Jūrmalā publiskos pilsētas brīvības stāstus

 
©Elmārs Rudzītis, F64 Photo Agency

Rīt, 11. oktobrī, Jūrmalas pilsētas muzejā, sagaidot Latvijas simtgadi, atklās izstādi Jūrmalas Brīvības stāsti, kas vēstīs par brīvības centieniem Jūrmalā 20. gadsimta garumā.

Jūrmala, līdz ar citām Latvijas lielajām pilsētām piedalās 2018. gadā uzsāktajā vērienīgajā Latvijas simtgades projektā No Brīvības līdz brīvībai. Brīvības stāsti Latvijas pilsētās. Latvijā ir vairāk nekā 60 ielas, bulvāri un laukumi, kam dots Brīvības vārds. Jūrmala ir īpaša ar to, ka tajā savulaik ir bijušas divas ielas, kas nesušas Brīvības vārdu - Brīvības iela Slokā, kas nu ir Tirzas iela, un Brīvības prospekts, kas pastāv vēl šodien - no Bulduriem līdz Dzintariem. Tās nelepojas ar izcilu personu dzīvesvietām vai arhitektūras pieminekļiem, bet aizved pie Jūrmalas brīvības vēsturei nozīmīgām vietām - kapteiņa Pauļa Zolta kaujas vietas un Lielupes tilta. Izstādes Jūrmalas Brīvības stāsti moto ir 18. gadsimta baltvācu domātāja Johana Georga Eizena teiktais: «Brīvības satversme ļauj man visu ar prieku sākt pašam no sevis», jo brīvība, cita izcila domātāja, Jesajas Berlina vārdiem, «…ir brīvība, nevis vienlīdzība vai taisnīgums, vai taisnība, vai laime, vai tīra sirdsapziņa».

Izstāde veltīta jūrmalniekiem, vēsta par Jūrmalu un tās iedzīvotājiem. Tā stāsta par brīvības centieniem Jūrmalā no 1905. gada līdz mūsdienām, par dažādu tautību cilvēkiem un par dažādiem ceļiem, kā viņi nonākuši Jūrmalā, kļūstot par daļu no pilsētas vēstures. Izstādi veido cilvēku un lietu stāsti - tie, kas uzkrāti muzeja krājumā, un arī tādi, ar kuriem jūrmalnieki dalījušies, paši kļūstot par izstādes līdzautoriem. Savus dzīves un brīvības stāstus, ģimenes relikvijas muzejam uzticējušas daudzas ģimenes.