Velšs pieprasījis paskaidrojumu par kriminālprocesa izbeigšanu pret sievieti, kura sadūra meitiņu

Valsts Policijas (VP) priekšnieks Artis Velšs pieprasījis paskaidrojumu par kriminālprocesa izbeigšanu pret sievieti, kura Rēzeknē maija beigās sadūra savu piecus mēnešus veco meitiņu, informē VP Sabiedrisko attiecību nodaļas priekšnieks Andis Rinkevics.

"Reaģējot uz izskanējušo informāciju, VP priekšnieks Artis Velšs ir uzdevis VP Latgales reģiona pārvaldes priekšniekam Jurim Pastaram ceturtdienas laikā sniegt paskaidrojumu par tiesisko pamatu kriminālprocesa izbeigšanai," norādīja Rinkevics.

Viņš piebilda, ka pēc šīs informācijas saņemšanas un izvērtēšanas Valsts policija varēs skaidrot konkrēto situāciju.

Jau vēstīts, ka Rēzeknē maija sākumā ar nazi smagi tika sadurts pagājušā gada decembrī dzimis zīdainis un bija aizdomas, ka noziegumu paveikusi viņa māte. Zīdainim bija durtas brūces pa visu ķermeni, un dzīvībai svarīgās funkcijas sākotnēji tika uzturētas mākslīgi.

Savukārt cietušā bērna māte 1989.gadā dzimusi sieviete pēc notikušā tika ievietota Rēzeknes slimnīcas narkoloģijas nodaļā.

Rēzeknes bāriņtiesa pēc šī gadījuma nolēma neatjaunot bērnu aprūpes tiesības ne meitenītes un viņas četrus gadus vecā brāļa mātei, ne tēvam. Par abu bērnu aizbildni tika iecelta vecmāmiņa.

Tomēr policija lēma kriminālprocesu pret māti izbeigt. Sieviete tika atbrīvota, turklāt viņai nav piemēroti nekādi ierobežojumi, nav arī nekādu pienākumu ārstēties no alkohola atkarības. Aprūpes tiesības uz bērniem mātei atņemtas, taču, kamēr viņa nav sākusi domāt par bērnu atgūšanu, bāriņtiesa nolēmusi nekavējoties sniegt tiesā prasību atņemt arī aizgādības tiesības.

“Tas notika ilgstošas alkohola lietošanas izraisīta delīrija stāvoklī, sievietei sākās redzes un dzirdes halucinācijas. Viņai likās, ka bērnā ir iemiesojies nelabais, un viņa gribēja nelabo izdzīt,” paskaidrojis Valsts policijas Rēzeknes iecirkņa inspektors Elmārs Sondors, pamatojoties uz tiesu psihiatrijas eksperta atzinumu.

Tiesu psihiatrijas eksperts atzinis, ka “noziedzīgais nodarījums bija veikts saistībā ar alkohola lietošanu, viņa nebija pieskaitāma”. Taču piespiedu ārstēšanās sievietei neesot nepieciešama, jo eksperts norādījis, ka viņa sabiedrībai nav bīstama.

“Likums piespiedu ārstēšanos no alkoholisma neparedz. Ja persona vēlas, var brīvprātīgi to darīt,” piebildis Sondors.

Rēzeknes bāriņtiesas priekšsēdētāja Aija Mejere norādījusi, ka gan viņu, gan citus rēzekniešus pārsteidz tas, ka sieviete tagad ir uz brīvām kājām, atbrīvota no jebkādas atbildības.

"Providus" krimināltiesību eksperts Andrejs Judins, nekomentējot konkrēto lietu, par šādiem gadījumiem norādījis – “šādām lietām, kur bijis liels apdraudējums dzīvībai, jāpieiet ļoti rūpīgi, jāanalizē, lai būtu dziļa pārliecība, ka tas vairs neatkārtosies”. Vienmēr bažu gadījumos policija var prasīt atkārtotu ekspertīzi vai nodot lietas materiālus tiesai, kas lemtu par medicīniska rakstura piespiedu līdzekļu piemērošanu.

Savukārt sievieti ārstējušais narkologs Jāzeps Korsaks uzsvēris, ka “nav pieļaujams, ka cilvēks, kuram bijusi tik smaga situācija, tiek atstāts bez obligātas ārstēšanas un noteikta laika posma pavadīšanas mediķu uzraudzībā”.

Svarīgākais