Apkopotie dati liecina, ka 2007. gadā invaliditāte pirmo reizi tika noteikta 10 355 cilvēkiem. 2743 cilvēkiem ar invaliditāti Veselības un darbaspēju ekspertīzes ārstu valsts komisija ieteica pārkvalificēties vai apgūt jaunu profesiju.
Darbspējīgā vecumā – no 15 līdz 59 gadiem – Latvijā ir 70 tūkstoši cilvēku ar invaliditāti. Tikai 16% no viņiem strādā algotu darbu. Nodarbinātības valsts aģentūrā 2007. gadā tika reģistrēti 3367 invalīdi, kas ir 6,4% no kopējā bezdarbnieku skaita valstī.
Lai šiem cilvēkiem dotu iespēju integrēties darba tirgū un līdz ar to arī būt sociāli un ekonomiski aktīviem, jau kopš 1991. gada ir izveidota izglītības un rehabilitācijas iestāde, kurai laika gaitā paplašinoties un uzliekot arvien jaunas funkcijas ir izveidota Sociālās integrācijas valsts aģentūra jeb saīsinājumā SIVA.
SIVA piedāvā pārkvalifikāciju un jaunu profesiju apgūšanu cilvēkiem ar invaliditāti 14 profesionālās vidējās izglītības programmās un 7 koledžas programmās. Sociālās integrācijas valsts aģentūras direktore Regīna Simsone uzsver, ka SIVA Jūrmalā ir ļoti laba materiāli tehniskā bāze, kā arī šodienas darba tirgus pieprasījumam atbilstošas mācību programmas, tāpēc šo mācību iestādi labprāt izvēlas arī jūrmalnieki. Mācoties kopā, ieguvēji ir gan invalīdi, gan veselie cilvēki – viņi labāk izprot otra problēmas, invalīdi vieglāk integrējas sabiedrībā un nolīdzina šķēršļus, kas dažam labam šķiet nepārvarami.
Šodien no 516 audzēkņiem un studentiem 82 ir jūrmalnieki. SIVA šogad deva iespēju 96 Jūrmalas bezdarbniekiem iegūt zināšanas datu ievadīšanā, projektu vadīšanā, komercdarbības pamatos, autovadīšanā.
Cilvēkiem ar invaliditāti mācības Sociālās integrācijas valsts aģentūras izglītības iestādēs – Jūrmalas profesionālajā vidusskolā un koledžā – dienesta viesnīca, ēdināšana un rehabilitācija ir bez maksas.
Pateicoties Eiropas Savienības līdzfinansējumam, ir īstenoti daudzi projekti jaunu profesionālās izglītības programmu izstrādē, kā arī sociālās rehabilitācijas jomā. Šobrīd visā Latvijā darbojas 8 SIVA atbalsta punkti, kas pamatā izvietoti profesionālajās mācību iestādēs – Cīravā, Viesītē, Rēzeknē, Barkavā, Cēsīs, Jelgavā, Daugavpilī un Jūrmalā. Katrā atbalsta punktā strādā speciālisti, kuri apzina cilvēkus, kam nepieciešama palīdzība, palīdz izvēlēties apmācības veidu un mācību iestādi. Tas palīdz daudziem cilvēkiem vieglāk atrast ceļu uz aģentūru un iegūt darba tirgū pieprasītas profesijas. Regīna Simsone uzsver, ka ir izstrādāti profesiju apraksti, kas dod iespēju ikvienam atrast piemērotu profesiju, ņemot vērā viņa vēlmes, iepriekšējo izglītību, veselības stāvokli un saslimšanas specifiku, kā arī pieprasījumu darba tirgū, jo galvenais ir cilvēkiem radīt iespēju strādāt un būt sociāli aktīviem. Pagājušajā gadā un arī iepriekš praktiski visiem absolventiem ir sameklētas un nodrošinātas darba vietas. Līdz ar ekonomiskās situācijas izmaiņām valstī darba vietu piedāvājums ir mazāks, tāpēc jāaktivizē sadarbība ar darba devējiem un Nodarbinātības valsts aģentūru. Uzņēmējiem, kuri vēlas pieņemt darbā cilvēkus ar invaliditāti, tiek piedāvāts izveidot subsidēto darba vietu – valsts maksā darbiniekam minimālo algu un individuālas darba vietas iekārtošanu līdz 1000 latiem.
Ar īpašu prieku un gandarījumu Regīnas kundze uzklausa pozitīvās atsauksmes par saviem bijušajiem skolniekiem un studentiem – viņi ir motivēti un labi apguvuši zināšanas, kas nepieciešamas profesionālajai darbībai – 80% no absolventiem pēc mācību beigšanas veiksmīgi atrod darbu un strādā savā profesijā – par grāmatvežiem un lietvežiem, par mehāniķiem, datorsistēmu tehniķiem un programmētājiem, par pavāriem, par mārketinga un tirdzniecības speciālistiem, par personāla vadītājiem.
SIVA sniedz arī sociālās rehabilitācijas pakalpojumus gan jūrmalniekiem, gan pārējiem Latvijas iedzīvotājiem, nodrošinot personām sociālās funkcionēšanas spēju atjaunošanu, stabilizēšanu vai uzlabošanu. Vadoties pēc Eiropas pieredzes, tiek rekonstruētas telpas, papildinātas un uzlabotas iekārtas. Darbojas atjaunots baseins, atvērts ergoterapijas kabinets. Gadā sociālās rehabilitācijas pakalpojumus saņem vairāk nekā 3000 personu.
Papildus SIVA piedāvā iegūt autovadītāja apliecību un palīdz veikt transportlīdzekļu pielāgošanu visu grupu invalīdiem ar kustību traucējumiem, kuriem ir nepieciešams pielāgots transportlīdzeklis pēc aģentūras apstiprinātiem transportlīdzekļu pielāgojumu veidiem.
Regīna Simsone aicina – nāciet, mēs varam palīdzēt!