Lai veiksmīgāk apgūtu ES un valsts paredzēto finansējumu programmā Daudzdzīvokļu māju siltumnoturības uzlabošanas pasākumi, kopš šā gada marta Jelgavā atvērta Zemgales enerģētikas aģentūra, kuras galvenais uzdevums ir sniegt konsultācijas un izglītot iedzīvotājus par līdzfinansējuma saņemšanu daudzdzīvokļu māju siltināšanai.
Zemgales enerģētikas aģentūras direktors Mārtiņš Prīsis informē, ka aģentūras izveidošana ir Jelgavas domes iniciatīva, kas šim projektam piesaistījusi Ozolnieku, Bauskas, Auces un Jēkabpils pašvaldības, divas komercsabiedrības: SIA Fortum Jelgava un SIA Jelgavas nekustamā īpašuma pārvalde, kā arī divas biedrības – biedrība Zinātnes inovāciju un testēšanas centrs un biedrība Zemgales nevalstisko organizāciju atbalsta centrs. Iepriekšminētajās pašvaldībās notiks semināri un citas aktivitātes, kas palīdzēs iedzīvotājiem un māju apsaimniekotājiem izprast projekta piedāvātās iespējas un finansējuma piesaistīšanas procesu. Ekonomikas ministrija, informē, ka jau no 14. aprīļa Būvniecības, enerģētikas un mājokļu valsts aģentūrā (turpmāk – BEMVA) daudzdzīvokļu māju iedzīvotāji var iesniegt savu māju siltināšanas un renovācijas projektus. Programmas Daudzdzīvokļu māju siltumnoturības uzlabošanas pasākumi ietvaros paredzēts, ka valsts sedz 50 procentus no mājas siltināšanai izlietotās kopējās summas. Vienam projektam maksimāli pieejamais līdzfinansējuma apjoms ir 100 000 latu, nepārsniedzot 35 latus uz vienu dzīvojamās mājas kopējās platības kvadrātmetru. Otru pusi nepieciešamā finansējuma vajadzēs apmaksāt pašiem dzīvokļu īpašniekiem. Kopumā trim gadiem ir paredzēti 16,6 miljoni latu, kas pēc provizoriskiem aprēķiniem pietiktu 200 māju renovācijai Latvijas teritorijā.
Lai saņemtu 50 procentu līdzfinansējumu, māju iedzīvotājiem jāveic savas mājas energoaudits, jāsagatavo būvprojekts vai vienkāršotai renovācijai nepieciešamā dokumentācija mājas siltināšanas un renovācijas darbiem un līdz 17. augustam jāiesniedz projektu iesniegums BEMVA. Zemgales enerģētikas aģentūras valdes priekšsēdētājs Aigars Rublis uzsver: "Biedrība sadarbosies ne tikai ar lielākajiem namu apsaimniekotājiem Zemgales reģionā, bet arī namu kooperatīviem un ēku apsaimniekotājiem, kuru pārziņā ir viens vai vairāki daudzdzīvokļu nami, kas būvēti laikposmā no 1944. gada līdz 1993. gadam ieskaitot. Ļoti svarīgi zināt, ka, ņemot kredītu bankā, lai segtu nepieciešamo iedzīvotāju līdzfinansējuma daļu, bankas par ķīlu nepieprasa dzīvokļus, kas ir īpašumā, bet tām ir svarīga mājas iedzīvotāju naudas plūsma. Kā kredīta ņēmējs visbiežāk startē nekustamo īpašumu apsaimniekotājs vai cita pilnvarota juridiska vai fiziska persona, bet ir iespējams mājas iedzīvotājiem arī izveidot savu biedrību, kas arī var startēt māju siltināšanas programmā, saņemt kredītu siltināšanai utt.
Vaicāts par papildu kritērijiem, kas jāievēro, lai varētu pretendēt uz valsts un ES līdzfinansējumu, Mārtiņš Prīsis uzskaita: vispirms jāveic mājas energoaudits, jāizstrādā tehniskais projekts un jāveic būves tehniskā apsekošana; mājai jābūt sadalītai dzīvokļu īpašumos un vienam īpašniekam var piederēt ne vairāk kā 20 procentu no kopējā dzīvokļu īpašumu skaita, mājas neapdzīvojamo telpu īpatsvars nevar būt lielāks par 25 procentiem. Tāpat svarīgi, lai dzīvokļu īpašnieku parādsaistības nepārsniedz 15 procentus – tas ir būtiski bankām, lai piešķirtu kredītu mājas siltināšanai un pilnvarotajai personai. Patlaban Jelgavā sarunas ir uzsāktas ar aptuveni 60 māju iedzīvotājiem. Līdz ar iepriekš aprakstītā projekta noslēgumu Zemgales enerģētikas aģentūras funkcijas nebeigsies. Projekta ietvaros biedrība virzīs vismaz 12 pilotprojektus visā Zemgales reģionā, kas vērsti uz energoefektivitātes uzlabošanu arī citās sadaļās – sākot ar alternatīvās enerģijas iegūšanas veidiem līdz pat ielu apgaismojuma sakārtošanai, vadoties no prioritātes – nezaudējot dzīves un vides kvalitāti, būtiski samazināt tās nodrošināšanai nepieciešamos resursus. Aģentūra sadarbojas ar Velsas, Vācijas un Skandināvijas konsultantiem, kuru pieredzi var pārņemt arī Latvijā.
Aģentūrā konsultācijas var saņemt katru darbdienu: pirmdienās no pulkst. 9 līdz 19, piektdienās līdz plkst. 15, bet pārējās dienās līdz plkst. 17, kā arī, zvanot pa tālruni 63080205 vai rakstot epastu: zrea@zrea.lv.
Informāciju var iegūt arī http://esfondi.bema.gov.lv.