Darba vides riska novērtēšana katram darba devējam ir jāveic ne retāk kā reizi gadā. Taču nav noslēpums, ka daļa uzņēmēju to veic ķeksīša pēc, neiedziļinoties novērtējumā pēc būtības. Latvijā mazo un vidējo uzņēmumu vidū valda stereotipi, ka risku novērtēšana ir pārlieku sarežģīta, pieprasa specializētas zināšanas un papildu resursus.
Lai darba devēji darba vides risku novērtēšanu varētu veikt vienkāršāk, efektīvāk un bez priekšzināšanām, Valsts darba inspekcija sadarbībā ar Eiropas Darba drošības un veselības aizsardzības aģentūru izstrādājusi bezmaksas rīku OiRA (Online Interactive Risk Assessment). Tas pieejams internetā (www.vdi.gov.lv/lv/oira). Šajā platformā var atrast bezmaksas rīkus, ko izmanto, lai novērtētu un novērstu darba vides riskus, kuru ignorēšana var rezultēties nelaimes gadījumā vai arodslimībās.
Šobrīd OiRA lieto apmēram 5000 Latvijas uzņēmēju, veikti vairāk nekā 6000 novērtējumu. OiRA ir īpaši piemērots mazajiem uzņēmumiem. Ar OiRA darba devējs bez īpašām priekšzināšanām darba aizsardzībā un liekiem tēriņiem var atpazīt savā darbavietā esošos darba vides faktorus un novērtēt, cik liels ir risks, ka nodarbinātie cietīs vai saslims darba vietā. Ar rīka palīdzību iespējams noteikt veicamos darba aizsardzības pasākumus, kā arī sagatavot normatīvajos aktos prasīto dokumentāciju - darba vides riska novērtējumu un darba aizsardzības pasākumu plānu. Rīka lietošana ir anonīma. Tas no uzņēmuma neprasa papildu izdevumus, vien vēlmi un laiku, lai veiktu visas vajadzīgās darbības.
Valsts darba inspekcijas direktors Renārs Lūsis norāda: «OiRA kā rīks ļauj darba devējiem ietaupīt laiku un līdzekļus, jo rīks vienuviet satur visas normatīvo aktu prasības darba aizsardzībā, kas konkrētajai nozarei ir svarīgas. Tieši tāpēc ir izveidoti dažādi rīki - darba devējiem viesnīcās ir jānovērš citi riska faktori nekā autoservisā vai būvlaukumā. Valsts darba inspekcija rūpējas par rīka saturu - regulāri atjauno to atbilstoši normatīvo aktu prasībām, papildina ar jauniem skaidrojošiem materiāliem, filmām, plakātiem. OiRA rīks ir pieejams bez maksas tiešsaistē jebkurā laikā un no jebkuras vietas. Rīks ne tikai palīdz identificēt problēmas uzņēmumā, bet arī piedāvā darba devējam iespējamos risinājumus darba vides risku mazināšanai vai novēršanai. Turklāt jāuzsver, ka maldīgi ir pieņēmumi, ka mazos uzņēmos risku nav - darba vides riski, kas apdraud strādājošo drošību un veselību, ir jebkurā darbavietā.»
Šobrīd latviešu valodā ir izstrādāti divpadsmit rīku - darbam birojā, izglītības iestādēm, veikaliem, lauksaimniecības uzņēmumiem, uzkopšanas darbiem, sabiedriskajai ēdināšanai, viesnīcām un viesu mājām, skaistumkopšanas pakalpojumu sniedzējiem, uzņēmumiem, kas veic automobiļu apkopes un remontu, būvdarbu veicējiem, kas strādā telpās, autotransportam, ārstu praksēm.
***
Uzņēmēju viedoklis
Bloga Lindas Virtuve autore Linda Tellgrena:
- Tas, ka uzņēmums ir neliels un tā ikdienas darbība šķietami nav saistīta ar augstiem riskiem, nenozīmē, ka darba vides risku aspektu drīkst ignorēt. Pat savās mājās mēs veicam pasākumus, lai veidotu pārdomātu un patīkamu vidi, tad kāpēc to gan nedarīt arī darbavietās? Darba vides risku izvērtēšana un novēršana ir gluži kā laba apdrošināšana - ieguldot proporcionāli nedaudz resursu, varam izvairīties no lielākiem negadījumiem un izdevumiem nākotnē. Tādējādi pasargājot gan sevi, gan savus padotos.
Portāla BalticTravelnews.com direktors Aivars Mackevičs:
- Viesmīlības nozarē, kā restorānos, tā viesnīcās, būtiska ir katra detaļa. Piemēram, pareizi izbūvējot grīdu un izvietojot atbilstošus paklājus, uzņēmējs gan ietaupa laiku telpu uzkopšanai, gan nodrošina drošu darba vidi saviem darbiniekiem, tādējādi taupot sava uzņēmuma līdzekļus. Taču par darba vides risku novērtēšanu uzņēmējs nereti sāk domāt tikai divos gadījumos - ja ir noticis nelaimes gadījums vai ja draud sods. Uzņēmēji būtu vairāk ieinteresēti vērtēt un novērst riskus, ja saskatītu tajā ekonomisko izdevīgumu. Sakārtotā un standartizētā vidē darbinieki ātrāk izprot savus pienākumus un apgūst darba vidi, tādējādi var ātrāk sākt darboties, darbinieki mazāk slimo, tādējādi ir mazāka darbinieku rotācija. Tas viss palīdz uzņēmējam taupīt laiku un finanšu resursus. Turklāt situācijā, ja notiek nelaimes gadījums, darba vides risku novērtēšana palīdz sadarbībā ar apdrošinātājiem, jo uzņēmumā tiek veikta darba vides risku vadība un dokumentācija ir sakārtota atbilstoši noteikumiem. Attiecībā uz OiRA gribētu, lai tajā ir vēl vairāk vizuālo materiālu - cilvēki nevēlas lasīt garus tekstus, turklāt vēlams vizualizēt ne tikai potenciālos negadījumus, bet arī padomus, kā uzņēmējs, domājot par komfortablu un drošu darba vidi, var ietaupīt ilgtermiņā, kā, sakārtojot vidi, var gūt kādu ekonomisku ieguvumu.
***
Uzziņai
Kā darbojas OiRA?
Riska novērtēšanu ar OiRA veic vairākos posmos.
Sagatavošanās: OiRA ļauj uzņēmumiem pielāgot riska novērtējumus to specifikai ar dažu vienkāršu jautājumu palīdzību (piemēram, struktūrvienību skaitu, izlaist tos darba vides riskus, kas saistīti ar specifisku darbu veikšanu, ko neveic pats uzņēmums (piemēram, logu mazgāšanu).
Risku identifikācija un novērtēšana: OiRA ļauj apzināt to, kas darbā var radīt kaitējumu, un noteikt, kādas personas var tikt pakļautas kaitējumam, cik liels ir risks, līdz ar to noteikt arī identificēto risku prioritātes. Vēlāk prioritāšu noteikšana palīdz izlemt, kādi pasākumi jāīsteno vispirms.
Rīcības plāna izstrāde: OiRA palīdz atlasīt veicamos darba aizsardzības pasākumus un izstrādāt rīcības plānu. Iespējams izmantot gan pasākumus, kas jau ir iekļauti rīkā, gan pievienot specifiskus papildu pasākumus.
Dokumentu sagatavošana: OiRA sagatavo (automātiski ģenerē) četru veidu dokumentus, kurus var izdrukāt un/vai lejupielādēt, kas ļauj saglabāt riska novērtēšanas procesa rezultātus.
Lai informētu darba devējus, kā strādāt ar OiRA, Valsts darba inspekcija rīko izglītojošus seminārus, piemēram, 3. oktobrī seminārs notiks Aizkrauklē, 4. oktobrī Rīgā.