Pēdējo divu gadu laikā pašos pamatos ir mainījusies ūdensapgādes sistēma Aizputē. Lielākais ieguvums ir ūdens atdzelžošanas stacijas darbības uzsākšana un atteikšanās no privātīpašumā esošās ūdens gūtnes izmantošanas Tebras upes kreisajā krastā.
Līdz projekta īstenošanai Aizputes ūdenssaimniecība bija sadalīta divās nošķirtās daļās – pilsētas centrā ūdens tika ņemts no vairākiem urbumiem, bet otrā upes krastā no privātīpašumā esoša ūdenstorņa, ko nomāja SIA AIZPUTES KOMUNĀLAIS UZŅĒMUMS. Uzņēmuma valdes locekle Vēsma Martuzāne informē: «Sausā vājpiena ražošanas vajadzībām savulaik bija uzstādīti ūdens attīrīšanas filtri, tāpēc upes kreisajā krastā iedzīvotāji saņēma salīdzinoši kvalitatīvāku dzeramo ūdeni nekā centra iedzīvotāji, kur ūdeni piegādāja pa tiešo no vecajiem urbumiem un pa laika gaitā aizsērējušām caurulēm. Avārijas situācijās ūdens sistēmā saduļķojās un bija ļoti slikts. Ir bijuši vairāki gadījumi, kad cilvēki mums sūdzējās par mazgāšanas laikā sabojātu veļu un sadzīves tehniku. Jāteic, ka nu jau pusotru gadu šādu problēmu mums vairs nav.» Aizputē jaunā ūdens atdzelžošanas stacija tiek pozitīvi novērtēta.
Kopējā projektam ieplānotā summa ir gandrīz 3,5 miljoni latu, taču, pateicoties 2008. gadā esošajām zemajām būvniecības izmaksām, sākotnēji projektā paredzētie darbi tika veikti par daudz zemāku cenu, līdz ar to izveidojās budžeta ietaupījums, ko tagad var novirzīt papildu aktivitātēm projekta ietvaros. Līdz 2010. gada beigām tika izbūvēti 5,34 km ūdensapgādes un tik pat kanalizācijas tīklu, kas deva iespēju no jauna izveidot 210 ūdensapgādes un 177 kanalizācijas pieslēguma punktus. Diemžēl iedzīvotāji nesteidzas izmantot jaunās iespējas – līdz jūlija beigām ekspluatēti tika 82 ūdens un 81 kanalizācijas pieslēgums. Vēsma Martuzāne norāda: «No vienas puses, ir saprotams, ka cilvēki ir tik kūtri, jo pieslēgšanās viņiem jāveic par savu naudu, taču, no otras puses, ir neloģiski neizmantot iespējas, lai uzlabotu savu dzīves kvalitāti, vienlaikus dodot savu ieguldījumu grunts un gruntsūdeņu piesārņojuma samazināšanā, kā arī ūdens resursu racionālā izmantošanā.»
Papildu aktivitāšu ietvaros plānots ierīkot jaunu dziļurbumu, uzstādīt ūdenssaimniecības vadības un kontroles sistēmu, izbūvēt 3,35 km jaunu un rekonstruēt 3,3 km ūdensvada, kā arī izbūvēt 2,7 km jaunus kanalizācijas tīklus. Izbūvējot jaunos ūdensapgādes tīklus, Aizputes pilsētas centralizētajai ūdensapgādes sistēmai tiks pievienoti vēl divi dzīvojamie rajoni, kuros ūdensapgādi pašlaik nodrošina no privātīpašumā esošiem urbumiem, tādējādi uzlabojot dzīves vidi vēl 356 Aizputes pilsētas iedzīvotājiem.
Īstenojot iepriekšminētās aktivitātes, ūdensapgādes un kanalizācijas pakalpojumu pieejamība Aizputes pilsētā palielināsies attiecīgi līdz 98 un 97%.
Projekta administratīvās, finanšu un tehniskās vadības uzraudzību nodrošina Latvijas Republikas Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija.
***
UZZIŅAI
Ūdenssaimniecības pakalpojumu attīstība Aizputē
Kopējās izmaksas: Ls 3 490 996,34
No tām attiecināmās izmaksas: Ls 2 688 299,01
Tajā skaitā:
Kohēzijas fonda līdzfinansējums: Ls 2 285 054,16
Valsts budžeta līdzfinansējums: Ls 133 769,76
Finansējuma saņēmēja līdzfinansējums: Ls 269 475,09