Motociklistam par sabrauktām četrām puķītēm draud 12 tūkstošu latu sods

© Publicitātes foto

Par četru ziediņu – jūrmalas dedestiņu – sabraukšanu ar motociklu dabas lieguma teritorijā kādam ventspilniekam draud 12 tūkstošu latu naudas sods un pieci gadi aiz restēm.

Kāpu izbraukāšanas lietu Ventspils tiesa sāka skatīt vakar. Tiesas priekšā stājās 28 gadus vecs ventspilnieks, kaut arī kāpu izbraukāšanā ar motocikliem piedalījās pieci cilvēki. Pārējos policija vēl meklē.

Pārkāpums Ventspils novada piekrastē, dabas lieguma Ovīši teritorijā notika pagājušā gada septembrī. Valsts vides inspektors Raits Čakstiņš tiesā liecināja – inspektori jau augusta beigās no tuvējā ciema iedzīvotājiem saņēma signālus, ka dabas lieguma teritorijā izbraukā kāpas. Pārbaudot saņemto informāciju, inspektori drīz vien konstatēja, ka četru motociklu grupējums braukā pa priekškāpas virspusi, proti, nevis pa liedagu, bet pa augu segu, izpostot augsni un ekosistēmu. Tajā reizē nevienu noķert neizdevās, taču noskaidrots, ka trīs līdz piecu motociklu grupējums ir no Ventspils un viņi šeit braukājot regulāri. Kārtējā teritorijas apsekošana 6. septembra pēcpusdienā vainagojās panākumiem – vides aizstāvji konstatēja, ka dabas lieguma teritorijā pa kāpu brauc pieci motocikli. Uz inspektora norādi apstāties motociklisti nereaģēja un devās Ventspils virzienā. Vēlāk pēc pēdām izsekots, ka viņi pa kāpu aizbraukuši līdz pat Ventspilij – vairāk nekā 20 kilometrus.

Tika nolemts lūgt valsts policijas palīdzību, kas konkrētā vietā motociklistus apstādinātu. Taču pārpratuma dēļ policijas patruļa pārkāpējus gaidīja nepareizā vietā. Tomēr, pateicoties inspektoru uzņemtajam video un fotogrāfijām, policijai vēlāk izdevās noskaidrot viena vaininieka personību, kuram inkriminēts 115. pants par īpaši aizsargājamo augu bojāšanu. Izmeklēšana vēl turpinās, lai notvertu pārējos.

Kad tvarstīšanas akcija beidzās, vides inspektori apsekoja 1,7 kilometrus garu dabas lieguma teritoriju, kur konstatēja četru īpaši aizsargājamu augu sugu bojāšanu. Kopumā ar motocikliem tika samīdīti vairāki desmiti augu eksemplāru, arī četras jūrmalas dedestiņas. Ja tiktu apsekoti visi 20 kilometri, nodarītā skāde tiktu konstatēta krietni lielāka, tiesā piebilda R. Čakstiņš. No sabojātajiem augiem tieši Latvijas Sarkanajā grāmatā ierakstītā jūrmalas dedestiņa saskaņā ar MK noteikumiem paredz ievērojama naudas soda noteikšanu par īpaši aizsargājamajām sugām un biotopiem nodarīto zaudējumu. Par vienu eksemplāru – piecas minimālās algas jeb tūkstotis latu. Ja tas izdarīts dabas liegumā, rezervātā vai nacionālā parkā – nodarītie zaudējumi atlīdzināmi trīskāršā apmērā. Zaudējumus aprēķina nevis inspektors, bet Valsts vides dienests.

R. Čakstiņš vērsa tiesneša uzmanību, ka nepamanīt, ka iebraukts aizsargājamā zonā, motociklisti nevarēja. Uz visiem meža ceļiem un piebrauktuvēm uz piekrasti ir uzstādītas zīmes par kāpu aizsargjoslu ar piktogrammām, ko aizliegts darīt, tajā skaitā pārvietoties ar mehāniskajiem līdzekļiem. Bet par dabas lieguma teritoriju papildus brīdina zīmes ar ozollapiņu, zem kuras ir uzraksts Dabas liegums Ovīši.

Apsūdzētais sevi par vainīgu atzīst daļēji. Dmitrijs nepiekrīt, ka viņam vienam būtu jāmaksā aprēķinātā 12 tūkstošu latu kaitējuma kompensācija. Iespējams tāpēc, ka pēc pēdām konstatēts, ka puķītēm pāri braukuši vismaz trīs motocikli. Papildus naudas sodam, atbilstoši inkriminētajam pantam, vīrietim draud arī brīvības atņemšana līdz pieciem gadiem vai arests, piespiedu darbs vai naudas sods līdz 40 tūkstošiem latu. Spriedums kļūs zināms tuvākajā laikā.

***

Jūrmalas dedestiņa

Latvijas Sarkanajā grāmatā ierakstītā jūrmalas dedestiņa 2009. gadā tika pasludināta par Latvijas gada augu

Latvijā

Neapskaužamā situācijā nonākuši kādas ielas privātmāju īpašnieki Ķekavā. Saskaņojot projektu pašvaldībā, vairāk kā desmit māju īpašnieki par saviem līdzekļiem veikuši kopīpašumā esošās ielas remontu, tomēr pašvaldības būvvalde uz to skatās citādāk.