Būvniecība Papē jau ilgstoši ir bijusi problemātiska. Interesi par jūras piekrastes apbūvi aizsargājamā dabas teritorijā izrāda daudz investoru. Pēdējos gados būvniecība ir uzņēmusi īpaši straujus apgriezienus. Daudzās jaunceltnes un būvnieku ieceres nelielajā ciemā vietējiem rada aizdomas par likuma pārkāpumiem, kas apdraud dabas vērtības un kultūrvēsturisko mantojumu. Taču būvdarbi turpinās.
Papes ciems atrodas Lietuvas pierobežā un ir daļa no dabas parka. Skaisto piekrastes ainavu iecienījuši ne tikai atpūtnieki, bet arī lietuviešu uzņēmēji. Viņi te izpirkuši zemi un sabūvējuši desmitiem modernu atpūtas namu, ziņo Nekā Personīga.
ULDIS BETS
Biedrības “PAPEI” pārstāvis
Iebraucot tikko Papes ciemā, šeit kādreiz bija smuki, lieli vītoli. Pat ne kādreiz, pagājušogad vēl pavasarī, šķiet, ja nemaldos, kas bija arī zināmā veidā.. simbolizēja Papi. Otrā pusē vēl kaut kas saglabājies, tagad viņi visi ir izzāģēti, nozāģēti.
Būvniecība šeit ir stingri regulēta, ēkām jāatbilst pašvaldības teritorijas plānojuma prasībām un jāsaglabā raksturīgās arhitektūras iezīmes. Papes apbūvei izdoti īpaši noteikumi, lai saglabātu piekrastes ciema unikālo identitāti, dabas un kultūras vērtības. Tāpēc šajos noteikumos būvniecība noregulēta līdz detaļām.
Piemēram, būvniecībā sienām drīkst izmantot koku, jumtiem — niedres vai skaidas. Būvēs jāizmanto neitrālas krāsas. Celiņu un pagalmu segumiem der grants, smiltis un citi līdzīgi materiāli. Ēkas nedrīkst būt augstākas par 8 metriem un tām nedrīkst būt vairāk par pusotru (1,5) stāvu, savukārt žogi nedrīkst būt augstāki par 120 centimetriem. Aizliegts izbūvēt ēku jumtus un bojāt zemes reljefu.
ULDIS BETS
Biedrības “PAPEI” pārstāvis
Mēs faktiski esam tagad iebraukuši Lietuvas topošajā izklaides parkā vai teritorijā, vai atpūtas un izklaides pilsētiņā.
Tomēr stingrie būvniecības noteikumi tiek regulāri pārkāpti Lai cīnītos par dabas un ainavas aizsardzību, Papes iedživotāji nodibināja biedrību “PAPEI”. Tās biedrs Uldis Bets rāda uz pārkāpumiem katrā objektā.
ULDIS BETS
Biedrības “PAPEI” pārstāvis
Ja mēs tagad paveramies uz kāpu pusi, mēs redzam, kad ir izbūvēti.. Faktiski visa zemes virskārta ir nostumta, kas nav atļauts pēc teritorijas izmantošanas un apbūves noteikumiem spēkā esošajiem. Ir paredzēts būvēt 11 vai vairāk mājas, laikam pat vairāki stāvi.
Pēc biedrības protestiem būvniecība ir apturēta. Darbi notika zemesgabalā, kas daļēji atrodas dabas lieguma zonā un kur aug īpaši aizsargājamais augs - sīpoliņu gundega.
ULDIS BETS
Biedrības “PAPEI” pārstāvis
Visa teritorija bija īpaši aizsargājamie augi, kurus nedrīkst iznīcināt, kurus ir jāsaudzē. Tagad vairs mums nav, ko saudzēt.
Šādas ar viesu mājām blīvi apbūvētas teritorijas Papes ezera piekrastē parādījušās ik pēc pārsimt metriem. Citas vēl ieplānotas.
ULDIS BETS
Biedrības “PAPEI” pārstāvis
Par cik šeit, šajos TIAN noteikumos ir rakstīts, ka žogs nedrīkst būt metāla vai atkal kaut kāda mākslīga materiāla, izņemot koks vai skali, vai kaut kas tamlīdzīgs, un tur ir barjera, kas būtībā faktiski ir tā kā iebrauktuve kaut kādā rūpnīcas teritorijā.
Viesu nams “Vitas parks” piedāvā greznus apartamentus jūras krastā. Šis atpūtas komplekss pie dabas lieguma zonas uzbūvēts pirms pāris gadiem.
Uz dažu ēku jumtiem ir uzliktas saules baterijas. Papē tas ir aizliegts.
ULDIS BETS
Biedrības “PAPEI” pārstāvis
Šie ir īstenībā tie pirmie paneļi, ko es kādā pastaigā netīšām pamanīju un par ko radās vispār tas jautājums.
Tepat blakus ieplānota līdzīga ciemata būvniecība. Darbi varētu sākties jau drīzumā.
ULDIS BETS
Biedrības “PAPEI” pārstāvis
Tur tagad ir, pagājušogad ļoti steidzīgi ir attīstījies, ir apstiprināta, Dienvidkurzmes novada domes būvvalde apstiprināja detālplānojumu, kur galā faktiski viņiem ir.. Atkal būs jaunas 10 mājas.
Dabas liegumā gar “Vitas parku” ir attīrīts mežs. Un pāris minūšu gājiena attālumā kāpās uzsliets galds ar soliņiem.
ULDIS BETS
Biedrības “PAPEI” pārstāvis
Tai dabas lieguma zonā faktiski nedrīkst pat ne zariņu nocirst, ne kociņu iznest, nekā. Visam ir jāpaliek tā, kā bija.
Bet šeit viņi ir uztaisījuši līdz kaut kādai robežai, kaut kādam meža dziļumam, līdz takai, vai teikt, ir uztaisījuši nevis dabas parku, bet pilsētas parku.
Nesen māju ciemats ir uzbūvēts divu vēsturisku arhitektūras pieminekļu — zemnieku sētu “Agatnieki” un “Jūrkalni” — aizsardzības zonā. Jaunbūves savieno bruģēts ceļš un laukumi. Bruģa segums nav atļauts, taču tas te stāv jau ilgāk nekā gadu.
ULDIS BETS
Biedrības “PAPEI” pārstāvis
Neviens šito te ceļu, kas ir neatļauts ar TIAN noteikumiem, netaisās, izskatās, ne novērst, ne likt novērst.
Viss jau ir forši, smuki, tādā ziņā, jā. Bet ok, atkal sākās, par ko mēs runājam — vai mēs runājam par noteikumu ievērošanu un dabas parka Pape saglabāšanu, autentiskumu, vai mēs uztaisam tā, lai būtu forši lietuviešiem iebraukt, lai viņiem te neputētu un viss pārējais.
Bruģēts celiņš pagājušogad stiepās arī dabas liegumā, taču pēc sūdzībām šis posms ir novākts.
Noteikumi pieļauj mājām būvēt tikai divslīpju jumtus bez izbūvēm, tomēr daļai māju tādas ir. Dažas piejūras mājas jau ir izliktas pārdošanā.
Ja iedzīvotāji nebūtu vērsušies būvvaldē, norādot uz tās pārkāpumiem, šiem gadījumiem tā arī netiktu pievērsta uzmanība. Taču — cik objektos vēl būvvalde pievērusi acis, nav zināms.
par dabas aizsardzības normu neievērošanu Dienvidkurzemes novada būvvalde jau ir nonākusi prokuratūras redzeslokā.
Pagājušā gada nogalē pēc garas sarakstes būvvalde (biedrībai) bija spiesta atzīt, ka pieļāvusi arī citas nopietnas kļūdas -, tā nav pietiekami izvērtējusi būvniecības darbus un pieļāvusi atkāpes no projektiem. citos gadījumos tā nav ievērojusi teritorijas plānojumu.
JĀNIS GRUNDBERGS
Dienvidkurzmes novada pašvaldības Arhitektūras un plānošanas daļas vadītājs
Šajā vēstulē, ko mēs esam rakstījuši atbildē biedrībai, mēs esam atzinuši, jā, ir bijušas kļūdas. Ir bijusi zināma veida paviršība.
Šādu te būvkontroli par katru objektu, izkontrolēt, nu līdz šim tas nav bijis iespējams.
Pie būvprojektu izskatīšanas mēs esam ieviesuši 4 vai 6 acu principu, nevis 2 acu, kā tas ir bijis laikā, kad šie projekti tika skatīti.
Daļa būvju ar pārkāpumiem esot mantojums no iepriekšējās būvvaldes. Lai uzlabotu vājo kontroli, turpmāk viens būvvaldes būvinspektors strādās tikai piekrastē.
JĀNIS GRUNDBERGS
Dienvidkurzmes novada pašvaldības Arhitektūras un plānošanas daļas vadītājs
NP: Cik bieži notiek tāda reāla objektu apskate klātienē?
Grundbergs: Nu vismaz reizi nedēļā būvinspektors tagad brauc uz Rucavu.
NP: Bet iepriekš?
Grundbergs: Iepriekš.. Nu es gribētu teikt — reizi mēnesī, labi ja.
Būvvaldes pieļautās neatbilstības, ko pamanījuši biedrības aktīvisti, Papes ciema būvēs nav novērstas. Cik vēl šādu objektu varētu būt, būvvaldē nezina. Šo informāciju plāno iegūt, kad būvinspektors apsekos būves.
JĀNIS GRUNDBERGS
Dienvidkurzmes novada pašvaldības Arhitektūras un plānošanas daļas vadītājs
NP: Bet par pašiem objektiem — tātad šie objekti ir tādi dabā uzbūvēti, kāds plāns ir ar tiem? Vai ir uzdots kāds termiņš, kad jānovērš?
Grundbergs: Tie, kas ir nodoti ekspluatācijā, nu diemžēl viņi ir nodoti ekspluatācijā. Tur mums nav īpaši iespēja kaut ko darīt, izņemot gadījumos, ja viņi ir kaut ko darījuši pēc nodošanas ekspluatācijā. Tādas lietas arī gadās, bet viņas ir ļoti grūti izķeramas, ja. Nu tas pats, teiksim, es varu pateikt, ka es neesmu skaņojis nevienu bruģētu celiņu vai laukumu Papes teritorijā.
NP: Tad jūs sakāt, ka iepriekš, kad tika pieņemti tie darbi, apskatīti, bija būvinspektora vizītes, tad nebija šāda risinājuma?
Grundbergs: Nevaru apgalvot jums, nevaru apgalvot.
Tam, ka ar nelikumīgajām būvēm neko nevar iesākt, nepiekrīt Ekonomikas minsitrijā. Tur uzsver būvvaldes pienākumus kontrolēt ne tikai ne tikai būvniecību, bet arī ēku ekspluatāciju.
OLGA FELDMANE
EM Būvniecības politikas departamenta direktore
Stāsts “uzbūvēts, uzbūvēts”.. šobrīd no normatīvā regulējuma viedokļa šādas tiesības pašvaldībai nav.
Būvniecība, kas neatbilst teritorijas plānojuma noteikumiem, ir patvaļīgā būvniecība, kas būtu jānovērš attiecīgi. Tas fakts, ka pašvaldība to nav pamanījusi vai būvvalde to nav pamanījusi, nelegalizē konkrētajā gadījumā patvaļīgo būvniecību.
Teritorijas plānojuma ievērošana ir būvvaldes galvenais pienākums, uzskata ministrijā. Likums neparedz, ka patvaļīgi būvniecībai varētu iestāties noilgums.
OLGA FELDMANE
EM Būvniecības politikas departamenta direktore
No Būvniecības likuma viedokļa, ja tiek konstatēta patvaļīga būvniecība, tad būvvaldei ir iespēja lemt divējādi — ja šāda būvniecība ir pieļaujama atbilstoši teritorijas plānojumam un likumam, tad var legalizēt šo patvaļīgo būvniecību, taču, ja šāda būvniecība nav pieļaujama, tad uzreiz ir faktiski uzlikts pienākums lemt par sākotnējā stāvokļa atjaunošanu.
Dienvidkurzemes būvvalde ir pakļauta novada pašvaldībai. Tur ar būvvaldes darbu ir apmierunāti un daudzo pārkāpumu rašanos pārbaudīt neplāno.
ULDIS VĀRNA
Dienvidkurzemes novada pašvaldības izpilddirektors
Kopumā mēs savu būvvaldi vērtējam pozitīvi un arī par to, kad būvvalde strādā, nu, teiksim, nu samērā efektīvi un labi, To liecina arī, teiksim, atsauksmes no uzņēmējiem, jo tieši uzņēmēji ir tie, kas visbiežāk nu vēlas kaut ko būvētu un kaut ko īstenot. Es gribētu teikt, ka mūsu būvvalde salīdzinoši ar citām būvvaldēm, varbūt ir pat mazāk birokrātiska, cenšas savus darbus izdarīt pēc iespējas īsākā laikā, panākt pretim un lieki neapgrūtināt šos cilvēkus, kas vēlas kaut ko būvēt.
Raidījums centās sazināties ar vairāku ēku īpašniekiem — Lietuvas pilsoņiem—, lai noskaidrotu, vai tur izbūvētie teritorijas plānojumā netaļautie risinājumi bija saskaņoti būvvaldē. Neviens no viņiem komentāru nesniedza.