Ādažu Brīvā Valdorfa skola

Ādažu centrā liepu alejas galā starp ozoliem un ošiem mājo valdorfskola. Katru rītu skolēni no Rīgas, Siguldas, Saulkrastiem, Garciema, Carnikavas, Ķekavas, Liepupes, Ogres, Jūrmalas, Olaines, Mārupes ierodas Ādažos, lai kopā ar vietējiem bērniem šo vietu sauktu par savējo un tās vārdu nestu pasaulē.

Latvijā ir divas valdorfskolas, un viena no tām ir šeit – Ādažos – pavisam netālu no Rīgas, tomēr pietiekami tuvu dabai, lai 180 skolas un 50 bērnudārza bērnu vecāki izvēlētos Ādažus par vietu, kur gūt alternatīvu izglītību.

Valdorfskola ir vieta, kur mācību diena un process nebeidzas reizē ar pēdējo stundu. Tie ir arī pasākumi visai ģimenei darbdienu vakaros un sestdienās, tā ir vide un attiecības, kurām šajā pedagoģijā ir būtiska nozīme. Tāpēc, neskatoties uz vispārējo krīzi valsts ekonomikā, valdorfskolas bērnu skaits strauji aug, ļaujot domāt, ka cilvēki arvien vairāk izvēlas alternatīvu izglītības ceļu, kurā būtiska ir bērna gribas stiprināšana, jūtu sfēras pilnveidošana un domāšanas attīstība. Tikko Ādažu Brīvajā Valdorfa skolā noritēja 16. Austrumeiropas ārstu, pedagogu, vecāku, biodinamisko zemnieku konference, kuras dalībnieku interese un skaits apliecināja, ka cilvēks allaž tiecies pēc brīvības, kuru mūsdienās tik bieži jauc ar atvērtību vai, pavisam ačgārni, ar visatļautību. Un pavisam pravietiski skanēja Somijas pasniedzēja, pedagoģijas profesora Francisko Barcelo lekcijā paustā doma: "Ja mūsdienu skolā nav un nebūs vietas garīgumam, pašreizējā pieaugušo paaudze jau laikus var sapakot pauniņu uz nabagmāju."

Valdorfskolu tīkls visā pasaulē ļauj Ādažu skolēniem piedalīties dažādos apmaiņas projektos, dzīvojot kādā valdorfiešu ģimenē, uz īsāku vai garāku laiku mācoties kādā citā pasaules valdorfskolā. Šāda valdorfskolēnu savstarpēja apmaiņa nenorit caur organizācijām, bet ir tieša skolu sadarbība, tāpēc vecākiem tā parasti izmaksā tikai ceļa izdevumus un bērna kabatas naudu. Norvēģija, Vācija, ASV ir vietas, kurās vairākkārt mācījušies Ādažu skolēni. Arī skolas orķestra koncertbraucieni saistās ar dažādām pasaules valdorfskolām. Iepriekšējā mācību gadā 60 skolēnu grupai bija iespēja koncertēt Zviedrijā, Jarnā, bet maijā tika sniegti četri koncerti Norvēģijā, Bergenā. Ādažu vārds aizskan pasaulē.

16 gadu nav daudz, tomēr pietiekami, lai skolai jau būtu sešas absolventu klases. Katra sapnis īstenojas un piepildās lēni, tomēr skolas, skolotāju un vecāku sapnis ir redzēt laimīgu, jaunu cilvēku, kurš mācās tieši to, par ko sapņojis. Tāpēc gandarījumu sagādā gan Rīgā studējoši ārsti, diplomāti, valodnieki, žurnālisti, mūziķi, būvuzņēmēji, gan Štutgartē – arhitekti, Sanfrancisko – kinooperatori, Londonā – mūzikas menedžeri. Un viņi visi Ādažu valdorfskolu sauc par savējo, tāpat kā Ādažus par mājām.

Latvijā

Valdības rosinātās izmaiņas Latvijas pensiju sistēmā mudinās 33 % iedzīvotāju domāt par papildu uzkrājumu veidošanu vai investīcijām, taču 24 % no tiem uzkrājumus vai ieguldījumus plāno veikt ārpus pensiju sistēmas, liecina bankas Citadele veiktā iedzīvotāju aptauja.

Svarīgākais