Mērķtiecīgs darbs un inovācijas

© F64

2012. gads ir Latvijas vecākās universitātes – Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) – 150. jubilejas gads.

«Arī mēs šo jubileju sagaidām ar vairākiem nozīmīgiem pasākumiem,» saka RTU Liepājas filiāles, kas arī var lepoties ar solīdu vecumu – 50 darbības gadiem –, direktors Voldemārs Kārkliņš. Viens no tiem ir drīzumā gaidāmā Inženiertehniskā centra atklāšana.

RTU Liepājas filiāles galvenā misija ir kvalitatīva studiju procesa nodrošināšana un jauno speciālistu sagatavošana reālam darbam. Šā brīža aktualitāte ir jauno studentu piesaiste un uzņemšana. «Inženiertehniskās specialitātes ir vajadzīgas un svarīgas. Cilvēks, kurš tās ir apguvis un kļuvis par profesionāli, darba tirgū neapzudīs,» ir pārliecināts V. Kārkliņš. Strādājot plecu pie pleca ar RTU Rīgā, izveidota jauna profesionālā bakalaura mācību programma ar nosaukumu Reģionālās attīstības un pilsētekonomikas inženierija, kuras īstenošanu plānots uzsākt jaunajā mācību gadā. Kā norāda V. Kārkliņš, par jaunās programmas izveidi jāpateicas profesorei Maijai Šenfeldei – bijušajai liepājniecei, kura tagad strādā Rīgā. «Šī ir visai svarīga specialitāte, gribētu uzsvērt – kompleksa. Attīstot reģionālo un pilsētekonomiku, daudzas lietas nepieciešams redzēt kopumā un to nevar viens ekonomists vai viens inženieris, pretējā gadījumā ļoti bieži kaut kas neizdodas tā, kā vajadzētu. Visām darbībām ir jābūt ar ilgtspēju, ar labu skatu uz nākotni,» saka V. Kārkliņš.

RTU ir izvirzījusi mērķi kļūt par trešās paaudzes universitāti, kas līdzās pētniecībai un studiju darbam izvirza inovāciju plūsmu nodrošināšanu tautsaimniecībā un jaunu zinātņietilpīgu uzņēmumu veidošanu. Šā gada sākumā RTU Liepājas filiāle veiksmīgi pabeidza divus ES finansētus projektus. Viens no tiem ir Latvijas un Lietuvas pārrobežu sadarbības programmas projekts Mūžizglītības pārrobežu kapacitātes celšana. Projekta rezultātā augstskola par vairāk nekā 0,2 miljoniem eiro papildināja savu materiālo bāzi un infrastruktūru, tādējādi radot priekšnoteikumus Inženiertehniskā centra izveidei. Inženiertehniskais centrs izveidots ar nolūku dot ieguldījumu pieaugušo izglītībā, un pēc projektā sastādītās mācību programmas jau divas Liepājas metālapstrādes uzņēmumos strādājošo grupas ir papildinājušas savas zināšanas, strādājot ar modernām tehnoloģijām. «Šis centrs ir arī mūsdienīga materiālā bāze studijām, jo tikai uz tās pamata iespējams kvalitatīvi sagatavot rītdienas speciālistus – tādus, kuri ir nepieciešami un pieprasīti,» teic V. Kārkliņš. Jaunais Inženiertehniskais centrs var lepoties ar pasaulē modernākajām iekārtām, kas pamatā orientētas uz robottehniku, mehatronisko sistēmu, kā arī elektrotehniku un elektroniku. Līdz centra atklāšanai nepieciešams pienācīgi apmācīt speciālistus, kuri pratīs strādāt ar sarežģīto tehniku.

Otrs projekts ar nosaukumu Centrālbaltijas inovāciju instrumenti praksei, kurā piedalījās RTU Liepājas filiāle, vērsts uz informācijas apkopošanu par projekta partneru reģionu uzņēmumiem un izglītības iestādēm, lai pēc iespējas efektīvāk tiktu izmantotas cilvēku radošās iespējas darbā un mācībās. Kā stāsta projekta vadītāja Laimdota Eglina, projekta partneri bija Zviedrija, Somija, Igaunija un Latvija un tika apkopota informācija par deviņiem reģioniem. «Šajā projektā piedalījās izglītības iestādes, galvenokārt vidējās un profesionāli tehniskās, un arī trīs augstākās izglītības iestādes, visas no Latvijas. Mēs aptaujājām piecas organizācijas Liepājā – apmeklētāju pieņemšanas centru pilsētas domē, kas būtībā darbojas kā vienas pieturas aģentūra, jo šāds modelis mūsu valstī nav izplatīts, vēsturisko kuģīti Libava, Karostas cietumu, kā arī uzņēmumus UPB Energy un Tonus Elast. Visa projekta partneru savāktā informācija tika apkopota un izanalizēta, lai izveidotu kopēju mācību materiālu un labas pieredzes datubāzi,» stāsta L. Eglina. Projekta ietvaros izveidota arī informatīvi izglītojoša īsfilma par Liepāju, tās inovatīvajiem uzņēmumiem un RTU Liepājas filiāli. Galvenais ieguvums nenoliedzami ir bagātīgais informācijas klāsts, kas noderīgs ne tikai studentiem, bet arī jebkuram interesentam. «Informatīvā bāze izmantojama citu pieredzes iepazīšanai un, iespējams, jaunu ideju radīšanai. Šos materiālus varam izmantot angļu valodas un biznesa studijās,» uzskata L. Eglina. Līdzšinējie panākumi projektos un starptautiskajā sadarbībā ir dzinulis, kas mudina strādāt un plānot atkal jaunus projektus.

«Pie mums laipni gaidīts ikviens studētgribētājs, bet jo īpaši gribētu mudināt kurzemniekus būt aktīvākiem. Jauniešus no Kurzemes reģiona aicinu apzināties savas ģeogrāfiskās priekšrocības un nākt pie mums, lai iegūtu profesiju, kas nodrošina interesantu un labi atalgotu darbu.» mudina V. Kārkliņš.

Latvijā

Piektdien, 22. novembrī, kanālā TV6 noslēdzās realitātes šovs “Lauku sēta”, kur finālā vairākās kārtās sacentās gaujieniete Alise Lūse, saimnieciskais Aksels Lazda, kurzemniece Sindija Ruzaiķe, sporta treneris Everts Grants un mērķtiecīgā dobelniece Sintija Špetere Pakule, kura šovam pieteicās, lai tajā beidzot uzvarētu sieviete. Spraigā un sīvā konkurencē uzvaru izcīnīja tieši Sintija, kura ieguva vasaras laikā kopīgi nopelnīto naudas balvu 9700 eiro apmērā no "Banknote".

Svarīgākais