizēt Eiropas Savienības Kohēzijas fonda līdzfinansēto projektu Ūdenssaimniecības attīstība Liepājā, 2. kārta.

Projekta kopējās izmaksas ir 25,3 miljoni eiro, no tiem 85% jeb 21,5 miljonus eiro finansēs ES Kohēzijas fonds un 3,8 miljonus eiro, kas ir 15% no kopējām izmaksām, segs SIA Liepājas ūdens.

Kopumā minētā projekta ietvaros tika noslēgti astoņi būvdarbu līgumi, no kuriem uz šo brīdi veiksmīgi jau ir pabeigti pieci. Trīs gadu laikā kopējās investīcijas ir 22 miljoni eiro, kas ieguldītas ūdensapgādes un kanalizācijas saimniecības attīstībai pilsētā.

Paveikto darbu apjoms ir ievērojams un ļoti nozīmīgs ne tikai uzņēmumam SIA Liepājas ūdens, bet arī visai Liepājas pilsētai. Vispirms gribas uzsvērt nozīmīgos būvdarbus Karostas rajonā, kur, izbūvējot jauno kanalizācijas sūkņu staciju un spiedvadu, ir izdevies likvidēt neattīrītu notekūdeņu ieplūšanu Baltijas jūrā un Tosmares kanālā. Līdz ar to Baltijas jūrā piesārņojuma slodze samazināta par 400 tūkstošiem m3 gadā. Krietni uzlabojusies ūdensapgādes un kanalizācijas pakalpojumu kvalitāte Karostas rajona iedzīvotājiem.

Lieli darbi veikti, realizējot ūdensgūtņu izpētes un rekonstrukcijas darbus Otaņķos un Aisterē, kur no artēziskiem urbumiem tiek iegūts dzeramais ūdens Liepājas pilsētai. Artēzisko urbumu dziļums ir no 100 m līdz 550 m. Dziļurbumu izpētes laikā ūdensgūtnēs 36 urbumos noteica pazemes ūdeņu ekspluatācijas krājumus un kvalitāti, urbumu hidraulisko mijiedarbību, tehnisko stāvokli un ražīgumu. Ūdensgūtņu novērtēšana un aku rekonstrukcija veikta, ņemot vērā Liepājas pilsētas ūdens patēriņa prognozes līdz 2025. gadam. Rekonstrukcijas laikā urbumos nomainīja visus cauruļvadus un aprīkojumu, uzstādīja jaunus, katras akas ražībai atbilstoši piemeklētus sūkņus, kā arī automātiskās vadības un pārraudzības sistēmu. Šo darbu realizācija ir devusi iespēju ilgtermiņā nodrošināt dabas resursu racionālu izmantošanu un aku ekspluatāciju optimālā režīmā. Galvenais darbu rezultāts ir secinājums, ka esošie dzeramā ūdens krājumi Otaņķu un Aisteres ūdensgūtnēs ir pietiekami, lai līdz 2025. gadam apmierinātu Liepājas pieprasījumu.

Nozīmīgi darbi ir veikti, rekonstruējot un izbūvējot jaunus ūdensapgādes un kanalizācijas tīklus dažādās vietās Liepājas pilsētā. Uzlabojumi tika veikti, ņemot vērā cauruļvadu tehnisko stāvokli un nozīmi kopējā sistēmā. Izbūvēti un rekonstruēti 8 kilometri ūdensapgādes un 15 kilometri kanalizācijas tīklu.

Ir likvidētas ūdensvada tranzīta maģistrāles dzīvojamo rajonu iekškvartālos un to vietā izbūvēti jauni cauruļvadi un pieslēgumi pilsētas centralizētajam ūdensapgādes tīklam. Šādi pārbūvējot un sakārtojot cauruļvadu sistēmu, ir izdevies ievērojami uzlabot patēriņa uzskaiti un pakalpojumu nodrošinātību. Jāpiemin arī jaunais ūdensapgādes pieslēgums 1,2 km kopgarumā Medzes pagastam. Šā jaunā pieslēguma izbūves darbi SIA Liepājas ūdens bija īpaši nozīmīgi un, varētu pat teikt, vēsturiski, jo pirmo reizi no Liepājas ūdensapgādes sistēmas dzeramais ūdens tiek piegādāts arī Liepājas rajona iedzīvotājiem.

Jau 2007. gadā tika uzsākti un tikai šogad būs pabeigti darbi Kuldīgas ielā, kur notiek Liepājas pilsētas galvenā kanalizācijas kolektora rekonstrukcija. Rekonstruējamā kanalizācijas kolektora diametrs ir 1,5 metri, kopējais garums 1,6 kilometri, un tas ir ieguldīts 5 metru dziļumā. Šie darbi bija pārbaudījums gan uzņēmuma speciālistiem, gan būvniekam a/s UPB, jo būvdarbu izpilde notika ļoti sarežģītos apstākļos. Esošā grunts ar neparedzēti lieliem laukakmeņiem, augstspiediena gāzes vada un elektrības kabeļu tuvums, ļoti augstais gruntsūdens līmenis, blakus esošās privātmājas un iedzīvotāju mazdārziņi – tas viss no uzņēmēja prasīja modernāko tehnoloģiju izmantošanu, augstu profesionalitāti un nevainojamu darba organizāciju. Kopīgiem spēkiem un pateicoties veiksmīgai sadarbībai, cauruļvada rekonstrukcija veiksmīgi ir pabeigta, atlikuši vien pavasara darbi – labiekārtošana, tai skaitā ceļa seguma atjaunošana.

Esam gandarīti par paveikto. SIA Liepājas ūdens ir ieguldījusi ievērojamas investīcijas ūdensapgādes un kanalizācijas pakalpojumu kvalitātes uzlabošanā, novērsusi vides piesārņojumu, devusi Liepājas pilsētai attīstības iespējas Karostas rajonā un iedzīvotājiem vēl vienu tīru pludmali pie Baltijas jūras.