Aicina skolēnus pieteikties algotiem vasaras darbiem

Pēc dažām nedēļām klāt būs vasaras brīvlaiks. Skolēniem tā ir iespēja ne tikai atpūsties, bet arī gūt savu pirmo darba pieredzi un nopelnīt.

No 2004. līdz 2009. gadam skolēnu nodarbinātības pasākumus organizēja Nodarbinātības valsts aģentūra (NVA), tādējādi katru vasaru ar aģentūras starpniecību tika nodarbināti vairāki tūkstoši skolēnu. Šo NVA tradīciju pārņēmušas daudzas pašvaldības.

Piemēram, Rīgas pašvaldība šogad brīvlaikā piedāvās darba iespējas 13–14 gadu veciem jauniešiem. «Jaunieši darbam varēs pieteikties savās izglītības iestādēs. Pieteikšanās, visticamāk, varētu būt maija sākumā. Darbs tiks nodrošināts izglītības iestādēs, un veicamie pienākumi būs saistīti ar skolas iekšējās un ārējās vides labiekārtošanu,» informē Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta sabiedrisko attiecību projektu vadītāja Indra Vilde. Skolēnu nodarbinātības pasākums galvaspilsētā tiks īstenots jūnijā. Atbilstoši likumdošanai skolēni dienā strādās četras stundas. Samaksa par darbu būs nedaudz vairāk nekā pieci lati dienā pirms nodokļu nomaksas. Kopskaitā šogad šajā projektā varēs piedalīties aptuveni 450 jauniešu.

Priekšrocības uz darbu

Arī Balvu novada pašvaldība vasarā īstenos līdzīgu pasākumu. Algots darbs tiks piedāvāts 96 Balvu novadā deklarētiem skolēniem, kuri mācās vispārizglītojošās vai profesionālās mācību iestādēs un kuri līdz nodarbinātības pasākuma uzsākšanai būs sasnieguši 15 gadu vecumu. Nodarbinātības pasākumi tiks nodrošināti, ņemot vērā proporciju iedzīvotāju, skolu un skolēnu skaita ziņā, tas nozīmē, ka Balvu pilsētā tiks nodarbināti 36 skolēni, Kubulu, Bērzpils, Tilžas pagastos – astoņi skolēni, Vīksnas, Vectilžas, Krišjāņu, Briežuciema pagastos – seši skolēni, Lazdulejas, Bērzkalnes, Balvu pagastos – četri skolēni. Nodarbinātības pasākumā vasaras brīvlaikā iesaistītie skolēni strādā divas nedēļas, nepilnu darba dienu, 20 stundu nedēļā, saņemot atlīdzību valstī noteiktās minimālās stundas tarifa likmes apmērā par faktiski nostrādātajām stundām.

Pieteikties algotam darbam var līdz 15. maijam. Pieteikuma anketa (atrodama mājaslapā: www.balvi.lv vai Balvu bērnu un jauniešu centrā) un ārsta izziņa jāiesniedz minētajā centrā vai Balvu novada pagastu pārvaldēs. Pēc iesniegumu saņemšanas darba grupa, iesaistot iestāžu un pagastu pārvalžu vadītājus, izvērtēs iesniegumus un līdz 31. maijam informēs par rezultātiem. Priekšroka būs skolēniem ar pozitīviem sasniegumiem mācībās un ārpusstundu aktivitātēs, ar labu uzvedību, bez neattaisnotiem kavējumiem un skolēniem, kuri piedalās pozitīvas vietējās kultūrvides veidošanā.

Mudina iesaistīties uzņēmējus

Skolēnus pieteikties darbam vasarā aicina arī Siguldas novada pašvaldība. Tā, sadarbojoties ar novada uzņēmējiem, jau ceturto gadu realizēs jauniešu nodarbinātības projektu, kura laikā šogad būs iespēja strādāt un apgūt pirmās darba prasmes jauniešiem vecumā no 13 līdz 18 gadiem, kuru ģimenes atbilst kritērijiem, lai saņemtu pašvaldības sociālo palīdzību, kā arī viņu dzīvesvieta deklarēta Siguldas novadā. «Gadījumā, ja uz visiem nodarbinātības pasākumiem nepieteiksies skolēni, kuru ģimenes atbilst kritērijiem, lai saņemtu sociālo palīdzību, brīvās vietas tiks piedāvātas pārējiem novada skolēniem,» skaidro Siguldas novada domes sabiedrisko attiecību speciāliste Liene Jurkāne.

Skolēnu pieteikšanās darbam vasaras brīvlaikā notiks līdz 10. maijam, kad Siguldas novada pašvaldībā ir jāiesniedz aizpildīta pieteikuma anketa, kuru var saņemt Siguldas novada pašvaldības Pakalpojumu centrā, Siguldas pagasta pārvaldē, Allažu pagasta pārvaldē, Mores pagasta pārvaldē un Siguldas novada Izglītības pārvaldē. Kopā ar anketu jāiesniedz arī ārsta izziņa par veselības stāvokli. Nodarbinātības pasākumos iesaistītie jaunieši strādās divas nedēļas vai vienu mēnesi, četras stundas dienā, saņemot atlīdzību atbilstoši valstī noteiktajai minimālajai darba algai par faktiski nostrādāto laiku. Pašvaldība līdz 2. maijam aicina atsaukties arī uzņēmējus, kas vasarā vēlas nodrošināt pašvaldības apmaksātas darba vietas skolēniem. Uzņēmējiem būs jāsedz tikai darba devēja sociālais nodoklis. L. Jurkāne norāda, ka ar novada uzņēmējiem pašvaldība slēgs vienošanos par konkrētu zināšanu, prasmju apguves organizēšanu skolēniem vasaras darbu laikā. Pērn skolēnu nodarbinātības projektā iesaistījās 17 novada uzņēmēju un darbam pieteicās 254 pusaudži.

Nodarbinās vairāk nekā 1000 skolēnu

Arī Daugavpils pilsētas dome realizē savu nodarbinātības programmu skolēniem, dodot iespēju strādāt atalgotu darbu vasaras laikā visiem pilsētas skolēniem vecumā no 13 līdz 19 gadiem, arodskolas studentiem (nestrādājošiem) līdz 19 gadiem un pusaudžiem no 13 līdz 19 gadiem, kas dotajā laikā nemācās un nestrādā, un kam ir deklarēta dzīvesvieta Daugavpilī. Pusaudžiem no 13 līdz 14 gadiem reģistrācija ilgs līdz 26. aprīlim (vecākiem jāiesniedz iesniegums skolas sociālajam pedagogam), bet jauniešiem no 15 līdz 19 gadiem pieteikšanās jau noslēgusies. 13 un 14 gadu vecie skolēni (kopumā 325) strādās četras stundas dienā un būs nodarbināti pilsētas skolās, bet jaunieši vecuma amplitūdā no

15 līdz 19 gadiem (kopumā 700) būs nodarbināti astoņos pašvaldības uzņēmumos un strādās septiņas astoņas stundas dienā, stāsta Daugavpils pilsētas domes Jaunatnes departamenta vecākā jaunatnes lietu speciāliste Irēna Ivanova. Iespēja strādāt vasaras laikā tiks piedāvāta tikai vienu reizi: no 3. līdz 14. jūnijam, no 17. līdz 28. jūnijam, no 1. līdz 14. jūlijam, no 15. līdz 26. jūlijam, no 29. jūlija līdz 9. augustam un no 12. līdz 23. augustam. Par darbu stundā skolēni saņems 1,375 latus pirms nodokļa iemaksas.

Darbs arī personām virs 20 gadiem

Lai sniegtu iespēju skolēniem paaugstināt praktiskās darba iemaņas un uzlabotu viņu finansiālo stāvokli, arī Ventspils pilsētas dome šā gada vasarā organizē un finansē sociāli maznodrošināto bērnu un jauniešu nodarbinātības pasākumu. Tam var pieteikties Ventspils pilsētā deklarētie skolēni vecumā no 13 līdz 19 gadiem, kā arī personas līdz 24 gadu vecumam, ja tās nāk no daudzbērnu ģimenes, turpina studijas klātienē un viņu deklarētā dzīvesvieta ir Ventspils. «Skolēnu vecāki, kuri vēlas, lai viņu bērni iesaistītos darbos vasarā, sākot ar 2. maiju, var iesniegt iesniegumu Ventspils pilsētas skolu direktoriem. Ja Ventspils pilsētā deklarētie skolēni mācās iestādēs, kas atrodas ārpus Ventspils, tad iesniegumu nepieciešams iesniegt Izglītības pārvaldē. Tur, sākot no 27. maija, bērni un jaunieši varēs saņemt norīkojumus uz viņu darbavietām,» norāda Ventspils pilsētas domes priekšsēdētāja pirmais vietnieks infrastruktūras jautājumos Jānis Vītoliņš, piebilstot, ka pašvaldība vasaras darbos plāno iesaistīt ap 300 bērnu un jauniešu. Katrs tiks nodarbināts vienu mēnesi: 13 un 14 gadu vecie pusaudži strādās 20 stundu nedēļā, jaunieši no 15 līdz 17 gadiem – 35 stundas nedēļā, bet

18 līdz 24 gadus vecas personas – 40 stundu nedēļā. «Viņi veiks dažādus darbus. Piemēram, pērn skolēni strādāja galvenokārt tūrisma nozares uzņēmumos, tajā skaitā veikalos, kafejnīcās, sporta centros, muzejā, kā arī citu nozaru uzņēmumos, kuros veica teritorijas sakopšanas darbus,» teic J. Vītoliņš. Pasākuma ietvaros darba devēji slēgs ar katru skolēnu darba līgumu, bet darba algas tiks izmaksātas proporcionāli skolēnu nostrādātajam laikam – saskaņā ar valstī noteikto minimālās algas apmēru. «Skolēniem vecumā no 13 līdz 14 gadiem, kas atbilstoši Darba likuma prasībām var strādāt ne vairāk kā četras stundas dienā, tiks izmaksāti 5,50 lati par katru nostrādāto dienu, pārējiem – 200 latu mēnesī. Uzņēmumi, kuri nodarbinās jauniešus, varēs veikt arī piemaksas,» akcentē J. Vītoliņš. Viņš arī norāda – ja skolēnu pieprasījums pēc darba vietām būs lielāks, nekā sākotnēji plānots, pašvaldība izskatīs jautājumu par papildu vietu un finansējuma iedalīšanu. Šobrīd nodarbinātības pasākumu īstenošanai 2013. gadā Ventspils pilsētas pašvaldība ir ieplānojusi izlietot 63 230 latu.

Latvijā

Šī gada 26.novembrī no plkst. 10.00 līdz plkst. 10.10 visā valstī uz trīs minūtēm tiks iedarbinātas trauksmes sirēnas, lai pārbaudītu valsts agrīnās brīdināšanas sistēmas ieslēgšanas kārtību un tās darbību, kā arī, lai konstatētu bojājumus vai traucējumus trauksmes sirēnu darbībā un to skaņas signāla dzirdamībā. Trauksmes sirēnu pārbaudes laikā 3 minūšu ilgumā skanēs viļņveida signāls, kas nozīmē, ka skaņas signāls skanēs 5 sekundes, tam sekos pārtraukums, un turpināsies atkārtots 5 sekunžu skaņas signāls un pārtraukums, informē Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests.