Aizkrauklē turpmāk būs vienota ūdensapgādes un kanalizācijas sistēma

© Ojārs Lūsis

Īstenojot projektu Aizkraukles ūdenssaimniecības attīstības II kārta, kā galvenais mērķis tika izvirzīta vienotas ūdensapgādes un kanalizācijas sistēmas izveidošana Aizkraukles pilsētai un blakus esošajam Aizkraukles ciemam, kas būtiski samazinās ietekmi uz vidi un dos iespēju visiem iedzīvotājiem saņemt kvalitatīvu dzeramo ūdeni.

Uzņēmuma Aizkraukles ūdens valdes locekle Gudruna Vectirāne uzsver: «Aizkraukles ciemā izvietotās notekūdeņu attīrīšanas iekārtas bija novecojušas, un Daugavā nonāca slikti attīrīti sadzīves notekūdeņi. Ciema atrašanās Aizkraukles pilsētas tuvumā sniedza iespēju tā ūdensapgādes un kanalizācijas sistēmu pieslēgt pilsētas centralizētajai sistēmai. Kopš pagājušās vasaras visi Aizkraukles ciema notekūdeņi nonāk mūsdienīgās attīrīšanas iekārtās. Tas ir ļoti būtisks ieguldījums iedzīvotāju dzīves kvalitātes uzlabošanā, kā arī dod iespēju saglabāt tīru vidi. Esam izrēķinājuši, ka kanalizācijas kolektora un skataku rekonstrukcija samazinās lietus ūdeņu un gruntsūdeņu pieplūdi, tādējādi infiltrācija samazināsies par 8%, kas ir būtisks rādītājs.»

Pirmā ūdenssaimniecības attīstība Aizkrauklē tika uzsākt jau 1996. gadā, kad tapa tehniski ekonomiskais pamatojums, kuru līdzfinansēja Dānijas Vides aizsardzības aģentūra.

Projekta I kārtas ietvaros tika sakārtota ūdens ņemšanas vieta, izbūvētas ūdens atdzelžošanas iekārtas, rekonstruēts ūdensvada un kanalizācijas kolektors, kā arī kanalizācijas sūkņu stacija, izbūvētas jaunas notekūdeņu attīrīšanas iekārtas, iegādāts traktors un ekskavators. I kārtas investīciju projekts noslēdzās 2003. gadā līdz ar kanalizācijas tīklu rekonstrukcijas pabeigšanu.

Savukārt ES Kohēzijas fonda līdzfinansētais projekts Aizkraukles ūdenssaimniecības attīstības II kārta tika īstenots laika periodā no 2008. līdz 2010. gadam. Projekts ietvēra: ūdensapgādes tīklu rekonstrukciju 4,35 km garumā, Aizkraukles ciema pieslēgšanu pilsētas ūdensapgādes sistēmai (izbūvējot ūdensvadu 1,60 km garumā), kanalizācijas tīklu sakārtošanu, izbūvējot jaunu kanalizācijas kolektoru Jaunceltnes ielā 1,69 km garumā, saimnieciskās kanalizācijas rekonstrukciju (100 kanalizācijas skataku uz izvadiem no ēkām un 0,19 km kanalizācijas tīklu nomaiņa), Aizkraukles ciema kanalizācijas sistēmas paplašināšanu 20 māju pieslēgšanai un ciema kanalizācijas sistēmas pieslēgšanu pilsētas kanalizācijas sistēmai, izbūvējot 2 KSS, spiedvadu 2,56 km un pašteces kanalizāciju 1,25 km garumā.

2009. gadā projektā tika iekļauta arī kanalizācijas kolektora un vienas kanalizācijas pārsūknēšanas stacijas izbūve Baznīcas ielā, kas nodrošina vēl 20 individuālajām mājām iespēju pieslēgties centralizētajai kanalizācijai. Līdz ar ietaupījumu, kas radās, īstenojot projektu, 2010. gadā tika izsludināts iepirkums jaunām komponentēm: Lāčplēša ielas ūdensvada un kanalizācijas rekonstrukcijai, 3 posmu kanalizācijas rekonstrukcijai Jaunceltnes ielā, jauna ūdensvada un kanalizācijas tīkla un 1 KSS izbūvei Baznīcas ielā un iekšpagalmu tīklu rekonstrukcijai Purvciemā. Gudruna Vectirāne norāda: «Arī pēc pieminētā līguma izpildes palika pāri līdzekļi, kurus plānojam ieguldīt pagasta veco tīklu rekonstrukcijai.»

ES Kohēzijas fonda līdzfinansēto projektu Aizkraukles ūdenssaimniecības attīstības II kārta pilnībā plānots pabeigt līdz 2012. gada beigām. Projekta finanšu, tehniskās un administratīvās vadības uzraudzību projektam nodrošina Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija.

***

UZZIŅAI

Projekta kopējās izmaksas 2 497 613,36 LVL

Tai skaitā:

- Kohēzijas fonda ieguldījums 1 570 890,55 LVL

- Valsts budžeta ieguldījums 199 283,43 LVL

- Pašvaldības ieguldījums 75 942,55 LVL

Svarīgākais