Sestdiena, 20.aprīlis

redeem Mirta, Ziedīte

arrow_right_alt Latvijā \ Reģionos

Kurzemes acu centrs Ventspils slimnīcā kļūst arvien modernāks

© Publicitātes foto

Attīstot acu slimību diagnostiku un ārstēšanu, 2014. gadā Ziemeļkurzemes reģionālajā slimnīcā Ventspilī tika izveidots Kurzemes acu centrs. Četru gadu laikā Kurzemes acu centrs ir ievērojami attīstījies, jo ir iegādātas modernas diagnostiskās iekārtas, t.sk. arī par Ventspils pilsētas domes finansējumu, kā arī mērķtiecīgi strādāts, lai piesaistītu kvalificētus speciālistus – operējošus oftalmologus.

Ņemot vērā augošo pieprasījumu Kurzemes acu centrā gan ambulatoriem, gan arī stacionāra pakalpojumiem, tika veiktas būtiskas izmaiņas pakalpojumu pieejamības nodrošināšanai Kurzemes iedzīvotājiem. Tika piesaistīti jauni speciālisti, palielināts piedāvāto pakalpojumu klāsts, kā arī samazināts gaidīšanas laiks ambulatoro un stacionāra pakalpojumu sniegšanai. Tāpat 2018. gadā tika veiktas investīcijas Kurzemes acu centrā, iegādājoties papildu instrumentu komplektus un vienreiz lietojamos materiālus kataraktas operācijām.

Arī 2019. gadā ir plānots turpināt investēt acu centra attīstībā un ir plānots iegādāties fakoemulsifikācijas iekārtu operāciju zālei, izveidot vēl vienu pacientu apskates kabinetu ambulatorajai pieņemšanai, portatīvo autorefraktometru kvalitatīvu pakalpojumu nodrošināšanai bērniem un instrumentus glaukomas operāciju veikšanai. Tāpat 2019. gada 1. ceturksnī ir plānots izveidot acu kabinetu slimnīcas filiālē Talsos un uzsākt pieņemšanu pie oftalmologa reizi nedēļā. Ziemeļkurzemes reģionālā slimnīca Veselības ministrijas stratēģiskajā plānā kā vienu no prioritārām specializācijām ir norādījusi oftalmoloģiju, tādēļ aktīvi tiek strādāts, lai slimnīcā šo profilu attīstītu.

Ziemeļkurzemes reģionālajā slimnīcā Ventspilī šobrīd pastāvīgi ambulatorās pieņemšanas veic oftalmoloģe Gunta Vintere, kā arī uz Ventspili pārcēlās un 2018. gada oktobrī Kurzemes acu centrā darbu uzsāka divi jauni operējoši oftalmologi - Kaspars Ozols un Mārtiņš Ābelītis. Šobrīd oftalmologs Kaspars Ozols pieņem ambulatori arī bērnus no sešu gadu vecuma, savukārt Dr. Ābelītis ambulatori pieņem pacientus, sākot no 18 gadu vecuma. Šā gada decembrī slimnīcā darbu uzsāka arī optometriste Laura Fārenhorste. Kurzemes acu centrs plāno paplašināt savu darbību arī nākotnē, tāpēc slimnīca ir noslēgusi stipendiju līgumu ar topošo oftalmoloģi O. Muhinu, kura uzsāks darbu Kurzemes acu centrā 2022. gada rudenī.

Neapšaubāmi būtiska ir redzes traucējumu atjaunošana arī gados vecākiem iedzīvotājiem, kam redzes bojājumi apgrūtina dzīvot pilnvērtīgu dzīvi, tādēļ būtiski ieguldījumi veikti kataraktas un glaukomas operāciju pieejamības nodrošināšanai. 2017. gada februārī kataraktas operācijas uzsākām veikt sestdienās, rezultātā samazinot gaidīšanas laiku no trim līdz diviem gadiem. Tas bija iespējams, piesaistot kvalificētus speciālistus no Rīgas. Līdz šī gada 1. decembrim Kurzemes acu centrā veiktas 957 kataraktas operācijas. Plānots, ka šogad veiktais kataraktas operāciju skaits pārsniegs iepriekšējā gadā paveikto, kad pavisam tika veiktas 1123 operācijas. Pavisam drīz plānots uzsākt arī glaukomas ārstēšanu un operācijas, kuras veiks oftalmologs Kaspars Ozols. Līdz šim glaukomas operācijas bija pieejamas tikai Rīgā.

Jāatzīmē, ka, sākot ar šī gada pavasari, Kurzemes acu centrā tiek veiktas arī intravitreālas injekcijas. Intravitreālās injekcijas veic abi jaunie oftalmologi - Kaspars Ozols un Mārtiņš Ābelītis. Intravitreālās injekcijas ir Eiropas Savienības valstīs plaši lietota ārstēšanas metode oftalmoloģijā, kas nodrošina maksimāli augstas koncentrācijas dažādu zāļu piegādi acs audiem, pasargājot pārējo organismu no toksiskās ietekmes un blaknēm vai tās būtiski samazinot. Intravitreālas injekcijas mūsdienās uzskatāmas par tīklenes slimību ārstēšanas pamatmetodi.

Kurzemes acu centra darbības novērtēšanas procesā, izvērtējot attīstības virzienu, 2018. gadā tika veikta arī virkne kvalitātes uzlabošanas pasākumu esošajiem pakalpojumiem dažādu risku mazināšanai, piemēram, ierīkotas divas atsevišķas pacientu apskates telpas, kurās pacientu ceļi pirms un pēc operācijas nekrustojas, palielināts medicīnas personāla nodrošinājums operāciju laikā, nodrošinātas papildu pastāvīgās rezerves instrumentiem, pagarinātas pauzes starp operācijām, tādējādi nodrošinot iespēju bez pārliecīgas steigas un stresa sagatavot operāciju zāles nākamajam pacientam, u.c. lietas.

Kurzemes acu centra oftalmologi aicina rūpēties par savu redzi un regulāri veikt profilaktiskās redzes pārbaudes, jo, laikus konstatējot redzes traucējumus, 85% gadījumu tie ir novēršami un ārstējami. Slimnīcas mērķis ir nodrošināt valsts līmeņa kvalitatīvus oftalmoloģiskos pakalpojumus ne tikai Ziemeļkurzemes, bet visas Latvijas iedzīvotājiem un turpināt samazināt gaidīšanas rindas gan ambulatorai, gan stacionārai palīdzībai.