Cēsu pusē Cūkmenam nav vietas

Likumā par atkritumu apsaimniekošanu ir noteikts, ka pašvaldība ir atbildīga par atkritumu savākšanas un apsaimniekošanas organizēšanu.

Lai efektīvāk un veiksmīgāk izveidotu jaunu, uz ES direktīvām un Rietumeiropas valstu pieredzi balstītu atkritumu apsaimniekošanas sistēmu, pirms desmit gadiem Cēsu, Limbažu, Valmieras un Valkas rajonu pašvaldības vienojās par vienota uzņēmuma izveidi un reģionālā atkritumu apsaimniekošanas poligona izbūvi,kuru apsaimniekos uzņēmums ZAAO – Ziemeļvidzemes atkritumu apsaimniekošanas organizācija.Līdz pagājušā gada

nogalei Cēsīs atkritumu apsaimniekošanā strādāja trīs operatori, bet kopš šā gada sākuma visu darba apjomu veic ZAAO. Cēsu biroja vadītāja Inguna Rācene atzīst – sākotnēji iedzīvotāji bijuši satraukti, ka, pilsētā saimniekojot

tikai vienam operatoram, valdīs nekārtība visā nozarē un cenas būtiski pieaugs. Taču tagad, kad aizritējis jau piektais mēnesis, kopš ZAAO veic darbu visā pilsētā, iedzīvotāju prāti ir nomierinājušies. Viņiem tagad pieejams plašais ZAAO pakalpojumu klāsts, sākot no dažādiem pakalpojumiem sadzīves, lielgabarīta, celtniecības un zaļo atkritumu savākšanā līdz plašajām iespējām atkritumu šķirošanā. Attīstības daļas vadītāja vietnieks Kaspars Pabērzs ir gandarīts par sadarbību ar pašvaldību. Vietējā pašvaldība, tā teikt, tur roku uz pulsa un savas kompetences ietvaros gādā, lai visiem iedzīvotājiem un uzņēmumiem būtu noslēgti līgumi par atkritumu izvešanu. Tas novērš iespēju, ka negodīgie iedzīvotāji savus atkritumus izmestu mežā vai kaimiņa konteinerā. Lai īstenotu šo programmu, ZAAO pašvaldībai regulāri sniedz ziņas par klientiem, kuri ir noslēguši līgumus, pašvaldības policija tos salīdzina ar pilsētas datu bāzi par reģistrētiem īpašumiem un uzņēmumiem, veic apsekošanu un vēlāk nosūta vēstules tiem, kuri līgumus nav noslēguši.

Tas motivē cilvēkus vērsties ZAAO birojā un noslēgt abpusēji izdevīgu sadarbības līgumu. Inguna saka: «Vidēji dienā tagad noslēdzam piecus sešus līgumus, bet saraksts ir garš un droši vien jauno klientu plūsma tik drīz nebeigsies.Tas ir rezultāts ZAAO un pašvaldības savstarpējai sadarbībai, jo gan pašvaldība ir ieinteresēta pilsētas sakopšanā, gan uzņēmumam ir izdevīgi, ja sistēma ir sakārtota. Bieži vien iedzīvotāji uzskata, ka mēs strādājam tikai sava uzņēmuma interesēs, bet vēlreiz atgādināšu, ka ZAAO ir pašvaldību veidots uzņēmums ar mērķi nodrošināt kvalitatīvus atkritumu apsaimniekošanas pakalpojumus pašvaldību uzdevumā.» Arī iebraucēji ir pamanījuši, ka Cēsis ir tīra pilsēta,un te nu atkal gribas paslavēt vietējos iedzīvotājus un uzņēmējus, kuri par goda lietu uzskata uzturēt kārtībā savu pilsētu. Aktīvi teritoriju uzkopšanas darbi vērojami ne tikai lielajās gadskārtējās talkās, bet visu pavasari. Iedzīvotāji piesaka konteinerus un maisus, lai varētu izvest pērnās drazas. Šogad uzkoptas vairākas teritorijas, kas iepriekš nebija īpaši skatāmas. Protams, šādi procesi ir patīkami gan atkritumu savākšanas operatoram, gan domei.

Arī uz lielo talkošanu šogad sanāca daudz uzņēmumu kolektīvu un ģimenes, kas vēlējās pielikt savu roku, lai šī pilsēta ziedētu un zaļotu. Kaspars Pabērzs saka: «Cēsu apkaimē Cūkmenam nav īsti, ko darīt. Ja nu viņš vienīgi var atbraukt un pabrīnīties, cik viss ir tīrs. Mājvietas viņam te nav!» ZAAO pārziņā ir atkritumu noglabāšanas poligons Daibe, kas atvērts 2004. gada nogalē. Šis gads iezīmējies ar jauniem projektiem tā pilnveidošanā. Viens no

uzstādījumiem poligonu apsaimniekotājiem ir poligona gāzes savākšana, kas rodas atkritumu pūšanas rezultātā. Daibe būs trešā vieta Latvijā, kur gāzi ne tikai savāks, bet arī izmantos alternatīvās elektroenerģijas ieguvei. «Varam jau mēs savākto gāzi sadedzināt lāpā, bet ir daudz efektīvāki tās izmantošanas veidi. Būtībā tā ir koģenerācija, kas, sadedzinot gāzi, ļauj iegūt elektroenerģiju, kuru tālāk novada kopējā elektrotīklā. Šo projektu jau vairāku gadu garumā īsteno ZAAO 100% piederošais meitas uzņēmums SIA ZAAO enerģija,» saka uzņēmuma attīstības daļas vadītāja vietnieks.

Kas ir mūsdienīgas atkritumu apsaimniekošanas pamatā? Izglītība! No mazotnes ir jāmācās pareizi šķirot atkritumus, jāzina, kur tos nodot, kādā konteinerā kas jāmet, kur atkritumi nonāk un ko tie nodara videi. Tāpēc ZAAO kopā ar pašvaldībām veic sistemātisku sabiedrības izglītošanas darbu, akcentējot jaunās paaudzes izglītošanu vides jautājumos. Cēsu skolās ar zaļajām stundām viesojas pilsētas domes vides speciāliste Inta Ādamsone

un ZAAO pārstāve Ieva Veģere. Viņas ir tās, kas veic galveno darbu, lai katrs bērns saviem vecākiem var pateikt: šo met te, bet šo – tur! Sekosim bērnu piemēram un saudzēsim dabu – savas mājas!

Latvijā

Lai pieņemtu lēmumu par to, kādai sākotnēji jeb pirmajā posmā izskatīties ātrvilciena “Rail Baltica” trasei, valdībai vajadzēja vairāk nekā gadu. Savukārt lēmuma pieņemšanai par to, kā to visu finansēt, arī ar gadu bija par maz. Gan šis, gan virkne citu uzdevumu, kas bija jāpaveic vēl šajā gadā, ir atlikti uz nākamo gadu, vēsta Latvijas Televīzijas raidījums “de facto”.

Svarīgākais