Braucot caur Jūrmalu, nepamanīti nepaliek vecie restaurētie koka nami un jaunbūves privātmāju rajonos. Mēs bieži domājam – kas gan tur dzīvo, bet reti iedomājamies, kā šis nams tapis – tik skaists, tik elegants un dižens.
Viens no uzņēmumiem, kuru veikums ir redzams ne tikai Jūrmalas apbūvē, bet arī daudzviet citur, ir SIA Jūrmalas celtnieks pluss, kuru vada pieredzējušais būvnieks Boriss Curilovs (attēlā).
– Par būvnieku nevar kļūt nedz vienas dienas, nedz gada laikā. Zināms, ka jūsu kā celtnieka darba mūžs jau ilgst 60 gadu. Lūdzu, pastāstiet mazliet vairāk par sevi, par profesiju un par izvēli.
– Ja skatāmies pagātnē, tad var teikt, ka mana celtnieka pieredze jau ir vairāk nekā simtgadīga – mans vecvectēvs bija namdaris, un savulaik viņa celtās mājas vēl tagad redzamas Preiļu pilsētā, mans vectēvs bija namdaris, mans tēvs un arī mēs, trīs viņa dēli, esam celtnieki. Pats savulaik esmu mācījies ne tikai no vectēva un tēva, bet arī apguvis inženierzinātnes augstākajās mācību iestādēs. Pēc institūta beigšanas strādāju Rīgā, kļuvu par remonta un celtniecības tresta vadītāju, bet jau pirms trīsdesmit gadiem toreizējā centrālkomiteja mani norīkoja darbā Jūrmalā par pilsētas celtniecības un remonta tresta direktoru. Tagad laiki ir mainījušies, un jau kopš Latvijas neatkarības atgūšanas darbojos privātbiznesā, kas likumsakarīgi ir saistīts ar celtniecību. Pirms pieciem gadiem, optimizējot a/s Jūrmalas celtnieks darbību, izveidota privātā kompānija Jūrmalas celtnieks pluss.
Ja runājam par to, vai katrs var būt celtniecības speciālists – būvnieks, tad varu teikt – noteikti nē! Savulaik ik gadu Jūrmalas trestā pēc institūta beigšanas nonāca ap 10 jauno inženieru – tikai vidēji pieci kļuva par īstiem celtniekiem vārda labākajā nozīmē. Būvniecības speciālists nedrīkst baidīties no putekļiem un netīra darba – viņam vienmēr pašam jāapskata, vai darbinieki visu pareizi izdarījuši, jāielien pažobelēs un pagrabos – jāseko visam darba procesam. Tikai tāds cilvēks spēj uzņemties atbildību.
– Cik zināms, jūsu kompānija labprātāk veic privātos pasūtījumus, nevis cīnās par iespēju saņemt valsts vai pašvaldības pasūtījumus. Kāpēc?
– Pirmkārt, man nepatīk skraidīt un meklēt iespējas, saskaņot plānus un meklēt finansējumu. Mūsu uzņēmumam darba pietiek – klienti paši mūs atrod un uzticas. Turklāt – man pašam ir interesanti strādāt sarežģītos, arhitektoniski augstvērtīgos objektos, kuri neatkārtojas. Laikam pārāk daudz padomju laikos ir nācies būvēt kastītes un šķūnīšus.
Jūrmalā esam uzbūvējuši daudzas privātmājas, un man par to ir liels gandarījums. Patīk arī klientiem un pilsētas viesiem, kuri pamana šis būves.
Ļoti interesants darbs ir vecās apbūves restaurācija – nupat esam pabeiguši namu Dzintaru prospektā 7. Vispirms bija jāveic skrupuloza izpēte, jāmeklē vecie rasējumi un zīmējumi un tad jāķeras pie autentiskas atjaunošanas.
Uzņēmumā strādā ne tikai celtnieki, bet arī koka amatnieki, kuri prot izgrebt koka rozes un citus rakstus. Tas ir roku un sirds darba apvienojums.
– Vai uzņēmums būvē un rekonstruē tikai privātmājas?
– Nē, esam veikuši arī daudz citu pasūtījumu. Šobrīd top ofisu un noliktavu komplekss Rīgā, Toma ielā 4. Projekts ir ļoti interesants, un nams veidojas skaists. Par šā projekta pirmo kārtu esam saņēmuši otro vietu Latvijas būvnieku asociācijas konkursā Gada būve 2008 nominācijā Labākie elektromontāžas darbi. Praktiski sācies darbs pie papīrfabrikas būves Limbažos. Šā objekta pasūtītājs ir skandināvu kompānija.
– Noprotams, ka darba apjoms ir liels. Cik liels ir darbinieku kolektīvs?
– Darba apjoms ir pietiekams arī šobrīd, kad daudziem darba trūkst. Tieši mūsu uzņēmumā strādā 85 darbinieki, un tas ir tikai par dažiem mazāk nekā būvniecības nozares labākajos laikos. Lai paveiktu visu darbu apjomu, slēdzam līgumus ar apakšuzņēmējiem – mūsu uzticību izpelnījušās 43 celtniecības firmas, kam mēs piedāvājam darbu savos objektos.
Runājot par saviem darbiniekiem, gribu pateikt paldies viņiem par labo darbu – uzņēmums to novērtē, un domāju, ka arī darbiniekiem nav iemesla sūdzēties. Viss ir atkarīgs no mums pašiem – cik labi mēs strādāsim, tāds būs mūsu morālais un faktiskais atalgojums.