Līdz ar ūdensvada un kanalizācijas tīklu būvdarbu noslēgšanos Ventspilī Robežu ielas posmā no Graudu līdz Rotas ielai un svinīgu rekonstruētās ielas atklāšanas pasākumu oktobra beigās noslēgumam tuvojas Eiropas Savienības Kohēzijas fonda līdzfinansētais projekts Ūdenssaimniecības attīstība Ventspilī, VI kārta Nr. 5.3.1.0/16/I/005.
Robežu ielā nodrošināti pieslēgumi 29 mājām
Jau pagājušajā gadā projekta Ūdenssaimniecības attīstība Ventspilī, VI kārta ietvaros tika veikti būvdarbi četros objektos, savukārt Robežu ielas posmā no Graudu līdz Rotas ielai ūdensvada un kanalizācijas tīklu paplašināšanas būvdarbi uzsākti šā gada martā - līdz oktobra sākumam tika veikta kanalizācijas tīklu paplašināšana 1,4 km garumā, ūdensvada tīklu paplašināšana 1,1 km garumā, kā arī izbūvēta jauna kanalizācijas sūkņu stacija un atjaunots asfaltbetona segums virs kanalizācijas tīkliem. Robežu ielas būvdarbu rezultātā centralizētie kanalizācijas un ūdensapgādes pakalpojumu pieslēgumi nodrošināti 20 mājām pilsētas pusē, kā arī 9 mājām Ventspils novada pusē.
Ūdenssaimniecības attīstības projektos 2014.-2020. gada ES struktūrfondu plānošanas periodā ir ne tikai jāizbūvē jauni kanalizācijas un ūdensvada tīkli, bet arī jāsasniedz noteikti projekta mērķi - pie izbūvētiem kanalizācijas tīkliem ir jāpieslēdz mājsaimniecības ar 130 iedzīvotājiem, un tas jāveic 5 gadu laikā no projekta uzsākšanas. Līdz ar to faktiski projekts noslēgsies līdz ar šī mērķa sasniegšanu, bet tam jārealizējas ne vēlāk kā līdz 2022. gada martam.
Kopējās projekta izmaksas ir 895 511 eiro, tajā skaitā ES Kohēzijas fonda līdzfinansējums attiecināmām izmaksām 335 472 eiro, pārējās izmaksas sedz pašvaldības SIA Ūdeka.
Ieguldījums vairāku gadu garumā
Ventspilī mērķtiecīgi tiek apgūti Eiropas Savienības fondu līdzekļi un īstenots ūdenssaimniecības attīstības projekts vairākās kārtās jau kopš 2000. gada. Šo gadu laikā ieguldīts liels darbs iedzīvotāju dzīves kvalitātes uzlabošanā - uzbūvēta gan dzeramā ūdens atdzelžošanas stacija, kas nodrošina nemainīgi augstus ūdens analīžu rezultātus, gan notekūdeņu attīrīšanas ietaises, kas nodrošina attīrītu notekūdeņu novadīšanu Baltijas jūrā, un veikta ūdensvada un kanalizācijas tīklu paplašināšana un pārbūve vairāk nekā 230 ielu posmos, vienlaikus vairumā ielu posmu sakārtojot un uzlabojot arī ielu infrastruktūru, izbūvējot jaunu segumu, ietves, iebrauktuves, lietus kanalizācijas novadsistēmas, ierīkojot apgaismojumu, sakārtojot apmales.
Ventspils ūdensvada, kanalizācijas un lietus kanalizācijas tīklu kopgarums, kas pārbūvēti vai paplašināti, izmantojot ES finansējumu, laikā no 2003. līdz 2018. gadam, šobrīd sasniedz jau 235 kilometrus, un kvalitatīvi ūdenssaimniecības pakalpojumi pieejami 98,5% pilsētas iedzīvotāju. Šo gadu laikā ūdenssaimniecības attīstībai Ventspilī ir piesaistītas investīcijas vairāk nekā 83,4 milj. eiro apmērā, no kā 41 milj. eiro ir ES (Kohēzijas un ISPA fondu) līdzfinansējums.
Izvēlies krāna ūdeni
Ventspilī dzeramo ūdeni iegūst no 11 artēziskajiem urbumiem (līdz pat 70 metru dziļumā) Tārgales pagastā Ogsilā 14 km attālumā no pilsētas. Lai ventspilnieku mājās no krāna tecētu visaugstākās kvalitātes dzeramais ūdens, Ūdeka to attīra dzeramā ūdens atdzelžošanas stacijā. Ventspils centralizētā ūdens analīžu rezultāti kopš 2005. gada, kad tika izbūvēta dzeramā ūdens atdzelžošanas stacija, ir nemainīgi augsti, un tie pat ir būtiski labāki par pieļaujamām normām. Dzeramā ūdens atdzelžošanas stacijā ūdens attīrīšanas procesā tiek izmantots tikai gaiss, tādējādi nodrošinot videi draudzīgu un cilvēkam nekaitīgu ūdens attīrīšanas procesu.
Pašvaldības SIA Ūdeka ventspilniekiem nodrošina tīra un kvalitatīva ūdens piegādi un savas atbildības robežās tā kvalitāti kontrolē un regulāri pārbauda.
Ventspils ūdens kvalitāti novērtē arī pilsētas iedzīvotāji - gan 2016., gan 2017. gadā sabiedriskās domas pētījumu centra SKDS veiktajās aptaujās 96% ventspilnieku norādījuši, ka ir apmierināti ar pašvaldības SIA Ūdeka piegādātā ūdens kvalitāti, un iedzīvotāju skaits, kas norāda, ka ikdienā uzturā pārsvarā lieto krāna ūdeni, ir nemainīgi augsts - kopš 2012. gada tas turas virs 70%.
Svarīgi izmantot sniegtās iespējas
Lai no pazemes ņemtais un dzeramā ūdens atdzelžošanas stacijā attīrītais ūdens nezaudētu savu kvalitāti ceļā pie patērētājiem, būtiska nozīme ir sakārtotai tīklu sistēmai, taču viens ir sniegtā iespēja un padotie atzari, kas izbūvēti, pateicoties ES līdzfinansējumam, bet otrs - faktiskie pieslēgumi, kam nepieciešami arī pašu iedzīvotāju ieguldījumi.
Ūdenssaimniecības pakalpojumu pieejamība lielākajā daļā pilsētas nodrošina iespēju iedzīvotājiem atvieglot savu ikdienas dzīvi, lietojot tīro un kvalitatīvo pilsētas ūdeni, kā arī izvairīties no liekām raizēm par decentralizēto kanalizācijas sistēmu pārveidošanu, uzlabošanu un zināmu investīciju veikšanu, lai nodrošinātu to atbilstību jaunajiem Ministru kabineta noteikumiem Nr. 384 Noteikumi par decentralizēto kanalizācijas sistēmu apsaimniekošanu un reģistrēšanu, kas nosaka, ka, sākot ar 2022. gada 1. janvāri, nekustamā īpašuma saimnieks ir atbildīgs par to, lai tā īpašumā esošā decentralizētā kanalizācijas sistēma (krājtvertne, septiķis vai bioloģiskās attīrīšanas iekārtas) darbotos atbilstoši vides aizsardzības prasībām.
Neapstāties pie paveiktā
Lai gan pēc projekta VI kārtas realizēšanas varētu teikt, ka ir izdarīts viss, kas iecerēts, un jaunu tīklu izbūve tuvākajos gados netiek plānota, droši var apgalvot, ka nekas nav beidzies.
Ūdeka šā gada septembrī iesniedza Vides un reģionālās attīstības ministrijai savus priekšlikumus tālākai ūdenssaimniecības uzlabošanai Ventspilī, kam varētu piesaistīt Kohēzijas fonda finansējumu 2021.-2027. gada plānošanas periodā. Ievērojot ministrijas izvirzītos pamatnosacījumus, priekšlikumos šobrīd tika iekļauti arī pasākumi, kas ir nozīmīgi sadzīves kanalizācijas savākšanai, pārvadei un novadīšanai Baltijas jūrā, tas ir, jaunas attīrīto notekūdeņu izlaides caurules izbūve Baltijas jūrā, maģistrālo kanalizācijas kolektoru pārbūve un kanalizācijas un ūdensvada tīklu pārbūve.
Tehnoloģijas attīstās strauji, un uzņēmums centīgi ik gadu uzlabo sniegto pakalpojumu kvalitāti, domājot gan par klientu ērtībām, gan arī resursu efektivitātes pastāvīgu uzlabošanu, gan pakalpojumu nepārtrauktu nodrošināšanu. Lielā mērā pateicoties tieši izvēlētajai pieejai un izmantotajām iespējām Ventspils ūdenssaimniecības attīstībā, Ventspils ir kļuvusi mūsdienīgāka, sakārtotāka, tīrāka un ar potenciālu tādai būt ilgtermiņā.