"Mēs vienmēr esam izpratuši novadu reformas būtību – izveidot ekonomiski attīstīties spējīgas administratīvās teritorijas ar vietējām pašvaldībām, kas nodrošinātu kvalitatīvu pakalpojumu sniegšanu iedzīvotājiem.
Olaines novads teritorijas ziņā ir viens no lielākajiem, un mūsu darbs ir virzīts uz to, lai vienlīdz dinamiska attīstība notiktu kā pilsētā, tā arī tai piegulošajās teritorijās," saka Olaines novada domes priekšsēdētājs Jānis Pavlovičs. Par prioritātēm domes turpmākajā darbībā, ekonomisko attīstību, izglītību – turpmākajā intervijā.
– Kādas pārmaiņas Olaines novada domē ir ienesušas šīs vasaras pašvaldību vēlēšanas un teritoriālā reforma?
– Novadi ir vajadzīgi, lai risinātu dažādas sadzīviskas problēmas, un, koncentrējot cilvēku resursus un naudas līdzekļus, mēs varam izdarīt vairāk. Protams, apvienošanai ir gan savi plusi, gan mīnusi, jo mūsu gadījumā tā nenotika brīvprātīgi un līdz ar to sadzīvisko problēmu risināšana brīžiem nenotiek tik vienkārši, kā gribētos. Tomēr, ņemot vērā, ka esam kompakta teritorija, izteikts centrs un Olaines pilsētas vēsture cieši saistīta ar Rīgas tuvumu, ir nepieciešama dinamiska un pārdomāta attīstība, kas sevī ietver sakārtotu infrastruktūru, izglītības iespējas, sportu, sociālo aizsardzību.
Šobrīd esam izveidojuši pašvaldības administrāciju, būvvaldi un citas administratīvās struktūras, esam sakārtojuši darbu mūsu izglītības un kultūras iestādēs. Vēl dažas dienas, līdz ievēlēsim bāriņtiesu, un tad sava novada robežās varam sākt strādāt. Ikdienišķo darbu esam organizējuši tā, ka cilvēki zina, kur vērsties viņiem svarīgajos jautājumos, un jaunā kārtība problēmas nerada.
– Konkretizējiet, lūdzu, galvenos jaunās novada domes uzdevumus un prioritāros darbus!
– Mūsu prioritātes lielā mērā neatšķiras no vispārējām prioritātēm valstī – tās šodien ir izglītība un sociālā aizsardzība. Ar atvieglojumu varu teikt, ka jautājumos, kas skar izglītību, lielu problēmu mums nav. Olainē darbojas piecas pirmsskolas izglītības iestādes, viena no tām ir privātā, divas vidusskolas un koledža. Neesam likvidējuši pamatskolu Jaunolainē, lai gan ekonomiski izdevīgāk būtu to darīt. Bērniem ir iespēja mācīties tuvu pie mājām, apmeklēt interešu izglītības pulciņus.
Kas attiecas uz sociālo aizsardzību, esam gatavi pieņemt jaunus saistošos noteikumus, lai neatkarīgi no tā, vai persona, kurai nepieciešama palīdzība, dzīvo Olainē vai kādā pagastā vai ciemā, var šo palīdzību saņemt tādā apmērā, kādā tā nepieciešama. Ekonomiskās krīzes apstākļos sociālā palīdzība ir jo sevišķi nozīmīga. Savulaik Olaines pilsēta sociālajiem pabalstiem tērējusi vairāk naudas nekā viens otrs rajons – vairāk nekā 200 tūkstošus latu. Mums ir pansionāts, ko pilnībā uztur pašvaldība.
Olaine ir viena no sakārtotākajām Latvijas pilsētām – mums ir apjumta slidotava, baseins, pilnībā nosiltinātas visas izglītības iestādes, rindas uz bērnudārzu faktiski nav bijis. Vēlamies, lai arī novadā būtu tāpat. Bērnudārzam Jaunolainē tiek celta piebūve – būs sešas jaunas grupiņas, un dubultosies bērnu skaits – plānojam, ka nākamajā gadā būs vieta vēl simt bērniem. Turpināsim kohēzijas fondu piesaisti mazākajiem ciemiem, lai sakārtotu ūdensapgādi un kanalizāciju.
– Kā liecina pašvaldības mājaslapā pieejamā informācija, 2009. gada Olaines novada budžeta plāns paredz Ls 9 602 159 lielus ieņēmumus. Cik liels ir pamatbudžeta ieņēmumu kritums, salīdzinot ar pagājušo gadu? Kā izdodas sabalansēt līdzekļus?
– Ieņēmumu daļa veselas divas reizes tikusi koriģēta, un, salīdzinot ar pagājušo gadu, kritums ir 17 procentu.
Saimniekojot mēģinām mīkstināt to negatīvismu, kas valda valstī, un rūpīgi sabalansēt vajadzības un iespējas, izskatot katru pozīciju. Mūzikas un mākslas skolā, kurā mācās 211 bērnu, saglabājām visas programmas, piešķirot papildu finansējumu 9 tūkstošu latu apmērā, nākamgad piešķirsim 15 tūkstošus. Sporta skolā diemžēl atlaida četrus cilvēkus, kuri tur strādāja pusslodzes darbu – mēs paši viņus finansējam, lai bērniem un jauniešiem būtu iespēja nodarboties ar dažādiem sporta veidiem. Diemžēl nebūs vairs tik daudz naudas jauniešu projektiem, bet interešu izglītību pārsvarā saglabāsim, jo ir ļoti svarīgi, lai bērniem būtu iespēja kvalitatīvi un lietderīgi aizpildīt savu brīvo laiku un apgūt ko jaunu. Tāpat esam pārskatījuši vairākus projektus un no dažiem atteikušies, piemēram, sporta halles būvniecības. Mums ir trīs sporta zāles, lai ceturtā mazliet pagaida.
– Olaines novadā, par spīti nebūt ne vieglajiem laikiem, notiek attīstība, piemēram, neraugoties uz atkārtotu valsts finansējuma samazinājumu veselības aprūpes jomā, Olaines veselības centrs cenšas dažādot un papildināt savu pakalpojumu klāstu. Kurās jomās vēl ir jūtama izaugsme, un kā dome to var stimulēt?
– Ja iestādei ir iespēja sniegt laba līmeņa pakalpojumus, mūsu pienākums ir palīdzēt un atbalstīt. Veselības centram piešķīrām dienesta dzīvokli, lai ārsts varētu šeit dzīvot un strādāt ar pacientiem.
Runājot par ekonomisko attīstību un mūsu uzņēmējiem, redzam, ka interese par Olaini no viņu puses ir liela. Gan pagājušajā gadā, gan šogad mēs esam pārdevuši vai iznomājuši vairākus zemes gabalus jaunu uzņēmumu veidošanai. Pērn šādā veidā radās divi pilnīgi jauni uzņēmumi, un šogad un nākamgad būs vēl divi. Tātad aptuveni 100 jaunu darba vietu, kas ir ārkārtīgi būtiski ne tikai iedzīvotājiem, bet arī domei. No savas puses cenšamies maksimāli samazināt jebkādu birokrātiju, operatīvi risinām uzņēmēju priekšlikumus un radušos jautājumus. Manuprāt, labvēlīgus nosacījumus biznesa attīstībai Olainē rada arī infrastruktūra – sakārtota ūdenssaimniecība, centralizēta ūdens apgāde, kanalizācijas sistēma, elektrība, gāze, ceļi – tas viss ir kompakts un tepat blakus. Mēs arī piemērojam atlaides īpašuma nodoklim, jo, kā rāda dzīves pieredze, pašvaldība nav tikai tīra politika – pirmām kārtām jābūt cilvēcībai savstarpējās attiecībās un mākai saprātīgi rīkoties ar piešķirtajām pilnvarām.
– Kādus mērķus Olaines novada dome izvirzījusi nākotnei?
– Mūsu prioritāte ir iedzīvotāji – lai gan maziņš, gan liels šeit var saņemt kvalitatīvus pakalpojumus, justies droši un komfortabli. Nākotnē es gribu redzēt un arī redzu tādu Olaini, kuras iedzīvotājiem ir stabils darbs, viņu bērni var iet uz skolu pa apgaismotu ielu un nebaidīties vakarā braukt mājup arī ar pēdējo vilcienu, kur ir daudzveidīgas un kvalitatīvas brīvā laika pavadīšanas iespējas. Olainei jābūt sakārtotai, drošai, ērtai un labvēlīgai videi, kurā ir patīkami dzīvot, strādāt un mācīties!