Pērn par nelegālu datorprogrammu izmantošanu ierosinātas 11 krimināllietas, un vairumā gadījumu šīs lietas beidzās ar mierizlīgumiem, vainīgajai pusei kompensējot zaudējumus autortiesību īpašniekam, intervijā aģentūras BNS biznesa informācijas portālam "Baltic Business Service" pastāstīja starptautiskās programmatūras industrijas asociācijas "Business Software Alliance" (BSA) pārstāvis Latvijā Jānis Bordāns.
Viņš sacīja, ka kopumā pagājušajā gadā noslēgti septiņi izlīgumi par 25 tūkstošiem latu.
Salīdzinoši daudz lietu par datorprogrammu autortiesību pārkāpumiem ir būvniecības, arhitektūras un plānošanas nozarē. Šīs nozares gan, pēc Bordāna teiktā, nevar izcelt kā pašas lielākās nelegālo datorprogrammu izmantotājas, tomēr tām nepieciešamās programmas ir dārgākas, tāpēc, atklājot pārkāpumus, soda naudu summas ir lielākas.
"Atceros, ka pirms pieciem vai sešiem gadiem pie mums atnāca viens Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Arhitektūras nodaļas students un stāstīja, ka pasniedzēji mācību darbu piedāvā izpildīt ar pirātiski iegūtām datorprogrammām. Pēc šī gadījuma mums bija ļoti nopietna saruna ar RTU vadību, tādējādi šādi gadījumi vairs nav atkārtojušies. Ir arī bijuši gadījumi, kad vienā otrā arhitektu birojā konstatējam daudz datoru, kuros ir uzinstalētas pirātiskas datorprogrammas. Grūti spriest, kā tas patiesībā gadījās, taču šo biroju vadītāji parasti apgalvo, ka šīs programmas instalējuši tur praksē strādājušie studenti. Vēl pirātisku datorprogrammu izmantošana konstatēta dizaina grafikas jomā, mērniecībā un alkohola vairumtirdzniecībā," norādīja BSA pārstāvis.
Pēc viņa teiktā, policija pārbaudes koncentrē to nozaru uzņēmumos, kuros līdz šim konstatēts augstākais īpatsvars pirātisko programmu izmantošanā. "Tādējādi, ja kāds cer, ka viņu pārbaudīja un atkārtotas pārbaudes nebūs, nopietni maldās," piebilda Bordāns.