Ārzemnieki studijām Latvijas augstskolās un koledžās varētu reģistrēties jau no 1.marta, nevis no jūlija vidus, kā līdz šim - to paredz Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) sagatavotais Ministru Kabineta (MK) noteikumu projekts, ko otrdien skatīs valdība.
IZM norāda, ka šādas izmaiņas nepieciešamas, lai uzlabotu Latvijas augstskolu un koledžu eksportspēju, kā arī konkurenci starptautiskajā apritē.
Līdz šim MK katru gadu noteica vienu termiņu, no kura var sākt reģistrēt un uzņemt reflektantus augstskolās un koledžās pirmajā gadā pēc vidējās izglītības iegūšanas - parasti ne ātrāk kā jūlijā, jo vidusskolu beidzējiem jāsaņem centralizēto eksāmenu sertifikāti, ko Valsts izglītības satura centrs izsniedz piecu nedēļu laikā pēc mācību gada beigām.
Šī kārtība radīja problēmas augstskolām un koledžām uzņemt studiju programmās ārzemniekus, kuri ir ieguvuši vidējo izglītību ārvalstīs.
"Ņemot vērā to, ka Ministru kabinets katru gadu sākuma termiņu uzņemšanai studiju programmās pirmajā gadā pēc vidējās izglītības ieguves noteica ap jūlija vidu, liela daļa no ārzemniekiem, potenciālajiem Latvijas augstskolu un koledžu studējošajiem, Latvijas augstākās izglītības iestādes neizvēlējās par savu studiju vietu, bet gan stājās citu valstu augstākās izglītības iestādes, kuru īstenotajās studiju programmās varēja tikt uzņemti ātrāk, proti, pirms jūlija mēneša," skaidro IZM.
Tādēļ ministrija vēlas noteikt, ka reflektantu, kuri ir ieguvuši vidējo izglītību ārzemēs un nepretendē uz studijām valsts finansētās studiju vietās vai studiju programmās, kurās ir noteikts studējošo skaita ierobežojums, reģistrāciju un uzņemšanu pirmajā gadā pēc vidējās izglītības iegūšanas augstskolas un koledžas var sākt no 2012.gada 1.marta.
Pārējo reflektantu reģistrāciju un uzņemšanu pirmajā gadā pēc vidējās izglītības iegūšanas augstskolas un koledžas var uzsākt no 2012.gada 11.jūlija.
Ātrāks sākuma termiņš reģistrācijai un uzņemšanai ir noteikts ne tikai ārzemniekiem, kuri ieguvuši vidējo izglītību ārzemēs, bet arī Latvijas pilsoņiem un nepilsoņiem, kas vidējo izglītību ir ieguvuši ārzemēs.
IZM arī atgādina, ka personas, kas ieguvušas vidējo izglītību ārvalstīs, pilna un nepilna laika bakalaura un profesionālajās studiju programmās, kurās uzņemšanas prasība ir iepriekš iegūtā vidējā izglītība, var tikt uzņemtas bez centralizēto eksāmenu kārtošanas.