Personāla atlasē lieto diskriminējošus faktorus

Vecums, dzimums un tautība – izplatītākie diskriminējošie faktori, kuri tiek lietoti, izvērtējot potenciālos kandidātus, liecina interneta personāla atlases uzņēmuma CV-Online Latvia darba devēju vidū veiktais anonīmais pētījums.

CV-Online Latvia biznesa attīstības vadītājs Aivis Brodiņš norāda, ka 12% no aptaujātajiem Latvijas darba devējiem atzīst, ka, sastādot darba sludinājumus, nepievērš īpašu uzmanību Darba likuma prasībām. Vairāk nekā puse no tiem (60%) praktizē nepamatotu svešvalodu prasmju pieprasījumu, sastādot darba sludinājumus, 23% darba sludinājumos norāda meklējamā darbinieka vecumu, bet 17% aptaujāto uzņēmumu – dzimumu. Savukārt lielākais vairākums jeb vairāk nekā 80% darba devēju sludinājumu sastādīšanu un kandidātu izvērtēšanu klātienē veic atbilstoši Darba likumam, norādīts pētījumā, kurā piedalījās 210 darba devēju no visas Latvijas.

«Darba devēji uzsver, ka nepamatotas svešvalodu prasmes sludinājumos visbiežāk tiek norādītas, jo, iespējams, nākotnē tās darbiniekam var būt noderīgas, attīstot kontaktus un sadarbību ar uzņēmuma ārvalstu klientiem un sadarbības partneriem, kā arī, lai sazinātos ar uzņēmuma vadību un īpašniekiem, kuri neprot vai slikti prot valsts valodu,» skaidro A. Brodiņš.

Viņs arī teic, ka vairāk nekā 20% no visiem uzņēmumiem ir publicējuši anonīmus sludinājumus, nenorādot uzņēmuma nosaukumu. Visbiežāk darba devēji tā rīkojas, lai par vakanci neuzzina uzņēmuma konkurenti un uzņēmumā strādājošie darbinieki, piemēram, situācijās, kad tiek plānots aizvietot kādu pašreizējo darbinieku.

Aptaujā noskaidrots, ka 8% darba devēju, izvērtējot potenciālos kandidātus, regulāri vai dažreiz mēdz izmantot dažādus diskriminējošus faktorus – pārsvarā vecuma, dzimuma vai tautības ierobežojumus. Atbildot uz jautājumu, vai uzņēmumā strādā sociālās minoritātes, piemēram, invalīdi, dažādu citu tautību pārstāvji, netradicionālu reliģiju pārstāvji, 23% darba devēju apgalvo, ka šādas minoritātes nenodarbina.

Bet jautāti par atalgojuma līmeņa norādīšanu vakanču sludinājumos, tikai 7% darba devēju atzīst, ka to norāda vienmēr, 32% to mēdz norādīt neregulāri. Galvenie iemesli atalgojuma neminēšanai darba sludinājumos ir konfidencialitāte.

«Visbiežāk, pieņemot publicēšanai darba sludinājumus karjeras vortālā www.cv.lv, par Latvijas likumdošanas prasībām mums nākas konsultēt ārvalstu darba devējus, kuri visbiežāk vēlas norādīt nepamatotas un darba ņēmējus diskriminējošas prasības darba sludinājumos. Latvijas darba devēju vidū nereti saskaramies ar darba devēju vēlmi neiekļaut noteiktas tautības pārstāvjus personāla atlases procesā,» stāsta A. Brodiņš.

Svarīgākais