Salaspilī sola pretēji likumam

© Dmitrijs SUĻŽICS, F64 Photo Agency

Lai gan valdībā jau apmēram piecus gadus ir atbalstīts un diskutēts likumprojekts par izmaiņām dalītā īpašuma regulējumā, nosakot, ka turpmāk nebūs pieļaujama dzīvojamo māju būvniecība uz citām personām piederošas zemes, tomēr Salaspils novada dome, ignorējot likuma stāšanos spēkā, vēl turpināja slēgt pašvaldības zemes nomas līgumus ar iedzīvotājiem, apsolot, ka dzīvojamo ēku uz tās būvēt drīkstēs.

«Šogad sākām īrēt no pašvaldības zemi, un tikai tad mums tika pateikts, ka dzīvojamo ēku, kā bija iecerēts, uz tās šobrīd būvēt nevarēsim,» situāciju skaidro Salaspils iedzīvotājs Aivars Migla, kura sieva Dace Sordo ir noslēgusi pašvaldības zemes nomas līgumu ar Salaspils novada domi.

Māju būvēt neļauj

«Salaspils būvvalde mums nevar izsniegt būvatļauju, jo ir mainīts likums, ka uz nomātas zemes dzīvojamo ēku būvēt nedrīkst,» savu stāstu turpina Aivars Migla. «Šobrīd esam panākuši risinājumu, ka zemi izpirksim, un tikai tad varēsim sākt domāt par mājas celtniecību. Bija domāts, ka māju būvēsim, kamēr zemi īrējam, tad pārdotu dzīvokli un par iegūto naudu mēs varētu zemi izpirkt. Tagad ir iznācis otrādi - vispirms būsim spiesti izpirkt zemi un tikai tad domāt par būvniecību.»

Likuma maiņa

Tieslietu ministrijā likuma normu skaidro ar nepieciešamību risināt problēmas, kas rodoties gadījumos, kad zeme piederot vienam īpašniekam, bet dzīvojamā māja - citam. Piemēram, varot būt gadījumi, kad ģimene, kas nopirkusi dzīvokli ēkā, kas būvēta uz nomātas zemes, pēc nomas līguma beigām var zaudēt savu mājokli. Līdz ar apbūves tiesību ieviešanu šādas situācijas vairs nebūšot iespējamas, jo uz svešas zemes uz līguma pamata varēšot celt un lietot vienīgi nedzīvojamas ēkas un būves.

Lai zemes un ēkas īpašnieki dalītā īpašuma gadījumos varētu laikus sagatavoties likuma normas ieviešanai, tika paredzēts, ka likums stājas spēkā šā gada janvārī, taču Salaspilī dome turpināja slēgt zemes nomas līgumus ar iedzīvotājiem, sakot, ka tas tiekot darīts, lai varētu celt dzīvojamo māju.

Salaspils novada būvvaldes vadītājs Valērijs Sičovs uzsvēra, ka, lai gan oficiāli šogad nav pieņemts neviens lēmums atteikt dzīvojamo ēku būvniecību uz nomātas zemes, tomēr cilvēki ir zvanījuši un jautājuši par šādu iespējamību: «Ja tas ir zemes nomas līgums un būvatļauja ir izsniegta, tad, protams, mēs ļaujam, lai cilvēki pabeidz iesākto būvniecību, taču, ja nav paspēts izņemt būvatļauju, kaut arī zeme tiek nomāta kopš 2015. vai 2016. gada, tad nāksies pieņemt lēmumu par būvniecības atteikumu.»

Pretēji likumam turpina slēgt līgumus

Kā liecina Rīgas Apriņķa Avīzes rīcībā esošā informācija, Salaspils iedzīvotājiem savrupmājas būvniecībai iznomāti vairāki zemesgabali jau pēc likuma stāšanās spēkā. Pēdējais Salaspils novada domes lēmums par līguma slēgšanu par zemesgabala Budeskalnu ielā 15a nomu uz desmit gadiem ar apbūves tiesībām savrupmājas būvniecībai ir datēts ar 2017. gada 12. oktobri.

Līgumi, nosakot zemes nomas maksu 1,5% no zemes kadastrālās vērtības, ir noslēgti šā gada jūlija beigās Budeskalnu ielā 15b, augustā - Budeskalnu ielā 15c. Nomas līgumā paredzēts, ka nomniekam viena gada laikā ir jāiesniedz savrupmājas būvniecības iecere un jāsaņem būvatļauja, savukārt divu gadu laikā ir jāuzsāk būvdarbi.

Salaspils mēram atbilžu nav

Salaspils novada pašvaldības Sabiedrisko attiecību daļas pārstāve Ginta Zēberga skaidro, ka laikā no 2004. gada līdz šim brīdim Salaspils novada pašvaldība ir noslēgusi 20 zemes nomas līgumu, kuros paredzētas nomnieka tiesības uz iznomātās zemes veikt dzīvojamo ēku būvniecību. Atbildēt precīzi, uz cik iznomātajiem zemesgabaliem ir realizēti savrupmāju būvniecības projekti, domes speciāliste nevarēja, taču 13 gadījumos esot izsniegtas būvatļaujas.

Salaspils mērs Raimonds Čudars (Vienotība), kurš ir paraksta tiesīgā persona un līgumu slēdzējs, pēc vairākkārtīgiem mēģinājumiem iegūt skaidrojumu, kāpēc turpinājās pašvaldības zemju iznomāšana privātmāju celtniecībai, lai gan likums to vairs neparedz, uz žurnālistes jautājumiem neatbildēja. Neatbildēti palika arī jautājumi par to, kas notiks ar tiem zemes nomniekiem un viņu iznomātajām zemēm, kuri nav paspējuši izņemt būvatļaujas.

Tiesu darbi var dārgi maksāt

Salaspils domes deputāts Ernests Moisejs (NA) izsaka savu neizpratni par domes vadītāja R. Čudara rīcību, turpinot slēgt pašvaldības zemes nomas līgumus un solot cilvēkiem uz tiem privātmāju apbūvi: «Izskatās, ka Salaspils novada domes administrācija, tajā skaitā domes priekšsēdētājs Raimonds Čudars un viņa pirmais vietnieks Raivis Anspaks, kas ir juristi, iedzīvotāju doto uzticības mandātu tērē visai apšaubāmā veidā. Pēdējā pusgada laikā jau vairākkārt viņi ir centušies nodemonstrēt, ka Latvijas valsts likumi viņiem nav rakstīti. Ja kāds no šiem zemju nomniekiem vērsīsies tiesā, pieļauju, ka nodokļu maksātāji par šo juridisko nekompetenci dārgi samaksās.» .



Latvijā

Apelācijas sūdzību par pirmās tiesas spriedumu, ar kuru bijušajam Saeimas deputātam Jānim Ādamsonam par spiegošanu Krievijas labā piespriests cietumsods uz astoņiem gadiem un sešiem mēnešiem Rīgas apgabaltiesa plāno turpināt skatīt 2025.gada 13.janvārī plkst.10, aģentūra LETA noskaidroja tiesā.

Svarīgākais